VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Profesor Norbert Richard Wolf se v Opavě cítí jako doma

Opava - Výčet jeho aktivit a úspěchů nejenom na vědeckém poli budí respekt, nicméně hostující profesor opavské germanistiky Norbert Richard Wolf působí nesmírně skromně.

14.4.2009
SDÍLEJ:

Norbert Richard WolfFoto: Michal Novotný

Přesto, že byl v loňském roce emeritován, jeho pracovní kalendář je neustále nabitý a najít v něm volné okénko je úkol hodný kouzelnického mága.

Čeští studenti se zdají být zdvořilejší

Norbert Wolf přednášel na mnoha univerzitách, pokud by měl hledat rozdíly například mezi německým a českým vysokým školstvím, zásadní nevidí. „Donedávna byl německý systém poněkud odlišný od toho českého, studenti měli poměrně větší svobodu.

V praxi to vypadalo tak, že u vás student prostě musí, v Německu jen pokud chtěl. Systém se však změnil a svým charakterem se nyní podobá tomu českému,“ vysvětlil. V praxi však připojil dva postřehy. První se týká počtu studentů.

Na würzburské univerzitě není výjimkou seminární skupina o osmdesáti až devadesáti lidech, skupinky dvaceti až třiceti lidí na FPF jsou pochopitelně pro výuku příjemnější a vhodnější. Druhým rozdílem je také chování studentů. „Všiml jsem si, že ti čeští jsou poměrně zdvořilejší než jejich němečtí kolegové.“

V Opavě se cítí takřka jako doma

Do centra českého Slezska se Norbert Wolf dostal poprvé v roce 2002. Za to, že se zde stal později hostujícím profesorem, může prý také prof. Zdeněk Masařík, který na FPF dlouhá léta působil. „Znám se s ním přes tři desítky let a vždycky mě do Opavy lákal.

Že se to podařilo realizovat, je způsobeno také partnerstvím würzburské a opavské univerzity,“ řekl a neopomněl zdůraznit důležitost oboustranné spolupráce: „Partneři se učí jeden od druhého.“ Do Opavy se prof. Wolf vrací rád, podle jeho slov se zde cítí jako doma. Může za to jednak architektura, podobná té rakouské, ale třeba také česká kuchyně, kterou si nemůže vynachválit.

Mezi jeho favority patří např. palačinky, zejména pak tradiční slezská česnekačka. Ač mu toto jídlo z Rakouska není neznámé, slezská receptura u něj prozatím jednoznačně vítězí. A neopomene pochválit české pivo. „Tak to je bez debaty stejně jako krása českých žen. Kdybych se o nich měl rozpovídat, bylo by to hodně na dlouho,“ uzavřel s úsměvem.

Kdo je Norbert Richard Wolf?

Narodil se 19. února 1943 v Salzburku (Rakousko). Po absolvování základní školy a humanitního gymnázia v Salcburgu se vydal studovat na Univerzitu Innsbruck germanistiku, anglistiku, filozofii, psychologii. Zde v roce 1966 získal titul Dr. phil. Na Univerzitě Innsbruck poté působil deset let.

V roce 1977 byl jmenován profesorem německé jazykovědy ve Würzburgu. V letech 1981 - 83 vykonával na Filozofické fakultě II Univerzity ve Würzburgu funkci děkana. 1985 se stal vedoucím nově zřízeného oboru Lingvistické zpracování dat. V roce 1998 byl ministrem pro vědu, výzkum a umění v Bádensko- Württenbersku jmenován členem vědecké rady Institutu pro německý jazyk (IDS) v Mannheimu.

Působil a působí jako hostující profesor na několika univerzitách. Od dubna loňského roku byl jmenován emeritním profesorem. Od roku 1968 je ženatý, má dvě děti. K jeho koníčkům mimo jiné patří cizí jazyky, vedle své mateřštiny mluví plynně anglicky, francouzsky, italsky, švédsky, finsky a rusky a podle svých slov také proniká do tajů češtiny.

Autor: Michal Novotný

14.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Opavsko: medu je málo, někde zdraží

Roman Skuhravý

Opava chce potvrdit výhru z Ústí

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Opavské chytré zastávky už jsou ve zkušebním provozu

Celkem na čtyřech zastávkách městské hromadné dopravy v Opavě byly během uplynulých dní nainstalovány takzvané inteligentní zastávky.

Převrácený náklaďák zablokoval silnici ze Skřipova do Staré Vsi

Dvě jednotky hasičů zasahovaly v pátek 18. srpna 2017 u dopravní nehody nákladního automobilu u Skřipova na Opavsku. Vůz se převrátil na bok a zablokoval celou komunikaci.  

Letní měsíce zastavily pokles nezaměstnanosti v okrese

Pokles nezaměstnanosti se na Opavsku zastavil a počet uchazečů o práci velmi mírně stoupl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení