VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Martin Girášek: Přívlastek "Bílá Opava" městu stále náleží právem

/ROZHOVOR/ Technické služby v Opavě mají práci po celý rok. Ať už se jedná o kropení ulic kvůli extrémnímu suchu nebo odklízení napadaného sněhu v zimních měsících. Martin Girášek pracuje jako provozně-technický náměstek Technických služeb Opava (TSO) a musí se vypořádat nejen s výkyvy počasí, ale často také s různými reakcemi na práci technických služeb.

17.1.2016
SDÍLEJ:

Martin GirášekFoto: archiv Martina Giráška

V zimě mají technické služby napilno, jedná se pro vás o nejchaotičtější období?

Zimní a letní údržba jsou jako spojité nádoby, když se nedělá jedna, tak se dělá druhá, takže se nedá říci, že zima je nejchaotičtější období.

Pravdou je, že 
v zimním období, tedy za určitých klimatických podmínek, zajišťujeme zmírňování následků způsobených povětrnostními vlivy na místních komunikacích v Opavě a v jejích městských částech. Naše společnost má však velice široké portfolio činností a ty jsou vykonávány převážně v měsících letních.

Co se zimy týče, tak mohu zmínit, že v zimě naši pracovníci sváží odpad také v období vánočních svátků, kdy si většina občanů užívá volna.

V létě, kvůli extrémnímu suchu a horku musely být kropeny ulice, jak vy vzpomínáte na minulé léto.

Máte pravdu, v létě bylo extrémní sucho a tuto činnost, která je vidět jsme prováděli. Pro nás to však bylo náročné ve věcech, které až tak vidět nejsou a lidé si jich ani nemusí všimnout. Staráme se o 1034 tisíce metrů čtverečních zeleně, což je obrovská plocha a v takovém extrémním létě velice náročná na údržbu.

Toto množství zeleně, zabírající značnou rozlohu města, jen dokumentuje, že je „Opava zeleným městem". Musela tak být denně značně posílena zálivka vzrostlé zeleně a výsadeb, což je vzhledem k uvedené rozloze značně náročná činnost.

Na druhou stranu nám letošní léto přineslo výrazný nárůst návštěvníků městského koupaliště, za což jsme pochopitelně moc rádi. Rád bych tedy poděkoval všem našim zaměstnancům, kteří
v těch velmi náročných podmínkách odvedli skvělou práci.

Před nedávnem jste 
v Praze přebíral ocenění pro TSO, dokázal byste shrnout, o jakou cenu šlo a co pro vás znamená?

Technickým službám Opava se dostalo významného ocenění 
v soutěži Národní cena ČR za společenskou odpovědnost, kdy zvítězila v Ceně za společenskou odpovědnost – Podnikáme odpovědně za rok 2015, a to v kategorii Malý a střední podnik. Ve Španělském sále Pražského hradu, pod záštitou prezidenta republiky, jsem převzal spolu s ředitelem společnosti ocenění pro vítěze.

Znamená to pro nás, že organizace se soustřeďuje nejen na zisk, ale i na environmentální a společenské aspekty činnosti. Společenská odpovědnost je jakási vyšší forma slušného chování, slušného k zaměstnancům, k zákazníkům, 
k přírodě a k okolí.

Zisk tak významného ocenění mě samozřejmě velice potěšil, moc si toho vážím a věřím, že to bude pro nás impuls do další práce. Zároveň je pro nás zavazující a jakási zpětná vazba, že jsme snad na správné cestě.

Jaký je váš vztah k Opavě?

V Opavě jsem se narodil, takže vřelý. Můžu se označit za patriota města Opavy. Mám zde spoustu přátel, město se mi moc líbí a to neříkám z toho důvodu, že působím ve společnosti, která se o vzhled města prakticky stará. Máme zde spoustu krásných památek, míst a myslím, že můžeme být právem na své město hrdi.

Je něco, co byste ve městě rád změnil a třeba to není úplně snadné, a naopak co vás velmi těší?

Mrzí mě, že se najdou lidé, kteří si neváží toho, co mají, toho, co město pro ně dělá. Dám příklad: Setkáváme se se dvěmi druhy reakcí lidí – na jednu stranu jedni nadávají, proč uklízíme 
ve dne a brzdíme provoz a proč raději neuklízíme v noci.

No a když uklízíme v noci, tak mnohdy ti stejní nadávají, proč neuklízíme ve dne a rušíme je 
v noci. Ale my to přeci někdy uklidit musíme, chceme mít přeci čisto a uklizeno, nebo ne?

Naopak radost mám, z toho, že se pomalu mění myšlení a chování lidí. Je zřejmé, že čím dál více lidí pochopilo koncept separace a třídění odpadů, které je možno dále znovu použít a není nutno je vyvážet na skládku.

Zmínil jste také Městské koupaliště v Opavě, které provozujete, můžete nastínit jestli připravujete nějaké novinky?

Na městském koupališti jsme 
v sezoně 2015 zaznamenali nejvyšší návštěvnost za posledních devět let. V průběhu letní sezony si na krásné opavské koupaliště, jenž je novodobou kulturní památkou, našlo cestu přes 46 tisíc návštěvníků. Pro srovnání s rokem minulým to je o téměř 
19 tisíc návštěvníků více.

Jelikož chceme návštěvnost udržet, snad také zvýšit, chystáme pár novinek. Bude to například v oblasti gastronomie, tedy poskytování občerstvení návštěvníkům. Chceme rozšířit sortiment nabízených produktů o takové, jaké na našem koupališti ještě nebyly, ať je sortiment co nejširší.

Také bychom rádi rozšířili nabídku atrakcí pro děti 
a některé další služby. Významnou novinkou bude změna vstupního systému na koupaliště, kdy bude zrušena povinnost si zakoupit tolik kritizovanou kartu.

Projevuje se na vás nějakým způsobem pracovní deformace?

Ano, projevuje, určitě jako
u každého, kdo dělá svou práci rád. Jednak si takových věcí všímám u nás ve městě, ale také při návštěvě jiných měst, nebo dokonce při dovolené v zahraničí. Přistihnu se, že sleduji, jak tam mají řešeno veřejné osvětlení, dopravní značení, jak mají zanesené uliční vpusti, a jelikož jsem cyklista, tak jak mají značeny cyklostezky apod.

Je podle vás Opava čisté město?

Myslím, že každý, kdo navštíví nebo bydlí nějaký čas v jiném městě a vrátí se zpět do Opavy, musí uznat, že Opava je skutečně čisté město plné zeleně. Jsem přesvědčen, že přívlastek „Bílá Opava" mu stále po právu patří.

Martin GirášekNarodil se 18. listopadu 1968 v Opavě. Po absvolvování základní školy vystudoval Střední průmyslovou školu stavební v Opavě a po čase také Vysokou školu podnikání 
v Ostravě, obor ekonomie a managment. Poté pokračoval v odborném studiu MCI u společnosti DTO Ostrava.

Mezi jeho velké koníčky patří sport a především cyklistika, na amatérské úrovni se účastní závodů na horských kolech. Má syna Lukáše.

Petr Večeřa

Autor: Redakce

17.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto z ostravské fakultní nemocnice

Pro šestiletou dívku letěl do Hlučína vrtulník

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Přisedněte k Františkovi z Assisi. Sedí na začátku křížové cesty v Ludgeřovicích

/FOTOGALERIE/ Socha světce sedícího na schodech. Takový obrázek se naskytne těm, kteří zavítají do Ludgeřovic. Konkrétně pak na nově zrekonstruovanou farskou cestu. Zmíněným svatým je Fratišek z Assisi, který se tak stal v Ludgeřovicích počátkem křížové cesty.

Běh Opavou s Karolinou Mališovou a Jakubem Šiřinou se kvapem blíží

Také letos se v Opavě poběží Breda City Trail. Na jeho startu přitom nebudou chybět ani známé osobnosti.

Úřady zjišťují, kolik pětiletých dětí se nezapsalo do školek

Předškoláci z Opavska musejí letos poprvé od září do mateřských škol povinně, za nedodržení hrozí rodičům pokuta do výše až pěti tisíc korun.

Filmaři operují na Opavsku. Natáčí komedii

Režisér Pavel Vaňásek po pohádce s názvem Čertova skála v příštím roce do kinematografického světa přispěje svým dalším dílem. Tentokrát půjde o filmovou komedii Honza dědí mlýn.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení