VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Petr Handl: S většinou nájemníků jsme se dohodli

Opava /ROZHOVOR/ - Společnost RPG Byty v letošním roce investuje do oprav a celkové regenerace zhruba 1,4 miliardy korun. Opraví celkem 1367 domů s téměř 1500 byty. Jaká je situace v Opavě, a to včetně zvyšování nájemného v bytech RPG? Na to odpověděl ředitel vnějších vztahů RPG Petr Handl.

25.10.2012
SDÍLEJ:

Společnosti RPG byty patří také prostory na Popské ulici v Opavě.Foto: DENÍK / Zuzana Urbánková

Kolik bytů RPG v Opavě vlastní?

V Opavě vlastníme celkem 423 bytů. Z toho volných je pouze 14 a 4 velké byty budeme v nejbližší době na základě konkrétní poptávky nájemníků rozdělovat na 8 menších bytových jednotek. U těch již víme, že budou ihned po dokončení rekonstrukce pronajaty. Zájem o byty v Opavě je dlouhodobý a máme zde i velmi nízkou fluktuaci nájemníků. V letošním roce se nám zatím uvolnilo pouze 42 bytů a 48 jsme jich nově pronajali, takže celkový počet volných bytů se nám oproti závěru loňského roku snížil o 6.

Jaké opravy v nich v poslední době proběhly a za kolik?

Jen v letošním roce jsme v Opavě vyměnili okna v 330 bytech nákladem 11 milionů korun, čímž byla výměna oken dokončena téměř ve všech našich opavských bytech, tedy o 2 roky dříve, než dokdy jsme se nájemníkům zavázali okna vyměnit v rámci projektu navyšování nájemného. V 18 vchodech jsme navíc provedli výměnu vchodových dveří, zvonkových tabel a poštovních schránek společně s úpravou společných prostor celkově za 3 miliony.

Ve 3 vchodech probíhá generální oprava elektrorozvodů ve společných prostorách domů za téměř 900 tisíc korun. Kromě toho jsme letos doposud v rámci běžné údržby vyřešili 260 požadavků našich nájemníků za dalších zhruba 900 tisíc korun. Celkem se tedy letos doposud jedná o opravy za zhruba 16 milionů korun.

O kolik jste nyní zvýšili v Opavě nájemné?

Postupné navyšování nájemného se týká pouze bytů s dříve regulovaným nájemným, kterých máme v Opavě více než polovinu z celkového počtu. U těchto bytů je letos nájemné ve výši 50,02-62,52 Kč/m2 a naposledy u nich dojde k plošnému navýšení o maximálně 5 Kč/m2 v příštím roce. Přesnou výši nájemného pro jednotlivé roky mají uvedenou v nájemních smlouvách, které s námi uzavřeli v rámci dohody o nové výši nájemného po skončení regulace na konci roku 2010.

Jak na vyšší nájemné reagují nájemníci? Odcházejí, podávají žaloby, jsou v klidu?

S naprostou většinou nájemníků s donedávna regulovaným nájemným jsme se na postupném navyšování dohodli. Jejich nájemné je stále pod tržními hodnotami. Jak jsem již uvedl výše, velkou fluktuaci nájemníků v Opavě nemáme. V Opavě řešíme jen 3 případy, kdy jsme o určení výše nájemného požádali soud, ale v žádném z těchto případů doposud nebylo nařízeno jednání, a tedy není ještě rozhodnuto.

Kolik nyní činí průměrný nájem a kolik bude činit po zvýšení nájemného?

Deregulované nájemné se v Opavě momentálně pohybuje na průměrné hodnotě 62,18 Kč/m2 (průměrně 3 900 Kč měsíčně), v příštím roce to bude 67,18 Kč/m2 (průměrně 4 220 Kč měsíčně). Tržní nájemné v našich bytech v Opavě se přitom pohybuje v průměru okolo 75,70 Kč/m2 (průměrně 4 620 Kč měsíčně).

Autor: Zuzana Urbánková

25.10.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tyčkařská exhibice na Dolním náměstí v Opavě.
46

Další ročník tyčkařské exhibice zaplnil Dolní náměstí v Opavě

Parkování pomocí SMS například zavedly velká nákupní centra v Praze či v Brně už na přelomu let 2010 a 2011. Například v Olomouci lze platit parkovné pomocí SMS od letošního července.

SMS parkovné v Opavě se může zpožďovat

Dočká se hřiště s umělým povrchem rekonstrukce?

Kylešovice - Zastupitelé města se v období letních prázdnin výjimečně sešli na svém zasedání, na kterém se shodli, že budou stejně jako v minulém roce žádat o dotaci  z programu vyhlášeného Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

Bolatice ožijí oslavami dožínek

/POZVÁNKA/ Tradiční oslavy dožínek jsou v Bolaticích na programu zítra. Zahájí je průvod, který vyjde od hasičárny směrem ke kostelu ve 13.45.

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, trest jí asi nehrozí

Arogantní a značně pod vlivem. Taková je podle všeho žena, která odmítá v restauracích platit

Fanoušky odveze na festival kyvadlovka z Opavy

Další zastávka festivalu Moravské hrady.cz bude v Hradci nad Moravicí. Na prostranství pod zámkem u hotelu Belaria už dnes vyroste stanové městečko, VIP kemp a také dvě pódia, na kterých se během pátku a soboty 19. srpna vystřídá celá řada jak českých, tak i slovenských interpretů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení