VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starostové se konečně dočkají nového přerozdělení daní

Opava - Daně a jak na ně. Novela rozpočtového určení daní je pro starosty obcí nadějí na spravedlivější systém přerozdělování peněz. Její schválení je očekáváno ještě do začátku prázdnin. V praxi to znamená, že čtyři největší města, mezi nimiž je i Ostrava, budou mít příjmy snížené o celkem 1,1 miliardy.

26.6.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Profimedia.cz

Tato suma bude rozdělena mezi dosud znevýhodněné obce a města, které ministr financí Miroslav Kalousek už písemně informoval. Od příštího roku budou dostávat příspěvek na zvýšení rozpočtových daní a od roku 2016 by peníze z těchto daní měli dostávat už automaticky.

Obce budou mít peníze na projekty v šuplíku

Například Bolatice a Ludgeřovice se v rozpočtovém žebříčku drží na nejnižších místech. Od platné novely mohou počítat s desíti miliony k investování navíc. „Předběžně jsme se domluvili, že bychom zhruba jeden milion dali do rezervy a zbylou částku budeme postupně investovat do oprav silnic a chodníků, do městské zeleně, do relaxačních zařízení i do zlepšeného prostředí v naší mateřské škole i v hasičárně," prozrazuje záměry obce bolatický starosta Herbert Pavera.

„Deset milionů je pro nás obrovská suma. Hlavně teď, když máme zkrácené finance na výkon státní správy a nižší daňové příjmy. Peníze jsme připraveni hned smysluplně využít na údržbu i výstavbu infrastruktury, na rekonstrukci školy i požární zbrojnice nebo na úpravu a rozšíření mateřské školy. Nezapomeneme ani na podporu kultury a sportu," říká ludgeřovický starosta Daniel Havlík.

Něco dostanou, a o něco zase přijdou

Opava by si mohla polepšit o necelých 24 milionů korun a to rozhodně nejsou malé peníze. O konečnou cifru mají však opavští konšelé obavy a nejsou sami. Ve slíbené částce bude zahrnut i příspěvek na školství, který ji může citelně snížit.

„Teď ho dostáváme v rámci souhrnné dotace ve výši zhruba devět milionů korun. Pokud tuto částku odečteme, dostáváme se na 14 milionů, a ani tuto částku nemusíme s ohledem na přípravu státního rozpočtu let 2013 až 2015 a návrh střednědobých výdajů v uvedené době získat," konstatuje mluvčí opavského magistrátu Lada Dobrovolná.

Pokud Opava peníze dostane, použije je k posílení investic na opravu a údržbu svého majetku a k pokrytí provozních záležitostí.

Hlučínu přijde 18,5 milionu korun navíc také vhod. „Potřebujeme posílit sociální oblast, investice do oprav i kulturní, sportovní a volnočasové aktivity mládeže. Stát u nás stále rozšiřuje povinnosti výkonu státní správy, ale bez odpovídajícího finančního zajištění. To nám z hromádky peněz rozhodně zase ubere," opatrně konstatuje hlučínský starosta Pavol Kubuš.

Kravařský starosta Andreas Hahn je ještě opatrnější. Ke konkrétnímu dopadu novely, která by Kravařím měla přinést kolem 12 milionů korun, se vyjádří až po schválení její finální verze.

Peníze navíc budou investovány s maximální šetrností

Podle starosty Hradce nad Moravicí Karla Hanáka vypadá dvanáctimilionová částka moc hezky. Sdílí však obavu svých kolegů, že stát na jedné straně peníze dá, a na druhé je převodem platebních povinností zase sebere. „Potřebujeme opravit cesty, které nám žádný dotační titul dosud neřešil, i chodníky v Hradci i v sedmi městských částech. To jsou nejnaléhavější potřeby, i když dalších investic by byla celá řada," míní starosta Hanák.

Vítkovský starosta Pavel Smolka je rád, že k určitému srovnávání daní konečně dochází. „Máme v šuplíku spoustu investičních akcí do školních i dalších obecních budov nebo do komunikací. Zvýšená částka by nám při řešení nejpalčivějších problémů výrazně pomohla. Na rozdíl od velkých měst hospodaříme s penězi velmi pečlivě a investujeme je se zdravým selským rozumem," ujišťuje Pavel Smolka.

Autor: Jitka Hrušková

26.6.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tomáš Jursa
35

Záložník Tomáš Jursa: Rozhodl náš zlepšený výkon po pauze

Ilustrační foto.

Cestování do Hlučína komplikuje výluka

Zahrádkáři poděkují za úrodu

Rozloučení s létem a poděkování za úrodu. Tuto již tradiční akci připravili zahrádkáři z Borovníků. Akce se koná tuto neděli.

Spor o majetek Rothschildů bude řešit Ústavní soud

Potomci známého finančního rodu usilují na Opavsku stále o vrácení nemovitého majetku v Ludgeřovicích a Šilheřovicích.

Do Hradce přijede Olympic, Richard Müller a poprvé také Arakain s Lucií Bílou

Jeden z největších festivalových svátků na Opavsku je tady. Každoročně se na prostranství pod zámkem v Hradci nad Moravicí sjíždějí tisícovky lidí a vše zatím napovídá tomu, že nejinak tomu bude také letos.

Užili si dovolenou i festivaly. Teď už krajští lídři vyhlížejí volby

/ANKETA, KANDIDÁTKY PRO VOLBY 2017/ Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční 20. a 21. října, do včerejška ale musely strany podat své kandidátky. Kdo jsou lídři v Moravskoslezském kraji a jak v létě nabírali síly do předvolebních soubojů?  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení