VYBRAT REGION
Zavřít mapu

28. říjen 1918 v Opavě byl ve znamení klidu a vyčkávání

OPAVA - Zatímco většina obyvatel Zemí koruny české oslavovala 28. října 1918 vznik samostatného státu, na Opavsku byla situace poněkud jiná. V samotné Opavě, kde ještě podle sčítání lidu v roce 1921 žilo sedmdesát procent Němců a pouze dvacet sedm procent obyvatelstva se hlásilo k českému občanství, se ten den pouze vyčkávalo na další vývoj situace.

26.10.2007
SDÍLEJ:

Přičlenění Hlučínska k Československu 4. února 1920. Foto: Archiv Ivana Motýla

Teprve o dva dny později se česky smýšlející obyvatelé odhodlali k činu. V Matičním domě na Rybím trhu vytvořili Národní výbor pro Slezsko, do jehož čela se postavil národní demokrat František Dohnálek. Čechy vytvořený výbor však ani nestihl začít působit. V Opavě proběhla demonstrace německého obyvatelstva a moc ve městě převzali reprezentanti německých poslanců z Moravy a Slezska v čele s Robertem Friesslerem. Ti ještě v ten den prohlásili vytvoření provincie Sudetenland s hlavním městem Opavou a její připojení k německému Rakousku. Jejich nesouhlas s připojením Opavy a okolí k nově vznikajícímu československému státu šel dokonce tak daleko, že vytvořili ozbrojenou složku Volkswehr, čítající téměř sedm tisíc mužů. Ta však byla velmi špatně vyzbrojená, a také proto v budoucnu nekladla při obsazování Opavy Československé armádě významný odpor.

Samotná Opava byla armádou československého státu obsazena až 18. prosince roku 1918. Do střetů s místním, z velké části německým, obyvatelstvem se však dostávala jen výjimečně, a hned následující den zahájila svou činnost pročeská Slezská zemská vláda, v jejímž čele stál zemský prezident Josef Šrámek.

Až během prvních dní následujícího roku však byl československými vojenskými složkami obsazen i zbytek této německy orientované provincie. Proti tomu protestovaly obecní rady místních výrazně německých měst. Ty zdůrazňovaly, že i němci mají právo na sebeurčení. Nicméně i přes nesouhlas většinového německého obyvatelstva byla vláda Sudetenladu rozpuštěna a k převzetí moci československými složkami došlo víceméně poklidnou cestou.

Vedoucí představitelé provincie hlásící se k německému Rakousku se ani neodhodlali k útěku, jako tomu bylo na jiný územích nově vzniklého státu s většinovým německým obyvatelstvem. Opava však i nadále zůstávala německým městem a ještě o dvacet let později se k české národnosti hlásilo pouhých dvacet procent obyvatel města.

Situace na Hlučínsku, jehož obyvatelstvo mělo silně propruské povědomí, byla ještě daleko komplikovanější než v Opavě. První zprávy o možném připojení k připravující se Československé republice pronikly mezi hlučínský lid už na podzim roku 1918. Proti tomu vystoupili především tamější katoličtí duchovní, kteří zveřejnili prohlášení nesouhlasící s odtržením Hlučínska od Pruska a k jeho připojení k nově vznikající republice.

Následovalo soukromé hlasování, v němž se 93,7 procent obyvatel vyslovilo pro setrvání pod Německem. O německé orientaci obyvatelstva svědčí i skutečnost, že ještě přibližně tři měsíce po vzniku samostatného československého státu se na Hlučínsku konaly volby do pruského Národního shromáždění a Hlučínsko bylo k republice připojeno až 4. února 1920.

26.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Cyklostezka. Ilustrační foto.

Cyklostezka má spojit Kravaře s Benešovem

Veřejné prostranství v okolí Červeného kostela v Hlučíně. Ilustrační foto.

Červený kostel se dočká změn

Souhrn fotbalového víkendu

/VÝSLEDKY, FOTOGALERIE/ Přinášíme vám výsledkový servis víkendových fotbalových zápasů na Opavsku a Hlučínsku.

Festival Hrady přilákal do Hradce tisíce návštěvníků

/VELKÁ FOTOGALERIE/ Na dvou pódiích se vystřídala dvacítka kapel a interpretů

V pondělí začíná rekonstrukce jedné z hlavních opavských dopravních tepen

Od Domu kultury Petra Bezruče v Opavě až po obchodní centrum na konci Kateřinek se bude pokládat nový asfalt.

AKTUALIZOVÁNO

II. LIGA: Opava – Sokolov 0:0

/VIDEA, FOTOGALERIE/ Po střeleckých hodech přišel půst. Opavští fotbalisté v sobotu na domácím trávníku uhráli se Sokolovem pouze bezbrankovou remízu. Slezané přitom v prvním poločase měli několik šancí, ani jednu ale neproměnili.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení