Jak jste se dostal k lékařskému povolání?

K mému rozhodnutí hodně přispěl otec. Tvrdíval, že radiologie je taková patologie zaživa. Měl pravdu. Někdy je to až detektivní pátrání a radiolog musí mít znalosti i kontakty z jiných oborů. Dá se říci, že je to služba pro jiné lékařské odbornosti.

Kolegové nám zlomyslně říkali, že jsme fotografové. Do jisté míry pravdu měli, ale postupně se přidávaly další metody.

Jaké má radiologie postavení mezi obory?

Nestěžuji si. Dostali jsme novou magnetickou rezonanci s kvalitním zobrazením. Umožňuje nám nová vyšetření, například prsů nebo prostaty. Už jsme na ni netrpělivě čekali, protože původní přístroj byl už zastaralý.

Obnovovat se budou i další přístroje. Do provozu uvedeme angiografickou linku, sloužící k vyšetření cév i dalších orgánů. Slíbený máme nový traumatologický rentgen. Má téměř plnoautomatickou obsluhu a už se na něj vyloženě těšíme.

Do dvou let přibude na oddělení další snímkovací rentgen, počítačový tomograf (CT) a nový ultrazvukový přístroj k vyšetření prsů.

Zlí jazykové tvrdí, že mamograf víc škodí, než pomáhá. Co vy na to?

Je pravda, že mamografie používá ionizující záření a může vyvolat zhoubné onemocnění. Pravděpodobnost jeho vzniku po vyšetření je však minimální a lepší metodika zatím vynalezená nebyla. Není vyloučeno, že mamografii v budoucnosti nahradí jiná metodika, nejpravděpodobněji asi magnetická rezonance.

Co je pro ženy lepší – mamografie, nebo ultrazvuk?

Ve věku mezi 40 až 45 lety se ženám doporučuje spíše mamografie než sonografie a ve věku do 40 let zase sonografie prsů jednou za rok. Ženy nad pětačtyřicet let by měly přijít každé dva roky na mamografii, hrazenou pojišťovnami.

V mezidobí se mohou nechat preventivně vyšetřit ultrazvukem nebo na mamografu, to si však musejí uhradit samy.

Vaše oddělení je i bude vybaveno špičkovou technikou. Jste šťastný primář?

Do definice „šťastný" bych se v obecné rovině nerad pouštěl. Štěstí jsem měl určitě v tom, že jsem za těch dvaatřicet let ve funkci zažil zásadní změnu oboru 
k lepšímu a že jsem mohl do Opavy dostat dokonalé přístroje. V tom směru se mohu ohlédnout zpátky bez negativních pocitů.

Abych se vrátil k otázce – jsem spokojený primář a zůstanu jím do konce letošního roku. Pak předám žezlo primariátu svému nástupci.

Vraťme se do soukromí. Váš otec byl také radiolog?

Ne, byl plicním lékařem. Ale známější byl jako krnovský básník Dušan Cvek. Krnovský proto, že jsme v tom městě bydleli. Na Krnov rád vzpomínám.

Vzpomenete si i na seznámení s manželkou?

Samozřejmě, znal jsem ji ze školy a chodit jsme spolu začali v tanečních. Vedl jsem ji parketem a po schůzkách až do svatební síně. Známe se pětačtyřicet let.

Už máte jasno v tom, co dál?

Dá se to tak říci. Budu se daleko víc věnovat vnoučatům, manželce, a když zdraví dovolí, tak si i zasportuji. Nejraději bych sice volil co nejvíce pohybu, ale můj organismus je k tomu pořád méně vstřícný.

Milan Cvek se narodil v roce 1953 ve Zlíně. Po promoci na Lékařské fakultě Palackého univerzity v Olomouci nastoupil do opavské nemocnice. Prošel známým „kolečkem" a od roku 1980 zakotvil na rentgenu.

Radiologické oddělení vede jako primář od roku 1984. Původně bydlel v Opavě, ale před několika lety si s manželkou koupili domek ve Skrochovicích. Je ženatý, má tři děti a čtyři vnoučata. Manželka pracovala jako učitelka a její štafetu převzala starší dcera. Mladší, lékařka, se „potatila" a syn na vysoké škole studuje právnickou fakultu a profesionálně hraje basketbal za Opavu.