VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zámky bez průvodců? Vtip!

Opavsko - Hladinu poklidné prohlídkové sezony mírně rozvířil literární historik, kritik, překladatel a pedagog Karlovy univerzity Martin C. Putna. Přišel s názorem, že průvodci jsou na zámcích už přežitkem, který vyspělé evropské státy již překonaly.

13.8.2012
SDÍLEJ:

Průvodci na obou zámcích musejí ovládat cizí jazyky a při výběru procházejí náročnými zkouškami. Provázejí hlavně rádi, protože plat, který za to dostávají, je v podstatě symbolický. Fotografie pochází z hradeckého zámku. Foto: archiv zámku

Návštěvník podle něj dostane u vchodu tištěného průvodce a s ním se pak libovolně toulá objektem. „Bylo by tak těžké zavést to i u nás?" ptá se historik Putna. Podle názoru kastelánů zámků na Opavsku, kteří s prohlídkami bez průvodců nesouhlasí, by to však těžké bylo.

Průvodce zodpovídá za návštěvníky i za mobiliář

Radomír Přibyla z Hradce nad Moravicí upozorňuje, že není možné srovnávat nesrovnatelné. „Návštěvníci si v cizině skutečně mohou některé historické objekty prohlížet sami, ale na rozdíl od našich zámků v nich neuvidí žádný drobný mobiliář.

Naše interiéry jsou jich naopak plné a přítomnost průvodců je pro jejich možné poškození nebo krádeže vyloženě nutná," říká kastelán. V tištěných průvodcích nebývají uváděné zajímavosti, a návštěvníci je chtějí znát. „Mívají hodně dotazů a někdy i problémů, a proto jsou průvodci také nenahraditelní," konstatuje Radomír Přibyla.

Navíc zaručují i to, že návštěvníci projdou celý okruh v pořádku, nezabloudí v něm a uvidí i uslyší všechno, co vidět a slyšet mohou.

Zámek není muzeum ani galerie

„Pan Putna má na svůj názor právo a druzí zase mají právo s ním nesouhlasit. Pokud člověk přijde do nemocnice, také nedostane natištěný anatomický obrázek s vysvětlivkami s tím, aby se vyšetřil sám," míní raduňská kastelánka Eva Kolářová. Na argument navrhovatele, že návštěvníci historických objektů ve vyspělém světě průvodce nemají, konstatuje, že za posledních dvacet let prošla dost zámků v Německu, v Rakousku, ve Francii a v Itálii, a všude s průvodci.

„V instalaci máme kolem dvou tisíc většinou drobných předmětů. Jak by to s nimi asi dopadlo, kdyby s návštěvníky nebyli průvodci? Nemluvím jen o krádežích, ale též o poškození exponátů," říká kastelánka. Prohlídky bez průvodců jsou pro ni nemyslitelné i z dalších důvodů. Průvodce klienty uvede do atmosféry objektu, přiblíží jim životní styl majitelů tři století zpátky a představí jim známé osobnosti, které s nimi byly nějak propojené.

Upozorní též na detaily, které by samotným divákům při prohlídce unikly.

Průvodci svou práci dělají rádi

Hradecký zámek mívá v zahajovacích a závěrečných měsících dva až tři a během sezonní špičky čtyři až pět průvodců. Většinu tvoří bývají učitelé a zbytek doplňují studenti. Raduňský zámek má celkem šest jazykově vybavených externích průvodců převážně seniorského věku a denně provádějí vždy dva.

Autor: Jitka Hrušková

13.8.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tyčkařská exhibice na Dolním náměstí v Opavě.
46

Další ročník tyčkařské exhibice zaplnil Dolní náměstí v Opavě

Parkování pomocí SMS například zavedly velká nákupní centra v Praze či v Brně už na přelomu let 2010 a 2011. Například v Olomouci lze platit parkovné pomocí SMS od letošního července.

SMS parkovné v Opavě se může zpožďovat

Dočká se hřiště s umělým povrchem rekonstrukce?

Kylešovice - Zastupitelé města se v období letních prázdnin výjimečně sešli na svém zasedání, na kterém se shodli, že budou stejně jako v minulém roce žádat o dotaci  z programu vyhlášeného Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

Bolatice ožijí oslavami dožínek

/POZVÁNKA/ Tradiční oslavy dožínek jsou v Bolaticích na programu zítra. Zahájí je průvod, který vyjde od hasičárny směrem ke kostelu ve 13.45.

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, trest jí asi nehrozí

Arogantní a značně pod vlivem. Taková je podle všeho žena, která odmítá v restauracích platit

Fanoušky odveze na festival kyvadlovka z Opavy

Další zastávka festivalu Moravské hrady.cz bude v Hradci nad Moravicí. Na prostranství pod zámkem u hotelu Belaria už dnes vyroste stanové městečko, VIP kemp a také dvě pódia, na kterých se během pátku a soboty 19. srpna vystřídá celá řada jak českých, tak i slovenských interpretů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení