Jak brněnská „náplava" doplula až do Opavy?

Od známých jsem se dozvěděl o volném místě primáře na oddělení v opavské nemocnici. V té době jsem sice mířil poněkud dál, až do Německa, ale člověk míní a osud mění. Rodinné důvody mě přesvědčily o vhodnosti práce v Opavě.

Musel jste město hledat na mapě?

Nemusel. Jeden můj brněnský soused působil dříve v opavském divadle a dal mi na něj i na město ty nejlepší reference. Při pohledu zpátky musím konstatovat, že nepřeháněl.

Znamená to, že se vám ve Slezské nemocnici líbí?

Je na velmi slušné úrovni. Už svými pavilony a parkovou úpravou je mezi nemocnicemi dost unikátní a můj primariát je v moderním pavilonu s dostatečným technickým zázemím i nadstandardem v lůžkové části.

S čím jste nejvíc spokojený?

Hlavně se zvyšujícím se počtem porodů. V loni jsme odrodili 1116 dětí. Velký zájem budoucích maminek je o naše předporodní kurzy s audiovizuálními vstupy a osvědčuje se kontakt s klientkami na facebooku. Opavanky už nemusejí pro screeningové předporodní vyšetření k vyloučení poznatelných vad plodu dojíždět až do Ostravy, protože jsme k tomu získali certifikát.

Předporodní možnosti ústí do porodních. Jaké to jsou?

Rodičky si u nás mohou zvolit porod klasickým nebo alternativním způsobem a možností k výběru je rozhodně dost. K nejoblíbenějším patří porod vsedě na balonu nebo na stoličce nebo vleže na žíněnce, relaxovat mohou rodičky v masážní vaně i ve sprchách. Myslím, že není metoda, kterou bychom u porodu nebyli schopni zajistit.

To zní hrdě. Znamená to, že už nic nepotřebujete?

Neznamená, protože porodnictví se stále vyvíjí. Teď máme například slíbený bezdrátový monitoring plodu během přípravy i porodu.

Jste podobně spokojený i v gynekologické části svého primariátu?

Mohu být. Operace provádíme nejčastěji miniinvazivně a zavedli jsme i nové operační postupy. Novinku v tomto směru představuje řešení ochablého svalového dna pánevního. Máme rovněž certifikaci na diagnostiku přednádorových stavů a právě o ní jsem loni přednášel na světovém kongresu v Salcburku.

Profesně jste denně obklopen ženami. Nejste jimi už přesycený?

Nejsem. Pekař je také denně obklopený rohlíky a přesto se jich nepřejí.

Zbývá ještě něco, čeho chcete dotáhnout?

Po profesní stránce je pořád co vylepšovat. Chci rozvíjet dobře nastavenou spolupráci s terénními gynekology a stabilizovat kádr lékařů na našem oddělení. Zatím nám početně žádný nechybí, takže jsem spokojený primář.

V osobním pohledu už toho k vylepšování moc nemám. Co jsem musel, to jsem stihl – dům jsem postavil, strom zasadil a syna zplodil.

Alfréd Dőrr se narodil roku 1950 v Nových Zámcích a vystudoval Lékařskou fakultu v Brně. Po promoci nastoupil na brněnskou gynekologicko-porodní kliniku, kde pracoval celé čtvrtstoletí. Specializoval se na gynekologickou onkologii, vyučoval mediky a stal se zástupcem přednosty.

Dalších sedm let vedl onkologické oddělení na brněnském Žlutém kopci a pak působil jako primář gynekologie ve strakonické nemocnici. Od roku 2012 je primářem gynekologicko – porodnického oddělení Slezské nemocnice. Bydlí v Brně, je ženatý a má tři děti.