VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Před pětašedesáti roky byl osvobozen Oldřišov

Oldřišov – Právě před pětašedesáti lety zuřila na Opavsku druhá světová válka ve své nejhorší podobě. Vojska sovětské armády společně s jejími spojenci vstoupila z Polska na české území a zahájila ofenzivu vedoucí k osvobození Opavy a Ostravy.

14.4.2010 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv

Lavině válečné techniky s rudou hvězdou na pancéřích čelil tehdy v německé uniformě i Alfréd Komárek, muž narozený v roce 1921 v Oldřišově. Také on patřil mezi ty, kteří museli rukovat do řad wehrmachtu.

I když Alfréd Komárek zemřel v roce 2006, v jeho pozůstalosti se zachovalo hned několik písemností přibližujících nám tehdejší události.

„Je nedělní ráno 15. dubna 1945. Přesně v osm hodin ráno začíná těžká palba dělostřelectva a bombardování mé rodné obce Oldřišova. Čekáme útok pěchoty,“ začínáme číst ve svědectví tehdejšího vojáka.

„Je devět třicet. Nejtěžší boje jsou v úseku Náplavky, kde máme dva tanky. Rusové začínají. Dva tanky přijíždějí od Rozumic. Naše dva tanky ničí pěchota nepřítele, který se ale marně snaží Náplavky obsadit,“ pokračuje.

Druhá ofenziva Sovětů přichází kolem třinácté hodiny odpoledne. Je také odražena. „Pozorujeme ale, že kolem Hněvošického lesa je naše pěchota na ústupu. Jediné Náplavky odolávají,“ komentuje boje Komárek. Útoky ale zesilují. Sověti chtějí obsadit Opavu do tří dnů a pak chtějí vyrazit na Vítkov. Chtějí obejít Schőrnerovu armádu.

Kolem půl šesté večer začíná další bombardování Oldřišova. „V sedm večer dostáváme rozkaz – ihned opustit pozorovací stanoviště a vrátit se k jednotce. Tím pro nás nejtěžší den odolávání útokům končí,“ vzpomíná Komárek, který byl málem raněn.

„Při dávání rozkazů k palbě jsem měl dosti blízký zásah dělostřelectva nepřítele. Poručík říká, že máme smůlu. Já mu ale odpovídám, že žiji, tak mám štěstí,“ říká Alfréd Komárek.

Druhý den už vojáci bojují u Hrabyně. Alfréd Komárek ale s ustupující německou armádou putoval až do Čech. 10. května byl společně s dalšími zajat nedaleko Benešova u Prahy. Domů se vrátil až 2. července 1945.

Tyto vzpomínky jsou dnes v rukou společnosti nadšenců, kteří se snaží zmapovat osudy lidí a událostí ve Slezsku v období druhé světové války. Shromažďují tak výpovědi, fotografie, korespondenci a další písemnosti, ať už osobního či jiného charakteru, a vytváří obrázek toho, co bylo po téměř půl století tabu.

Totiž účast německých obyvatel Slezska ve válce. Proto vyzývají všechny, kdo by mohli archiv obohatit, aby kontaktoval např. Metoděje Chrásteckého (Muzeum Hlučínska, tel. 737 809 850 nebo Milana Pchálka (Opava, tel. 732 588 624), a pomohli tak doplnit další scházející dílek veliké skládanky.

O výsledcích práce nadšenců se můžete přesvědčit na webu www.hultschiner-soldaten.de.

Autor: Martin Kůs

14.4.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Tomáš Jursa
35

Záložník Tomáš Jursa: Rozhodl náš zlepšený výkon po pauze

Ilustrační foto.

Cestování do Hlučína komplikuje výluka

Zahrádkáři poděkují za úrodu

Rozloučení s létem a poděkování za úrodu. Tuto již tradiční akci připravili zahrádkáři z Borovníků. Akce se koná tuto neděli.

Spor o majetek Rothschildů bude řešit Ústavní soud

Potomci známého finančního rodu usilují na Opavsku stále o vrácení nemovitého majetku v Ludgeřovicích a Šilheřovicích.

Do Hradce přijede Olympic, Richard Müller a poprvé také Arakain s Lucií Bílou

Jeden z největších festivalových svátků na Opavsku je tady. Každoročně se na prostranství pod zámkem v Hradci nad Moravicí sjíždějí tisícovky lidí a vše zatím napovídá tomu, že nejinak tomu bude také letos.

Užili si dovolenou i festivaly. Teď už krajští lídři vyhlížejí volby

/ANKETA, KANDIDÁTKY PRO VOLBY 2017/ Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční 20. a 21. října, do včerejška ale musely strany podat své kandidátky. Kdo jsou lídři v Moravskoslezském kraji a jak v létě nabírali síly do předvolebních soubojů?  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení