VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jiří Valošek: Psa vychováte pouze v týmu

/ROZHOVOR/ Své práci rozumí jako málokdo. Pětačtyřicetiletý Jiří Valošek coby psovod pracuje už více než dvacet let. Za tu dobu postupně vystřídal pět nebo šest psů. Momentálně je jeho věrným parťákem tříletý kříženec německého a belgického ovčáka jménem Čenda.

17.6.2017
SDÍLEJ:

Jiří ValošekFoto: DENÍK / Petr Dušek

Naše redakce si s oběma v minulém týdnu dala dostaveníčko na policejním pracovišti v Tyršově ulici.

Které plemeno je pro práci policie nejvhodnější a proč?

Z pětadevadesáti procent jsou to němečtí ovčáci. V posledních letech se začali hojně používat i ti belgičtí. Je to kvůli tomu, že tato plemena jsou nejvšestrannější. Nevyužívá je pouze policie, ale třeba i záchranáři. Pes samozřejmě musí mít správné vlastnosti pro policejní práci a hlavně musí být i zdravý.

Je to jako u člověka, každá povaha je jiná a vhodná pro jinou činnost. Například Čendu jsem si přivezl od mého velice dobrého kamaráda ze Znojma, který je také psovod. Upozornil mě, že tam mají mladého psa a zárukou kvality byli jeho výborní rodiče.

Čenda je zatím mladý, ale projevují se u něj vlastnosti, díky kterým by v budoucnu mohl být špičkový. Zatím je ve službě pouze rok.

Máte na starosti i další psy?

Čenda je všestranného zaměření. Mám také devítiletou fenku německého krátkosrstého ohaře Lili. To je specialistka na vyhledávání mrtvých těl. Vzhledem ke svému věku ale brzy půjde do důchodu. Právě proto si už vychovávám jejího nástupce. Bude jím dvouletá fenka německého vlčáka Ulla.

Jiří Valošek se svým parťákem, tříletým křížencem německého a belgického ovčáka Čendou.

Říkal jste, že hledáte i mrtvá lidská těla. Vybavíte si nejnáročnější případ? Kolik psovodů v republice se této činnosti věnuje?

Jeden případ zmínit nejde, byla jich celá řada. Hledali všechny druhy osob od dospělých po novorozeňata. V republice je celkem sedm lidí, kteří jsou na takové vyhledávání nasazováni. Máme svého koordinátora. Ten vždy vyhodnocuje daný případ a rozhoduje, kolik a kteří psovodi na něj pojedou.

Do jaké hloubky dokáže pes mrtvolu vyčmuchat?

Tohle je častá otázka. Je to velmi individuální, záleží na materiálu, pod nímž se tělo nachází. Často hledáme oběti násilné trestné činnosti, kdy pachatel mrtvolu zakope pod zem. Většinou do hloubky metru a půl.

Práce nejde vykonávat v mrazech, například při teplotě minus pěti nebo deseti stupňů. Pro psa je to jakoby čichal horkou páru. V takových podmínkách si může poškodit čichové ústrojí.

Předpokládám, že po mrtvolách nepátráte každý den. Jaké druhy případů řešíte nejčastěji?

Jde o vloupání. Vykrade se například obchod a hlídka nás po zajištění prostoru přivolá, abychom ho prohledali. Pes nejdříve musí zjistit, zda se pachatel stále nachází uvnitř. Pokud tam není, zaměřujeme se na místa, kudy unikl, například rozbité okno. Následně se začne vypracovávat pachová stopa až do míst, kde se ztrácí.

Při vypracovávání sledujeme i věci, které třeba pachatel odhazuje při útěku. V mém posledním případu, u kterého jsme byli, se jednalo o pákové kleště. Tyto informace jsou důležité pro techniky, kteří s nimi dále pracují.

Psovodi v Opavě byli naposledy v hojném počtu nasazeni při utkání Slezského FC s Baníkem. Jsou tyto akce pro zvířata nejnáročnější?

Stoprocentně. Psi čelí obrovskému tlaku, kdy jim pod nohama vybuchuje pyrotechnika. Na takové případy je speciálně cvičíme. Děláme například umělé demonstrace, kde je těmto situacím záměrně vystavujeme.

Pravidelně se řeší případy, kdy psi bojových plemen napadnou člověka. K něčemu takovému před nedávnem došlo v Děhylově na Opavsku. Je to chyba psa anebo jeho pána?

Často se probírají bojová plemena, ale na rase tolik nezáleží. Takového napadení se dopustili i němečtí ovčáci. Osobně si myslím, že pokud někdo má většího psa, měl by ho alespoň občas brávat na cvičák. Pokud k napadení došlo na zahradě, je třeba vzít v potaz, že pes prostor vnímá jako své teritorium, které si chrání.

Kolik u opavské policie působí psovodů?

Celkově nás je sedm a musím říct, že v současnosti máme jeden z nejlepších kolektivů, jaký jsem tady zažil. Psa nikdy nevychováte sám, ale pouze v týmu. Opavská ale i krajská policie nám poskytuje výborné podmínky. I proto naše skupina funguje velmi dobře.

Jiří Valošek se narodil 4. září 1972. Vystudoval střední zemědělskou školu a u policie působí už pětadvacet let, z toho dvaadvacet let jako psovod. Je čtyřnásobným vítězem republikového šampionátu policejních psů. Nedávno s Čendou úspěšně absolvoval mistrovství Moravy a kraje.

Je ženatý, s manželkou Květoslavou má děti Lucii (22 let) a Jiřího (19 let). Momentálně žije v Brumovicích. Během svého služebního života vystřídal pět nebo šest psů, přičemž nejraději vzpomíná na Bak Junáka, jenž se dožil dvanácti let. Podle Jiřího Valoška má Čenda takové vlastnosti, aby jeho oblíbence v budoucnu dorovnal.

Autor: Petr Dušek

17.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tereza Novotná se narodila 18. června, vážila 2,65 kilogramů a měřila 48 centimetrů. Rodiče Jana a Roman z Opavy jí do života přejí zdraví a aby se jí splnilo vše, co si bude přát. Na Terezku už doma čeká brácha Kuba.
5

Právě jsme se narodili

Matice opavská (slezská) zakoupila v roce 1880 na Rybím trhu v Opavě dům, ve kterém má své sídlo i v současné době.

Matice slezská vznikla před 140 lety

Lidé z Opavska svá rodiště neopouštějí

Své obci jsou obyvatelé Opavska věrni více než v ostatních koutech republiky. Větší podíl rodáků žije pouze v okrese Hodonín. Vyplývá to z výsledků posledního Sčítání lidu, domů a bytů.

Historie dvou opavských nádraží je velmi pestrá

/HISTORIE/ Obě vznikla v 19. století. Nádraží Opava-východ se na rozdíl od Opavy-západ pyšní původní honosnou výzdobou vestibulu.

Odborníci ze Slezské univerzity doučují znevýhodněné děti

Bojovat proti školní neúspěšnosti sociálně znevýhodněných žáků se od loňského podzimu snaží odborníci ze Slezské univerzity. Prostřednictvím doučování, kroužků a dalších aktivit pomáhají žákům sedmi základních škol v Opavě.

Letní brigády: hodně se jezdí i do zahraničí

Studenti z Opavska a Bruntálska jezdí o prázdninách pracovat do sousedních zemí čím dál tím častěji. Reagují tak na omezenou pracovní nabídku v regionu a na její nízké finanční ohodnocení.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies