VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stát prodává historické hrobky na opavském hřbitově

Opava - Málokdo ví, že několik set hrobek na opavských hřbitovech patří státu. Mnoho jich má přitom i sto let a více. Nyní jsou některé z nich nabízeny k prodeji a při přípravách se zjistilo, že jednu dokonce navštívil někdy v minulosti vykradač hrobů.

24.9.2013 2
SDÍLEJ:

Hrobka rodin Habel - Nedela.Foto: DENÍK / Veronika Schindlerová

Jak se dostalo takové množství míst posledního odpočinku do rukou státu? Může za to druhá světová válka. V minulosti totiž tvořili značnou část obyvatelstva Opavy Židé a Němci. Po válce se však mnoho zástupců semitské příslušnosti nevrátilo z koncentračních táborů a občané německé národnosti pro změnu byli odsunuti. Hrobky jejich předků tak zůstaly opuštěny.

A to nejen na Městském hřbitově, ale rovněž na hřbitovech v městských částech Kateřinky nebo Jaktař. Dle práva tak zmíněné „příbytky věčného spánku" připadly státu.

„Hrobky však mají především pro město Opava jednak historický a kulturní význam vzhledem k osobnostem, které jsou zde pohřbeny, ale i význam architektonicko-umělecký, neboť se zde nachází mnoho hrobek, které jsou označeny jako kulturní památky. Tyto hrobky byly pro svůj význam po vzájemné dohodě mezi Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) a statutárním městem Opava v roce 2010 předány městu Opava do jeho vlastnictví," uvádí Karol Siwek z ostravského pracoviště ÚZSVM.

Mezi ty, kterých se stát vzdal, patří kupříkladu hrobka Petra Bezruče, ale třeba i Angela Migliariana, jenž se do dějin města nesmazatelně zapsal při regulaci řeky Opavy po katastrofálních povodních v letech 1897 a 1903. Dále například pomníky rodin Habelovy, Wenzelidesovy, Rotterovy, Riedelovy, Dorasilovy, Lassmannovy a další. Nelze také opomenout nedávno zrestaurovanou známou hrobku rodiny Shaffer tvořenou pseudogotickou kaplí z bílého mramoru.

Vykradači hrobů se nevyhnuli ani Opavě

„I když nejzajímavější hrobky byly předány městu Opava, reaguje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových na aktuální zájem občanů o koupi hrobek tím, že připravuje postupně jejich prodej formou výběrových řízení," doplňuje Karol Siwek. V rámci příprav na odprodej muselo být provedeno na hřbitovech i místní šetření.

A právě při něm došlo u jedné z hrobek na městském hřbitově k nečekanému překvapení.

„Po jejím otevření bylo zjištěno, že byla již někým otevřena dříve a zároveň v ní byly násilně otevřeny a poškozeny uložené cínové rakve. Z naší strany není možné blíže určit, v jakém období k tomu došlo, zda ve válečném, poválečném či současném. Takto oficiálně jsou postupně hrobky otevírány a revidován jejich stav i obsah po všech těch letech poprvé," uvádí Karol Siwek.

Nebylo možné odhadnout ani škodu, jelikož už se pochopitelně neví, zda byly v rakvích uloženy s těly i nějaké cennosti. Vše tak nyní šetří policie a je podáno trestní oznámení na neznámého pachatele za hanobení lidských ostatků.

Autor: Tomáš Pustka

24.9.2013 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Souhrn fotbalového víkendu

/3 x FOTOGALERIE, VÝSLEDKY, TABULKY/ Přinášíme vám výsledkový servis víkendových fotbalových zápasů na Opavsku a Hlučínsku.

Cyklostezka do Hradce je přetížená, v příštím roce by mohla vzniknout další

Někdy to na ní vypadá spíše jako na dálnici v době dopravní špičky. Řeč je o cyklostezce, která spojuje Opavu s Hradcem nad Moravicí.

Bobři vyvolávají emoce. Mnozí rybáři je vidí neradi

Před lety mnozí vítali návrat bobra do přírody, dnes bývá často trnem v oku zejména rybářům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení