VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S úpravami na ulici Hlučínské se počítá pro příští rok

Opava - Na výzvu redakce se sešla řada zajímavých dotazů, které občané prostřednictvím našeho deníku kladou místním osobnostem. Postupně dotazy i odpovědi na této stránce zveřejňujeme.

5.12.2008
SDÍLEJ:

Zpomalovací ostrůvky. Ilustrační foto.Foto: DENÍK / Milan Freiberg

V následujícím dotazu upozorňuje čtenář Jiří Jačmenka z Opavy na dopravní problémy na Hlučínské ulici v Opavě-Kateřinkách. Jeho dotaz uvádíme ve zkrácené podobě, k tématu se budeme na stranách Opavského a hlučínského deníku vracet.

„Jsem majitelem domu na Hlučínské ulici, která je vlastně pokračováním ulice Ratibořské směrem na Ostravu. Pro ochranu občanů a snížení rychlosti provozu byly na ulici Ratibořské instalovány zpomalovací ostrůvky, snížením počtu jízdních pruhů ze dvou na jeden v každém směru se dosáhlo, že provoz je tam zpomalen a opravdu bezpečný.

Předpokládal jsem, že totéž bude pokračovat i na ulici Hlučínské, která se oproti Ratibořské vyznačuje tím, že obytné domy dělí od vozovky jen chodník o šířce cca 1,3 metru a ne jak na ulici Ratibořské, kde je od obytných domů k vozovce cca 50 m. K našemu rozčarování však úprava vozovky skončila ulicí Ratibořskou a v letošním roce byla upravena ulice Rolnická a Vrchní a naše Hlučínská zůstala opět jako výsměch radnice nám, majitelům domů, čtyřproudá,“ uvádí Jiří Jačmenka.

Jak dále z dotazu vyplývá, největším problémem je, že řidiči ve směru z Opavy ven, ale také v opačném směru, překračují celou řadu dopravních předpisů, jako je nejvyšší povolená rychlost, dvojí předjíždění, zákaz jízdy po chodnících a podobně. Neukázněnou jízdou také trpí statika domů, stejně jako jejich estetická stránka. Problémy přináší hustý provoz i cyklistům nebo obyvatelům domů při vyjíždění zdomůa dvorů.

Čtenář dále vyzývá prostřednictvím našeho listu zodpovědné činitele města Opavy k zodpovězení těchto otázek: „Je ponechání ulice Hlučínské v délce cca 350 metrů jako čtyřproudé bez omezení provozu výsměchem radnice občanům bydlícím na této ulici? Kdo má chránit majetky a zdraví občanů v tomto městě, když ne námi volení zástupci do vrcholových orgánů města?

Co dělá a kde se pohybuje městská a státní policie, když se na ulici Hlučínské dnes a denně páchají přestupky v provozu na komunikaci. I ty nejmenší vesničky celé české republiky dnes bojují s nekázní řidičů a pro bezpečnost svých občanů mají na vjezdech umístěny radary s upozorněním na rychlost jízdy, jen v Opavě ani jeden?“

V úpravách Hlučínské ulice se bude pokračovat

K dotazu čtenáře nám poskytl předběžné stanovisko odbor dopravy opavského magistrátu: „Město Opava dále bude pokračovat v úpravách i na ulici Hlučínské tak, jak jsou v současné době provedeny úpravy ulice Ratibořské, tj. včetně vyznačení cyklostezky, ochranných bezpečnostních ostrůvků i na přechodech pro chodce, apod.

To znamená, že budou, dá se říci, provedeny ty úpravy, které čtenář popisuje ve svém dotazu, a tím dojde ke sjednocení úprav provozu v celém úseku silnice včetně napojení na budoucí spojnici Kaufland – Globus, tzv. S 1“.

K danému problému se také vyjádřila i vedoucí odboru investic opavského magistrátu Jana Onderková: „Ulice Hlučínská je silnice I. třídy, to znamená, že není ve vlastnictví města, ale ve vlastnictví státu čili Ředitelství silnic a dálnic České republiky. I tady město požadovalo vybudování ostrůvků, ale bylo nutno dohodnout podmínky s vlastníkem, což není nic jednoduchého.

V současné době k dohodě došlo a město má realizaci tří nových ostrůvků pro chodce, včetně osvětlení, připravenou na rok 2009. Zároveň bude provedeno i vyznačení cyklostezky na silnici I. třídy v daném úseku.“

Vážení čtenáři, také vy máte možnost klást na této straně své dotazy jak primátorovi Opavy a vedení opavské radnice, tak i různým dalším osobnostem Opavy a Opavska. Dotazy lze zasílat na adresu Opavský a hlučínský deník a týdeník Region, Na Rybníčku 56, Opava, nebo na emailovou adresu: milan.freiberg@denik.cz.
5.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Petr Zapalač
AKTUALIZOVÁNO
50

Petr Zapalač: Chtěl jsem už první střelu proměnit v gól

Zápas 5. kola Fortuna národní ligy SFC Opava - FC MAS Táborsko 22. srpna 2017 v Opavě.
AKTUALIZOVÁNO
1 50

II. liga: Opava - Táborsko 2:1

Tak už jsme na světě

Vážení čtenáři, prostřednictvím našeho Deníku se opět můžete podívat na miminka narozená v opavské porodnici. Tentokrát přivítáme pět holčiček a jedenáct chlapečků.

Do Kateřinek se po roce vrací prestižní Velká cena Opavy

/POZVÁNKA/ Do areálu Jezdeckého klubu Opava-Kateřinky se budou tuto středu sjíždět závodníci se svými koňmi na čtyřdenní parkurový maraton. 

Doma jsem dlouho nebyl, přiznal elitní tyčkař Balner, odchovanec Sokola Opava

/ROZHOVOR/ Odchovanec opavského Sokola a elitní český tyčkař Michal Balner říká: "Když to půjde, budu skákat dále."

Organizátor běhu Breda city trail Jan Krejčíř: V sobotu může běžet celá rodina

/ROZHOVOR/ Už v sobotu odstartuje druhý ročník běhu Breda city trail. Na startu akce, která je určena pro celou rodinu, nebude chybět Česká Miss Earth pro rok 2015 Karolína Mališová nebo český basketbalový reprezentant a kapitán BK Opava Jakub Šiřina. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení