VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pavel Chráska: Vojenská historie mě zajímá

/ROZHOVOR/ Zakladatel a předseda opavského Klubu vojenské historie Pavel Chráska byl iniciátorem obnovy bývalého československého opevnění v Milostovicích. V lednu roku 2012 za to dostal celostátní cenu Český patriot 2012 v kategorii Zachování kulturně historického dědictví vojenských tradic. Předal mu ji náčelník generálního štábu Petr Pavel.

14.11.2015
SDÍLEJ:

Český patriot a iniciátor obnovy bývalého československého opevnění v Milostovicích Pavel Chráska.Foto: archiv

Co vás k vojenské historii přivedlo?

Asi nález legionářských ocenění mého praděda, střelce ruských legií Františka Malého a vlastenecká výchova mého otce. Chtěl jsem přispět k tomu, aby se na těžké časy, které naši pradědové prožívali, nezapomnělo a soustředil jsem se na vojenské stavby, které to do jisté míry symbolicky ztělesňovaly.

S několika podobnými nadšenci jsem založil Klub vojenské historie Opava, který sdružuje zájemce o vojenskou historii naší armády za první republiky. Těžištěm naší činnosti se stal milostovický pěchotní srub OP S 25 U Trigonometru a pravidelné restaurátorské i udržovací práce u něj i v něm. Pokud by nebyly pravidelné, utrpěly by exponáty.

V současné době je nás dvacet a naše veškerá činnost je založena výhradně na dobrovolnictví. Mám za to, že udržování našich tradic je důležité i pro naši budoucnost a v současné době nabývá na významu.

O jaké konkrétní činnosti je řeč?

Po dotažení všech smluvních podmínek s Armádou ČR a vlastníky pozemků objekt opevnění upravujeme do muzejní podoby, jakou měl v roce 1938. Musím zde také zmínit významnou podporu Československé obce legionářské Jednoty Moravskoslezského kraje a Města Opavy, bez jejichž pomoci by některé aktivity prostě nevznikly.

Bunkr byl původně určen k obraně republiky. Do současné doby se nám podařilo shromáždit velké množství předmětů. Srub je vybaven kompletní výzbrojí, ubikacemi, místností telefonisty, radiotelegrafií, strojovnou i filtrovnou. Letos přibyly do střeleckých místností dva unikátní kanóny Škoda vzor 36.

V čem jsou unikátní?

Československý pevnostní kanón je speciální pevnostní zbraní zvláštní konstrukce. Na světě je už jen několik takových exemplářů. Jde o velmi cennou památku, získanou díky mezinárodní spolupráci. Kanón měl střílnu poničenou výbuchem, a proto musela být znovu, strojně opracována.

Převezli jsme ji do Ostravy, kde byla vyfrézována podle původní výkresové dokumentace. Její stěhování ven a zpátky chodbičkami bunkru, širokými devadesát centimetrů, byl hodně tvrdý oříšek.

U srubu ještě občas zuřívají líté boje.

Ukázky bojů občas pořádáme od roku 2003 a poslední jsme předvedli v rámci století od vzniku československých legií v září loňského roku. Kromě ukázky cvičení z roku 1938 jsme s dalšími kolegy předvedli veřejnosti i velkou ukázku pozemních a leteckých bojů z první světové války v dobových kostýmech.

Naše bojové ukázky jsou motivovány snahou přiblížit návštěvníkům historii a vývoj ozbrojených složek naší republiky populární formou. U srubu mají legionáři od 5. září 2014 i pomník, tvarem připomínající kapličku. Patří třem stům legionářů pocházejících z Opavska a dál bude připomínat historii, která vzdor nepřízni osudu zůstává živá.

Není tajemstvím, že za vznikem pomníku stojíte vy. Kdy vás to napadlo?

Asi před čtyřmi lety a plné pochopení jsem pro záměr našel jak u Československé obce legionářské, tak i u Moravskoslezského kraje. Veškeré práce od výkopů přes betonáž, formování a broušení zajistili členové našeho klubu a představovaly několik desítek hodin dobrovolné práce.

Do jeho vzhledu jste zapojil i část rodiny.

Konkrétně maminku, která vytvořila keramický reliéf s motivem československých legií a pomníku ho darovala. Pod reliéfem je nápis: Československé legie vydobyly svobodu naší vlasti. Národ, který zapomene na své tradice, zhyne.

Jaký je váš vztah k legionářům?

Rozhodně pozitivní. Náš klub úzce spolupracuje s Československou obcí legionářskou. V ní jsou kromě legionářů jako přímých účastníků bojů členy i nositelé jejich tradic.

Co opavský klub plánuje letos a v nejbližší budoucnosti?

V současné době máme rozjeto několik projektů v zahraničí, a to v Norsku a ve Francii, týká se to jak získání zajímavých exponátů, tak muzejní spolupráce. Víc zatím prozradit nemohu.

Pavel ChráskaNarodil se 25. ledna 1974 v Opavě sochaři Pavlu Chráskovi a výtvarnici Janě Chráskové, ale v jejich výtvarných stopách nešel.

Po studiu na opavské strojní průmyslovce vystudoval ještě Právnickou fakultu brněnské Masarykovy univerzity, v kasárnách prožil rok povinné vojenské služby a nastoupil na opavské státní zastupitelství, kde působí jako státní zástupce dosud.

S rodinou žije v opavské městské části Palhanec a má dvě dcery, které zatím navštěvují základní školu. Vojenská historie je pro něj celoživotní, třebaže ne jediný koníček.

Autor: Jitka Hrušková

14.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Festival Hrady.cz v Hradci nad Moravicí.
AKTUALIZOVÁNO
38

Moravské hrady.cz aneb Festivalový Hradec je v plném proudu

Ilustrační foto.

Opavsko: medu je málo, někde zdraží

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Opavské chytré zastávky už jsou ve zkušebním provozu

Celkem na čtyřech zastávkách městské hromadné dopravy v Opavě byly během uplynulých dní nainstalovány takzvané inteligentní zastávky.

Převrácený náklaďák zablokoval silnici ze Skřipova do Staré Vsi

Dvě jednotky hasičů zasahovaly v pátek 18. srpna 2017 u dopravní nehody nákladního automobilu u Skřipova na Opavsku. Vůz se převrátil na bok a zablokoval celou komunikaci.  

Letní měsíce zastavily pokles nezaměstnanosti v okrese

Pokles nezaměstnanosti se na Opavsku zastavil a počet uchazečů o práci velmi mírně stoupl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení