VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Petr Tesař z Probační a mediační služby: Lidem radíme zdarma

Opava /ROZHOVOR/ - Petr Tesař je vedoucí opavského střediska Probační a mediační služby České republiky. Narodil se v roce 1972 v Sušici na Šumavě. Vystudoval Husovu teologickou fakultu, poté působil jako publicista a sociální pracovník v azylovém domě.

27.4.2012
SDÍLEJ:

Vedoucí opavské pobočky Probační a mediační služby České republiky Petr Tesař.Foto: DENÍK / Zuzana Urbanková

Do Slezska se přiženil a vlastně se sem i vrátil, protože jeho rod odsud pochází. Bydlí v Krnově, je ženatý a má dvě děti. Mezi jeho koníčky patří letecká historie, o níž publikoval již řadu článků. Než se dal na studium teologie, uvažoval také o dráze vojenského pilota.

Na poznámku, že mezi oběma povoláními je obrovský rozdíl, odpovídá: „Ani ne, obě mají blízko k nebi." A ještě jedna zajímavost: Petr Tesař má v Opavě jmenovce, který pracuje v Slezském zemském archivu a věnuje se sakrálním stavbám.

Čím se probační a mediační služba zabývá?

Mimo jiné se zabýváme zprostředkováním řešení konfliktů v případech, v nichž došlo k trestné činnosti. K tomu nám pomáhá mediace, což je zprostředkování dohody mezi pachatelem a poškozeným. Cílem je, aby se poškozenému dostalo zadostučinění. Jedním z důvodů našeho vzniku byl právě ohled na situaci obětí trestných činů.

Další naší náplní je probace. Jinými slovy: pokud k nám soud pošle odsouzeného pachatele, organizujeme a kontrolujeme výkon jeho alternativního trestu. Buď se jedná o obecně prospěšné práce nebo o domácí vězení. S odsouzenými, kteří zůstali na svobodě, řešíme, kde a jak budou pracovat, jak nahradí způsobenou škodu. Pak také kontrolujeme, jak se chovají. Tomu se říká probační dohled.

Odsouzeného k vám může poslat soud, ale jeho oběť či poškozený se ve své těžké situaci musí orientovat sám. Kolik obětí trestných činů za vámi přichází?

Obecně platí, že poškozených přichází méně než pachatelů a to včetně těch, kteří ještě odsouzeni nebyli. Pachatelé jsou zkrátka rychlejší Ovšem naší cílovou skupinou jsou právě poškození lidé. Jen upozorňuji, že kdo přijde s problémem, který se trestné činnosti netýká, toho odkazujeme na civilní mediátory.

Mnoho lidí nejspíše ještě neví, že existujete a poskytujete zdarma odbornou pomoc. Mnozí se pak chytí do pasti různých podvodníků, kteří z nich tahají peníze. Nicméně, jací lidé za vámi přicházejí, co se jim stalo?

Nejčastěji i to jsou poškození v dopravních nehodách, ale také například lidé okradení, přepadení, zbití, znásilnění a podobně.

Co čeká takového člověka, který zazvoní u vašich dveří?

Za prvé může přijít kdykoli. Protože však býváme i v terénu, je lepší domluvit si nejdříve konzultaci po telefonu. My mu pak poskytneme informaci, s čím může počítat, nastíníme mu vývoj v právní rovině, kdy a jak může například uplatnit nárok na náhradu škody, nabídneme možnost mediace s pachatelem, zprostředkujeme řešení jeho situace. K tomu máme síť pomáhajících organizací: Linku bezpečí, Bílý kruh, psychology, lékaře…

Předpokládám, že jste vázáni mlčenlivostí…

Samozřejmě. K řešení případů vždy přistupujeme objektivně, korektně, nikomu nestraníme Na zřeteli máme především ochranu společnosti.

Kde Probační a mediační službu v Opavě najdete?

Tato služba spadající pod ministerstvo spravedlnosti sídlí na Olomoucké ulici 8/14 v domě bývalého ředitelství Fidora (Opavie). Sídlí v něm ještě další společnosti a firmy, a najdete ho pár desítek metrů před bývalou Národní kavárnou. Objednat se můžete také na telefonu 556 650 435, 553 791 495, 731 692 776. E-mail: ptesar@pms.justice.cz. Více informací poté získáte na www.pmscr.cz.

V našem deníku se budete moci vždy v sobotu v pravidelné rubrice pracovníků Probační a mediační služby zeptat na vše, co vás trápí a s čím potřebujete pomoci. Otázky zasílejte na mailovou adresu zuzana.urbankova@denik.cz nebo klara.jarosova@denik.cz.

Autor: Zuzana Urbánková

27.4.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Festival Hrady.cz v Hradci nad Moravicí.
AKTUALIZOVÁNO
38

Moravské hrady.cz aneb Festivalový Hradec je v plném proudu

Ilustrační foto.

Opavsko: medu je málo, někde zdraží

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Opavské chytré zastávky už jsou ve zkušebním provozu

Celkem na čtyřech zastávkách městské hromadné dopravy v Opavě byly během uplynulých dní nainstalovány takzvané inteligentní zastávky.

Převrácený náklaďák zablokoval silnici ze Skřipova do Staré Vsi

Dvě jednotky hasičů zasahovaly v pátek 18. srpna 2017 u dopravní nehody nákladního automobilu u Skřipova na Opavsku. Vůz se převrátil na bok a zablokoval celou komunikaci.  

Letní měsíce zastavily pokles nezaměstnanosti v okrese

Pokles nezaměstnanosti se na Opavsku zastavil a počet uchazečů o práci velmi mírně stoupl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení