VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Půjčujete auto svým dětem? Uvědomte si následky

Opava - Sedí-li za volantem osoba bez řidičského oprávnění, zjišťuje policie, zda jí auto někdo půjčil, nebo zda si je řidič vzal bez majitelova svolení.

31.7.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv police

Nezvládl řízení. Na suché vozovce dostal smyk a skončil v protilehlém příkopu, přičemž se několikrát převrátil s autem na střechu. Příběh sedmnáctiletého mladíka z Kravař, který před několika měsíci v opilosti usedl v cizím autě za volant bez řidičského průkazu, není ojedinělý. Tento mladík skončil v nemocnici s poraněním břicha a hlavy, navíc s podezřením na otřes mozku.

Mnohdy však neuvážená jízda skončí daleko hůř, tedy smrtí. Auto často řidiči půjčí rodiče, kamarádi či příbuzní, aniž by si plně uvědomili následky svého jednání. Důvody zní přitom nevinně. Jedná se například o jízdu do supermarketu, odvoz z nočního večírku či procvičení si jízdy před závěrečnými zkouškami.

Vyjížďka pro řidiče ani pro jejich okolí ovšem nemusí skončit dobře. Zvláště, jedná-li se o osoby nezkušené, pod vlivem návykových látek, nebo dokonce bez řidičského oprávnění.

Kdo má tedy vlastně právo řídit auto? Zákony podle policie hovoří jasně. Plnoletá, tělesně i duševně způsobilá osoba, která je vlastníkem řidičského průkazu. Na otázku, co se stane v případě, když řidič oprávnění k užívání auta nevlastní, jsme se zeptali tiskového mluvčího opavské policie René Černohorského.

„Při zastavení vozidla se kontrolují doklady řidiče. Pokud je v té chvíli nemá u sebe, nahlíží se do databáze, zda je řidič vlastníkem řidičského průkazu či nikoliv,“ vysvětluje. V případě, že osoba za volantem řidičský průkaz nemá, zjišťuje se, odkud vozidlo k vlastnímu užívání získala.

„Pokud se osoba, která řidiči auto půjčila, nepřesvědčila o způsobilosti řidiče, můžou s ní být dále vedeny procesní úkony,“ uvádí dále tiskový mluvčí opavské policie a pokračuje: „Jakmile se však zjistí, že si vzal auto sám, dopouští se trestného činu neoprávněného užívání cizí věci nebo trestného činu krádeže.“

Tím ale pro řidiče celá situace nekončí. Přičítá se mu také řízení auta bez řidičského oprávnění. Pokud je navíc v opilém stavu, jedná se o trestní čin řízení pod vlivem návykové látky. V konečném výsledku se tak neoprávněný řidič jednou jízdou může dopustit až pěti trestných činů. „Rodič nebo blízký příbuzný však může využít práva a odepřít výpověď a nestíhat například svého syna. Jedná se však pouze o případ krádeže a neoprávněného užívání auta. Z ostatních činů bude řidič stíhán podle předpisů,“ komentoval tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský.

Závažnost pro nezpůsobilé řidiče je navíc složitější od doby, kdy došlo k úpravě zákona. „Dříve se jednalo o přestupkové jednání, které se řešilo ve správních komisích. Nyní se však jedná o trestnou činnost, což mnozí lidé nevědí,“ dodává Černohorský.

(kat)

31.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto z ostravské fakultní nemocnice

Pro šestiletou dívku letěl do Hlučína vrtulník

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Přisedněte k Františkovi z Assisi. Sedí na začátku křížové cesty v Ludgeřovicích

/FOTOGALERIE/ Socha světce sedícího na schodech. Takový obrázek se naskytne těm, kteří zavítají do Ludgeřovic. Konkrétně pak na nově zrekonstruovanou farskou cestu. Zmíněným svatým je Fratišek z Assisi, který se tak stal v Ludgeřovicích počátkem křížové cesty.

Běh Opavou s Karolinou Mališovou a Jakubem Šiřinou se kvapem blíží

Také letos se v Opavě poběží Breda City Trail. Na jeho startu přitom nebudou chybět ani známé osobnosti.

Úřady zjišťují, kolik pětiletých dětí se nezapsalo do školek

Předškoláci z Opavska musejí letos poprvé od září do mateřských škol povinně, za nedodržení hrozí rodičům pokuta do výše až pěti tisíc korun.

Filmaři operují na Opavsku. Natáčí komedii

Režisér Pavel Vaňásek po pohádce s názvem Čertova skála v příštím roce do kinematografického světa přispěje svým dalším dílem. Tentokrát půjde o filmovou komedii Honza dědí mlýn.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení