VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ladislav Václavec: V nemocnici „na kulichy“ nehrajeme

/ROZHOVOR/ Slezská nemocnice je, jak už to bývá, jedněmi vychvalovaná a jinými zatracovaná. Jisté je jedno nemá dluhy a nemusí pro nedostatek personálu zavírat oddělení. Ředitel je se současným stavem spokojený.

10.12.2016 1
SDÍLEJ:

Ladislav VáclavecFoto: DENÍK / Anna Dohnalová

Kromě ředitelování jste i lékař. Jaká je vaše specializace?

Jsem dvouatestovaný chirurg. Je to obor, který jsem bral jako výzvu a dnes vím, že jsem se rozhodl správně.

Jste ředitelem krnovské i opavské nemocnice. Proč se tato dvě zařízení vlastně spojila?

Bylo to hlavně pro zlepšení finanční situace. Slezskou nemocnici se nám podařilo zbavit dluhů, a to zejména změnou způsobu jejího řízení. V černých číslech je už druhým rokem a můžeme si proto dovolit investice z vlastních zdrojů.

Pro ředitele nemocnice může být „smrtelný" nákup předražených přístrojů. Nebojíte se takového konce?

Nebojím, protože z nákupu předražených přístrojů na základě techtlů mechtlů s dodavateli mne nikdo obvinit nemůže. Na to si dávám dobrý pozor a každá investice nad sto tisíc korun musí projít elektronickým výběrovým řízením.

Ujasněme si vaši pozici. Jste ředitelem dvou nemocnic, máte soukromou praxi a teď budete dokonce i senátorem. Tvrdíte, že všechno dobře zvládnete jako jedna osoba?

Podívejte se, vedení dvou nemocnic je stejné jako vedení jedné. Osmdesát procent mé práce spočívá v jednání se zřizovatelem, s pojišťovnami a s ministerstvem. Časově vyjde nastejno, jestli jednám za jednu nebo za dvě nemocnice a navíc tím mám daleko lepší vyjednávací pozici.

Vlastní provoz nemocnice je pod samostatným vedením náměstků a primářů oddělení a vzniklé problémy řešíme společně na poradách. Soukromou praxi neprovozuji už zhruba čtyři roky. Senát zasedá pouze jednou měsíčně během dvou dnů, takže mne časově nezatíží.

V Praze stejně vyřizuji často záležitosti obou nemocnic a to znamená, že si pracovní schůzky prostě skloubím s jednáním Senátu.

Co si kromě peněz od senátorování slibujete? V čem můžete být v této funkci nemocnicím prospěšný?

Hlavně tím, že budu moci jako senátor přispět k systémovým změnám ve zdravotnictví. Pokud se díky nim podaří zajistit dostatek lékařů i sester ve všech částech okresu, pomůže to celému regionu. Pro funkci senátora mne motivuje právě ta možnost něco měnit a budovat.

Peníze to rozhodně nejsou a část senátorského platu budu dávat na konkrétní projekty.

Nový ministr zdravotnictví před několika lety jako ředitel Motola nechvalně proslul veřejně prezentovanou příchylností k VIP pacientům. Máte ke „kulichům" podobně úzký vztah?

Nepopírám, že se na mne známí často obracejí se svými zdravotními problémy. Buď je vyšetřím sám, nebo je objednám u příslušných specialistů. Co se nemocnice týká, mohu všechny ujistit, že přístup lékařů je k běžným i k „významnějším" pacientům stejný.

Nevím jak v Motole, ale v Opavě ani v Krnově „na kulichy" nehrajeme. Naši pacienti si mohou připlatit za nadstandardní pokoje, ale ne za nadstandardní péči.

Povídá se, že opavskou nemocnici teď houfně opouštějí sestry. Vyhánějí je špatné pracovní podmínky, plat nebo všechno dohromady?

Konkrétně dalo nyní výpověď šest sester a zřejmě z finančních důvodů. Dvě nastupují do Psychiatrické nemocnice, dvě do soukromých ordinací a dvě do fakultky. Na odděleních zůstává sester dost, chybí nám jen v naší databázi.

Průměrný plat sestry ve Slezské nemocnici je přes 27 000 korun, v novém roce počítáme s desetiprocentním navýšením. Průměrný plat lékaře se včetně příplatků a služeb pohybuje kolem 70 000 korun.

Jaké máte vztahy s lékařskými odbory?

S představiteli Lékařského odborového klubu i České lékařské komory v opavské nemocnici je velmi dobrá spolupráce. Ke vzniklým problémům zaujímají racionální přístup a za to si poděkování určitě zaslouží.

Ladislav Václavec se narodil 13. února 1967 v Ostravě a po maturitě na gymnáziu studoval na Vojenské lékařské akademii i na Karlově univerzitě. Po dokončení studia nastoupil v roce 1991 do krnovské nemocnice jako chirurg.v roce 2007 se stal primářem a o rok později ředitelem. Ředitelem Slezské nemocnice je po sloučení obou zdravotnických zařízení od roku 2011. Bydlí v Krnově, je ženatý a má čtyři děti. Do Senátu kandidoval jako nestraník za ANO.

Autor: Jitka Hrušková

10.12.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Festival Hrady.cz v Hradci nad Moravicí.
AKTUALIZOVÁNO
38

Moravské hrady.cz aneb Festivalový Hradec je v plném proudu

Ilustrační foto.

Opavsko: medu je málo, někde zdraží

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Opavské chytré zastávky už jsou ve zkušebním provozu

Celkem na čtyřech zastávkách městské hromadné dopravy v Opavě byly během uplynulých dní nainstalovány takzvané inteligentní zastávky.

Převrácený náklaďák zablokoval silnici ze Skřipova do Staré Vsi

Dvě jednotky hasičů zasahovaly v pátek 18. srpna 2017 u dopravní nehody nákladního automobilu u Skřipova na Opavsku. Vůz se převrátil na bok a zablokoval celou komunikaci.  

Letní měsíce zastavily pokles nezaměstnanosti v okrese

Pokles nezaměstnanosti se na Opavsku zastavil a počet uchazečů o práci velmi mírně stoupl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení