Jde jen o další signál toho, že Projekt Emise se dočkal neobyčejných ohlasů a ve slezské metropoli rozhodně jsou mladí lidé, kteří by chtěli na gymnazisty navazovat. Na Slezském gymnáziu v úterý probíhaly prezentace a přednášky o ekologickém topení nejen pro žáky z opavských základek.

Brzy by se tak mohly sešikovat řady dalších skupin, které by šířily osvětu napříč Opavou. „Osobně mi to přišlo jako výborný nápad. Během prezentace jsem ani neuvažoval o tom, zda se zapojíme, ale spíš šlo o to, koho vybereme," usmíval se učitel ze Základní školy T. G. Masaryka v Opavě Marek Rosa, jenž vyučuje matematiku a fyziku.

Jeho svěřenci měli hned jasno v tom, že přiloží ruku k dílu a budou se případně podílet na snížení emisí ve městě. „Myšlenka se mi moc líbila. Chtěl bych, aby lidé topili správně. Právě proto jsem sestavil s dalšími dvěma spolužáky tým, jenž bude obcházet domácnosti.

Hodláme se soustředit na Komárov, odkud pocházíme a kde bydlíme," uváděl na pravou míru čtrnáctiletý Denis Kurka, který na ZŠ T. G. Masaryka chodí do osmé třídy.

Obrovskou radost z rozmachu celého projektu má i jeho hlavní organizátorka a pedagožka Slezského gymnázia Kamila Tkáčová. Potom, co její studenti začali putovat mezi opavskými domácnostmi a ptali se lidí, jestli topí správně, začali se o projekt zajímat i různé ekologické organizace.

„Zaregistrovali jsme zájem z ministerstva životního prostředí, které by to chtělo rozjet na celorepublikové úrovni. Nemáme problém předat naše know-how dále. Nejsme takoví, že bychom si to chtěli nechat pouze pro sebe," připustila právě Kamila Tkáčová, která na závěr vyzdvihla hlavní premisu Projektu Emise:

„Nejde o žádnou násilnou formu osvěty. Nejen mladí lidé se tím učí, jak správně topit. Vzdělání v tomto směru je velmi důležité."