VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kde pracují odsouzení k veřejně prospěšným pracím?

Opava - Vážení čtenáři, představujeme vám novou rubriku, prostřednictvím které se můžete tázat pracovníku Probační a mediační služby na otázky týkající se této oblasti. V následujícím se dotazu se čtenář zajímá o veřejně prospěšné práce.

30.4.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

„Slyšel jsem o vaší službě, že zařizujete, aby mohli odsouzení místo trestu vězení odpracovat veřejně prospěšné práce. Když jsem se ale ptal známých, co pro město pracují, nikdo o takových odsouzených nic neví. Kde tedy všichni pracují, když ne pro to, aby zkrášlili naše město? Ti, se kterými jsem mluvil, mají také veřejné práce, ale ne jako trest. Jak to tedy je?"

Na jeho otázku odpovídá probační úředník Tomáš Bubela. „Máte pravdu v tom, že Probační a mediační služba České republiky zajišťuje výkon trestu obecně prospěšných prací pro odsouzené. Lidé, o kterých mluvíte, nepracují za trest, ale buď v rámci veřejné služby, nebo vykonávají tzv. veřejně prospěšné práce.

Rozdíl oproti trestu je v tom, že tito lidé jsou vedeni na úřadu práce jako nezaměstnaní a ve spolupráci s obcemi vykonávají práci buď za odměnu jako veřejně prospěšné práce, nebo bez ní jako veřejnou službu, kde sankcí za neodpracování je vyřazení z evidence úřadu práce.

Oproti tomu výkon obecně prospěšných prací nemá s úřadem práce nic společného. Jedná se o trest, který je uložen člověku za spáchání trestného činu a soud považoval za příliš přísné jej poslat do vězení. Tento člověk má potom možnost si trest odpracovat. Výměra tohoto trestu je opět na soudu a může se jednat až o 300 hodin. Tyto hodiny musí odsouzený odpracovat pro obec, státní organizaci či jinou obecně prospěšnou organizaci, kterou jim na náš návrh určí soud.

Důvod, proč vámi jmenovaní lidé neznají nikoho s tímto trestem, není v tom, že by se tento trest neukládal. Důvodem je, že spolupracujeme spíše s neziskovými organizacemi, vesměs se jedná o neziskové organizace jako je Charita, azylové domy, instituce věnující se práci s postiženými, ale třeba i školky a školy. S každým odsouzeným je u nás vedena konzultace, na které zjistíme, pro kterou organizaci by byl odsouzený vhodný.

Samozřejmě pečlivě zvažujeme, zda můžeme odsouzeného poslat kupříkladu do mateřské školy. Vesměs se jedná o pachatele trestných činů, kteří mají zkušenosti s manuálními pracemi a na tyto je také v místě práce využívají. Nejčastěji se jedná o údržbu veřejných prostranství, zřídkakdy o práce odborné.

Motivací pro odsouzené tento trest vykonat je skutečnost, že si svůj trest mohou odpykat na svobodě, v případě, že tuto šanci úmyslně nevyužijí, je jejich trest přeměněn na pobyt ve vězení. Může se tedy stát, že se člověk dostane do vězení za projížďku autem bez řidičského oprávnění."

Kde Probační a mediační službu v Opavě najdete?

Tato služba spadající pod Ministerstvo spravedlnosti sídlí na Olomoucké ulici 8/14 v domě bývalého ředitelství Fidor (Opavie). Sídlí v něm ještě další společnosti a firmy a najdete ho pár desítek metrů před bývalou Národní kavárnou. Objednat se můžete také na telefonu 556 650 435, 553 791 495, 731 692 776.E-mail: ptesar@pms.justice.cz Více informací na www.pmscr.cz.

V našem deníku se budete moci vždy v sobotu v pravidelné rubrice pracovníků Probační a mediační služby zeptat na vše, co vás trápí a s čím potřebujete pomoci. Otázky zasílejte na mailovou adresu zuzana.urbankova@denik.cz nebo klara.jarosova@denik.cz.

Autor: Redakce

30.4.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Cyklostezka. Ilustrační foto.

Cyklostezka má spojit Kravaře s Benešovem

Veřejné prostranství v okolí Červeného kostela v Hlučíně. Ilustrační foto.

Červený kostel se dočká změn

Souhrn fotbalového víkendu

/VÝSLEDKY, FOTOGALERIE/ Přinášíme vám výsledkový servis víkendových fotbalových zápasů na Opavsku a Hlučínsku.

Festival Hrady přilákal do Hradce tisíce návštěvníků

/VELKÁ FOTOGALERIE/ Na dvou pódiích se vystřídala dvacítka kapel a interpretů

V pondělí začíná rekonstrukce jedné z hlavních opavských dopravních tepen

Od Domu kultury Petra Bezruče v Opavě až po obchodní centrum na konci Kateřinek se bude pokládat nový asfalt.

AKTUALIZOVÁNO

II. LIGA: Opava – Sokolov 0:0

/VIDEA, FOTOGALERIE/ Po střeleckých hodech přišel půst. Opavští fotbalisté v sobotu na domácím trávníku uhráli se Sokolovem pouze bezbrankovou remízu. Slezané přitom v prvním poločase měli několik šancí, ani jednu ale neproměnili.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení