Tak jako trpí nalétáváním a bodáním hmyzu člověk, trpí jím i volně žijící zvěř. Ta je však lépe chráněna srstí.

„Běžní, u nás žijící komáři, zvěři nebezpeční nejsou z pohledu přenášení nemocí. Naši zvěř obtěžuje spíš střeček, moucha, jejíž larvy parazitují v kůži či dýchacím traktu zvěře a především kloš jelení, lidově zvaný létající klíště,“ popsal problémy okolo lesní zvěře s parazity mluvčí Okresního mysliveckého spolku v Opavě Vladimír Tancík s tím, že právě kloš podobně jako klasické klíště saje krev zvířat i lidí.

Je nepříjemný svým pohybem po kůži a ve vlasech. Navíc se vyskytuje ve velkých počtech a na člověka jich najednou spadne z větve i několik desítek. Zbavit se ho je obtížné. Pokud je zvěř nadměrně obtěžována hmyzem, je neklidná, což se může projevit na jejím zdravotním stavu podle rozsahu postižení.

„Zatímco v zimě umíme my myslivci zvěři pomoci přikrmováním a podáváním medikamentů v krmivu, teď je naše úsilí zbytečné. Zvěř se u krmelců nezdržuje, je více roztroušená po lesích a polích. Proti komárům, klíšťatům a klošům jsme bezmocní,“ posteskl si za myslivce Tancík.

Myslivci tak mohou účinně pomoci jen svým psům. Podobně jako lidé, kteří chodí do přírody a jsou naočkováni proti klíšťové encefalitidě, psi jsou očkováni proti lymské borelióze. Psům lze navíc ošetřit srst a tělo dnes už účinnými látkami, které hmyz odpuzují, případně způsobují jeho rychlé uhynutí.

Na Opavsku mají myslivci vytipováno asi 15 lokalit se zvýšeným výskytem komára. Jde spíš o lokality v blízkosti lidských obydlí. Zde se provádí monitoring výskytu komářích larev a případný preventivní postřik.

Nutno podotknout, že zatím je situace poměrně klidná a nejedná se o nějaký extremní výskyt komářího hmyzu.