VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jiří Valošek: Psa vychováte pouze v týmu

/ROZHOVOR/ Své práci rozumí jako málokdo. Pětačtyřicetiletý Jiří Valošek coby psovod pracuje už více než dvacet let. Za tu dobu postupně vystřídal pět nebo šest psů. Momentálně je jeho věrným parťákem tříletý kříženec německého a belgického ovčáka jménem Čenda.

17.6.2017
SDÍLEJ:

Jiří ValošekFoto: DENÍK / Petr Dušek

Naše redakce si s oběma v minulém týdnu dala dostaveníčko na policejním pracovišti v Tyršově ulici.

Které plemeno je pro práci policie nejvhodnější a proč?

Z pětadevadesáti procent jsou to němečtí ovčáci. V posledních letech se začali hojně používat i ti belgičtí. Je to kvůli tomu, že tato plemena jsou nejvšestrannější. Nevyužívá je pouze policie, ale třeba i záchranáři. Pes samozřejmě musí mít správné vlastnosti pro policejní práci a hlavně musí být i zdravý.

Je to jako u člověka, každá povaha je jiná a vhodná pro jinou činnost. Například Čendu jsem si přivezl od mého velice dobrého kamaráda ze Znojma, který je také psovod. Upozornil mě, že tam mají mladého psa a zárukou kvality byli jeho výborní rodiče.

Čenda je zatím mladý, ale projevují se u něj vlastnosti, díky kterým by v budoucnu mohl být špičkový. Zatím je ve službě pouze rok.

Máte na starosti i další psy?

Čenda je všestranného zaměření. Mám také devítiletou fenku německého krátkosrstého ohaře Lili. To je specialistka na vyhledávání mrtvých těl. Vzhledem ke svému věku ale brzy půjde do důchodu. Právě proto si už vychovávám jejího nástupce. Bude jím dvouletá fenka německého vlčáka Ulla.

Jiří Valošek se svým parťákem, tříletým křížencem německého a belgického ovčáka Čendou.

Říkal jste, že hledáte i mrtvá lidská těla. Vybavíte si nejnáročnější případ? Kolik psovodů v republice se této činnosti věnuje?

Jeden případ zmínit nejde, byla jich celá řada. Hledali všechny druhy osob od dospělých po novorozeňata. V republice je celkem sedm lidí, kteří jsou na takové vyhledávání nasazováni. Máme svého koordinátora. Ten vždy vyhodnocuje daný případ a rozhoduje, kolik a kteří psovodi na něj pojedou.

Do jaké hloubky dokáže pes mrtvolu vyčmuchat?

Tohle je častá otázka. Je to velmi individuální, záleží na materiálu, pod nímž se tělo nachází. Často hledáme oběti násilné trestné činnosti, kdy pachatel mrtvolu zakope pod zem. Většinou do hloubky metru a půl.

Práce nejde vykonávat v mrazech, například při teplotě minus pěti nebo deseti stupňů. Pro psa je to jakoby čichal horkou páru. V takových podmínkách si může poškodit čichové ústrojí.

Předpokládám, že po mrtvolách nepátráte každý den. Jaké druhy případů řešíte nejčastěji?

Jde o vloupání. Vykrade se například obchod a hlídka nás po zajištění prostoru přivolá, abychom ho prohledali. Pes nejdříve musí zjistit, zda se pachatel stále nachází uvnitř. Pokud tam není, zaměřujeme se na místa, kudy unikl, například rozbité okno. Následně se začne vypracovávat pachová stopa až do míst, kde se ztrácí.

Při vypracovávání sledujeme i věci, které třeba pachatel odhazuje při útěku. V mém posledním případu, u kterého jsme byli, se jednalo o pákové kleště. Tyto informace jsou důležité pro techniky, kteří s nimi dále pracují.

Psovodi v Opavě byli naposledy v hojném počtu nasazeni při utkání Slezského FC s Baníkem. Jsou tyto akce pro zvířata nejnáročnější?

Stoprocentně. Psi čelí obrovskému tlaku, kdy jim pod nohama vybuchuje pyrotechnika. Na takové případy je speciálně cvičíme. Děláme například umělé demonstrace, kde je těmto situacím záměrně vystavujeme.

Pravidelně se řeší případy, kdy psi bojových plemen napadnou člověka. K něčemu takovému před nedávnem došlo v Děhylově na Opavsku. Je to chyba psa anebo jeho pána?

Často se probírají bojová plemena, ale na rase tolik nezáleží. Takového napadení se dopustili i němečtí ovčáci. Osobně si myslím, že pokud někdo má většího psa, měl by ho alespoň občas brávat na cvičák. Pokud k napadení došlo na zahradě, je třeba vzít v potaz, že pes prostor vnímá jako své teritorium, které si chrání.

Kolik u opavské policie působí psovodů?

Celkově nás je sedm a musím říct, že v současnosti máme jeden z nejlepších kolektivů, jaký jsem tady zažil. Psa nikdy nevychováte sám, ale pouze v týmu. Opavská ale i krajská policie nám poskytuje výborné podmínky. I proto naše skupina funguje velmi dobře.

Jiří Valošek se narodil 4. září 1972. Vystudoval střední zemědělskou školu a u policie působí už pětadvacet let, z toho dvaadvacet let jako psovod. Je čtyřnásobným vítězem republikového šampionátu policejních psů. Nedávno s Čendou úspěšně absolvoval mistrovství Moravy a kraje.

Je ženatý, s manželkou Květoslavou má děti Lucii (22 let) a Jiřího (19 let). Momentálně žije v Brumovicích. Během svého služebního života vystřídal pět nebo šest psů, přičemž nejraději vzpomíná na Bak Junáka, jenž se dožil dvanácti let. Podle Jiřího Valoška má Čenda takové vlastnosti, aby jeho oblíbence v budoucnu dorovnal.

Autor: Petr Dušek

17.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Albert Kašpar (v popředí) s Vojtěchem Mrůzkem se letos stali evropskými šampiony do třiadvaceti let.

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Souhrn fotbalového víkendu

/3 x FOTOGALERIE, VÝSLEDKY, TABULKY/ Přinášíme vám výsledkový servis víkendových fotbalových zápasů na Opavsku a Hlučínsku.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení