VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lenka Rychtářová: Co je nejzajímavější? Těžko jmenovat jeden exponát

/ROZHOVOR/ Historickou výstavní budovu Slezského zemského muzea v Opavě minulý týden poctila významná návštěva. Zavítal sem totiž lichtenštejnský kníže Hans Adam II., který zahájil výstavu o svém předkovi Janu II.

5.4.2017
SDÍLEJ:

Lenka Rychtářová (uprostřed)Foto: SZM/Marcela Feretová

Ten byl jednou z nejdůležitějších osobností opavského muzea vůbec. Spolupracoval s ním zhruba pětačtyřicet let mezi roky 1884 až 1929. Nepodporoval však pouze muzeum ve slezské metropoli, obohatil také sbírky ve Vídni, Brně nebo Olomouci.

„To opavské ale pro něj bylo srdeční záležitostí. Věnoval mu pět set děl. V rámci naší výstavy jsme je rozčlenili do tří celků," popisovala Lenka Rychtářová, autorka expozice s názvem Jan II. kníže z Lichtenštejna.

Mecenáš a donátor Slezského zemského muzea, která potrvá až do letošního srpna. Část věnovaných exponátů ovšem nepřežila druhou světovou válku.

Na výstavě je toho k vidění opravdu hodně. Kdybyste měla jmenovat něco nejzajímavějšího, co by to bylo?

To je velice častá otázka. Když jsme výstavu připravovali, kolegové se nás často ptali, co mají více prezentovat na veřejnosti, co nám přijde nejunikátnější. Nejde to ovšem jednoznačně říct. Když si výstavu projdete, setkáte se s exponáty z porcelánu, keramiky, benátského skla, italskými renesančními reliéfy a truhlami, obrazy…

Co předmět, to unikát. Není možné vyjmenovat pouze jeden z nich.

Současný lichtenštejnský kníže je považován za velkého znalce umění. Podílel se třeba i on sám na vzniku výstavy?

Kníže Hans Adam II. byl pouze hostem, za výstavu opravdu vděčíme především jeho předchůdci Janu II.

Stála by dnes vůbec bez přispění Jana II. Historická výstavní budova muzea?

Nejspíš ne, protože předtím zde stával lichtenštejnský zámek. Ten byl přibližně v roce 1890 zbořen a kníže tento pozemek věnoval právě pro stavbu umělecko-průmyslového muzea a dokonce věnoval i značný finanční obnos.

Budovu ovšem poznamenalo válečné bombardování.

Na konci druhé světové války spadla letecká puma a budova byla zničena. Následně, asi o čtrnáct dní později, zde vypukl také požár. Všechna díla, která se nepodařila evakuovat dostatečně brzy, bohužel zanikla.

Nápad uspořádat takovou výstavu vznikl při poslední opavské návštěvě Hanse Adama II. před dvěma lety. Jak dlouho vůbec trvaly přípravy této nejnovější expozice?

Prakticky před rokem se začal připravovat katalog, který lichtenštejnský kníže pokřtil při slavnostním zahájení. Během jeho přípravy nám vykrystalizovala podoba výstavy. Pro samotný katalog musela být většina předmětů zakonzervována, vyčištěna, nafocena a nějakým způsobem i vědecky zpracována.

Potom samotná instalace probíhala přibližně od ledna. Největší akce ale samozřejmě byla v březnu.

Autor: Petr Dušek

5.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tyčkařská exhibice na Dolním náměstí v Opavě.
46

Další ročník tyčkařské exhibice zaplnil Dolní náměstí v Opavě

Parkování pomocí SMS například zavedly velká nákupní centra v Praze či v Brně už na přelomu let 2010 a 2011. Například v Olomouci lze platit parkovné pomocí SMS od letošního července.

SMS parkovné v Opavě se může zpožďovat

Dočká se hřiště s umělým povrchem rekonstrukce?

Kylešovice - Zastupitelé města se v období letních prázdnin výjimečně sešli na svém zasedání, na kterém se shodli, že budou stejně jako v minulém roce žádat o dotaci  z programu vyhlášeného Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

Bolatice ožijí oslavami dožínek

/POZVÁNKA/ Tradiční oslavy dožínek jsou v Bolaticích na programu zítra. Zahájí je průvod, který vyjde od hasičárny směrem ke kostelu ve 13.45.

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, trest jí asi nehrozí

Arogantní a značně pod vlivem. Taková je podle všeho žena, která odmítá v restauracích platit

Fanoušky odveze na festival kyvadlovka z Opavy

Další zastávka festivalu Moravské hrady.cz bude v Hradci nad Moravicí. Na prostranství pod zámkem u hotelu Belaria už dnes vyroste stanové městečko, VIP kemp a také dvě pódia, na kterých se během pátku a soboty 19. srpna vystřídá celá řada jak českých, tak i slovenských interpretů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení