VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chodci jsou ohrožený druh. Přednost mají kola a auta

Opava - Šli jste někdy v poslední době po Rooseveltově ulici? Jestli ne, dobře jste udělali. Chodci jsou zde ohrožený druh. Své ví o tom šestadvacetiletá úřednice Karolína J. Chodí tudy každé ráno do práce. Žlučí jí hýbe místní cyklostezka.

14.6.2012
SDÍLEJ:

Není kam uhnout. Žena jde po cyklostezce, na záda jí dýchá cyklista. Bohužel ale pro ni místo na chodníku už nezbylo.Foto: DENÍK / Klára Jarošová

„Už dřív mi vadilo, že zatímco pro cyklisty jsou vymezeny kachličky tři, pro chodce jsou v některých místech pouze dvě. Když jsem šla s kamarádkou, musely jsme jít v řadě za sebou jak housata," začala Karolína se stížností.

„V poslední době se ale situace o poznání zhoršila. Podél chodníku vedle zdejšího domova důchodců se začalo něco stavět a stavbaři pozemek obehnali plotem. Stavba ale zabrala i část chodníku, která byla vymezena pro chodce. Zůstala tak na něm už jen cyklostezka," kroutí Karolína nechápavě hlavou. „Nepříjemné je to na každý pád, mohli by to ale aspoň označit, člověk by přešel na druhou stranu," dodala rozhořčeně.

Naši čtenářku tak zajímalo, zda stavební firma měla na zabrání chodníku povolení. Stavba, o které čtenářka hovořila, začala být realizována 4. června a ukončit by se měla 3. srpna.

Problémem se zabýval Rudolf Klein z odboru dopravy. Podle něj sice byla na odbor zaslána stavebníkem žádost o zábor chodníku, ale v souvislosti s tím se mělo projednat zajištění obslužnosti autobusové zastávky, která je hned vedle. Nebyl ale doložen souhlas vlastníka ani správce chodníku, proto povolení nebylo dosud vydáno.

Aby bylo vydáno povolení, bylo nutné také zajistit bezpečný pohyb chodců, a to buď po stávajícím chodníku nebo převedením na protější chodník. „Tento neoprávněný zábor tedy bude řešen ve správním řízení," prozradil Rudolf Klein z odboru dopravy.

„Vzhledem k tomu, že na tomto místě je bezpečnější vstoupit do cyklostezky než přecházet cestu na protější chodník, doporučujeme čtenářce, aby zmíněnou překážku obešla po cyklostezce. Samozřejmě musí dbát své osobní bezpečnosti i bezpečnosti cyklistů," nabídl Rudolf Klein řešení patové situace.

„Podle městské policie jí za tento vstup na cyklostezku v daném případě nehrozí žádný postih," dodal na závěr.

Poznámka: Chodci, naučte se létat

Jak jsme tolerantní. Vytváříme všechny ty cyklostezky, hipostezky a jiné stezky. Přitom ale zapomínáme, že jsou zde i obyčejní smrtelníci, kteří chodí po dvou. Nějak se v poslední době nemůžu zbavit pocitu, že se tento druh dvounožců stal nepopulárním, opomíjeným a vlastně by se měl zašlápnout jako hmyz. Proto se mu ubírá čím dál víc prostoru.

Ale abych nebyla nespravedlivá: naštěstí ještě máme chodníky - minová pole. Hrajete na nich hazard, kdy klidně můžete šlápnout na uvolněnou kachličku a nedobrovolně dostat sprchu v podobě smrdutého šplíchance. Pro milovníky adrenalinu hotová libůstka.

Vidím to tak, že my, co nepotřebujeme k přepravování své osoby kolečka, máme v budoucnu dvě možnosti. Chodit kanály nebo se naučit létat. Let´s go!

Autor: Klára Jarošová

14.6.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Ilustrační foto
2

V pondělí začíná rekonstrukce jedné z hlavních opavských dopravních tepen

AKTUALIZOVÁNO

II. LIGA: Opava – Sokolov 0:0

/VIDEA, FOTOGALERIE/ Po střeleckých hodech přišel půst. Opavští fotbalisté v sobotu na domácím trávníku uhráli se Sokolovem pouze bezbrankovou remízu. Slezané přitom v prvním poločase měli několik šancí, ani jednu ale neproměnili.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Například na frekventované trase Praha - Ostrava trvala téměř celou druhou polovinu 20. století cesta až šest hodin. Dnes jsou to pouhé tři hodiny a cesta je mnohdy díky servisu jednotlivých dopravců a moderním vozům spíše relaxem.

MSFL: Hlučín – Otrokovice 1:1

Velké zklamání v Hlučíně, domácí mají jen bod.

Opavsko: medu je málo, někde zdraží

Medu je o osmdesát procent méně, tvrdí včelař z Velkých Heraltic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení