VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Proč nemá Opava přímé spojení s Prahou?

Opava - Na výzvu redakce se sešla řada zajímavých dotazů, které občané prostřednictvím našeho deníku kladou místním osobnostem. Postupně dotazy i odpovědi na této stránce zveřejňujeme.

13.12.2008 5
SDÍLEJ:

To, že přímé spojení Opava s Prahou nemá, je výsledkem přepravních kompromisů.Foto: DENÍK / Milan Freiberg

Následující dotaz nám do redakce zaslal čtenář Pavel Paluzga z Opavy.

Opava není čtvrtí Ostravy

„Velmi se nám nelíbí nové uspořádání jízdního řádu, kde Opava je opět opomíjena v dálkové dopravě. Jediné větší město v kraji , které nemá přímé spojení s Prahou či Brnem. I ten menší Bohumín již má Pendolino, i když kraj (Ostrava i ČD) tvrdily, že to jaksi není možné.

Jak je vidět, když se chce, vše jde! Proč má Karviná, Havířov, Český Těšín, Třinec přímé spojení a u Opavy to nejde? Proč máme jen z našeho města potupně po několika desítkách minut jízdy vlakem vystupovat na svinovském nádraží a jako jediní tam čekat na rychlík do Prahy!?

Nás Opavany vůbec nezajímají výmysly typu R, či S vlaky do tzv. Stodolní ulice v Ostravě, protože si myslíme, že nejsme nějakou čtvrtí Ostravy. Chceme to, co mají ostatní města v kraji, tj. přímý spoj do Prahy, případně do Brna.

Proč se opavští politici s přednostou opavského nádraží absolutně nestarají o tento ostudný stav? Prosíme tedy redakci o nastolení tématu pro diskusi a změny v dopravě tak, aby i Opava měla přímé spojení s hlavním městem.“

Opava má smůlu kvůli poloze

Na dotaz odpovídá Petr Šťáhlavský z tiskové oddělení Českých drah, a. s. „Opava jako krásné a bývalé okresní město má poněkud smůlu kvůli své poloze. Celé Ostravsko je propojeno hlavní tratí Přerov - Bohumín - Žilina s dvěma možnými odklonovými trasami přes Ostravu střed nebo Ostravu-Vítkovice.

Všechny vlaky, které některou z těchto zmíněných tratí jedou, projíždějí Ostravou, která tvoří poměrně velkou základnu cestujících. Jede- li vlak ze Slovenska, pobere cestující z Třince, Českého Těšína a Havířova nebo Bohumína a poté vjede do Ostravy. V případě, že by jel přímý vlak z Opavy do Prahy, respektive Brna, byla by drtivá část potenciálních zákazníků nucena v Ostravě-Svinově přestupovat. Tento nepoměr přímo jedoucích a přestupujících by se samozřejmě stal námětem ke stížnostem.

Přímé spojení s Prahou nemají, vezmu-li bývalá okresní města bez ohledu na počet obyvatel, např. ani obyvatelé Frýdku-Místku, Kroměříže, Šumperka, Znojma, Tachova, ba ani krajského města Liberec. Z tohoto pohledu není možné na tuto záležitost pohlížet.

ČD, a. s., musí sestavit jízdní řád podle technických a také technologických možností. Výsledkem je kompromis, který by měl vyhovovat většinové frekvenci a zároveň nabídl odpovídající návaznosti v uzlových a odbočných stanicích.

Na závěr ne nepodstatná skutečnost. Objednavatelem vlaků dálkové osobní dopravy je ze zákona Ministerstvo dopravy České republiky. Objednavatelem a zároveň koordinátorem regionální osobní dopravy jsou územně příslušné krajské úřady. Mohu vám proto doporučit obrátit se s těmito připomínkami také přímo na uvedené objednatele.“

Vážení čtenáři, také vy máte možnost klást na této straně své dotazy jak primátorovi Opavy a vedení opavské radnice, tak i různým dalším osobnostem Opavy a Opavska. Dotazy lze zasílat na adresu Opavský a hlučínský deník a týdeník Region, Na Rybníčku 56, Opava, nebo na emailovou adresu: milan.freiberg@denik.cz.

Autor: Milan Freiberg

13.12.2008 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tomáš Jursa
35

Záložník Tomáš Jursa: Rozhodl náš zlepšený výkon po pauze

Ilustrační foto.

Cestování do Hlučína komplikuje výluka

Zahrádkáři poděkují za úrodu

Rozloučení s létem a poděkování za úrodu. Tuto již tradiční akci připravili zahrádkáři z Borovníků. Akce se koná tuto neděli.

Spor o majetek Rothschildů bude řešit Ústavní soud

Potomci známého finančního rodu usilují na Opavsku stále o vrácení nemovitého majetku v Ludgeřovicích a Šilheřovicích.

Do Hradce přijede Olympic, Richard Müller a poprvé také Arakain s Lucií Bílou

Jeden z největších festivalových svátků na Opavsku je tady. Každoročně se na prostranství pod zámkem v Hradci nad Moravicí sjíždějí tisícovky lidí a vše zatím napovídá tomu, že nejinak tomu bude také letos.

Užili si dovolenou i festivaly. Teď už krajští lídři vyhlížejí volby

/ANKETA, KANDIDÁTKY PRO VOLBY 2017/ Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční 20. a 21. října, do včerejška ale musely strany podat své kandidátky. Kdo jsou lídři v Moravskoslezském kraji a jak v létě nabírali síly do předvolebních soubojů?  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení