VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S úpravami na ulici Hlučínské se počítá pro příští rok

Opava - Na výzvu redakce se sešla řada zajímavých dotazů, které občané prostřednictvím našeho deníku kladou místním osobnostem. Postupně dotazy i odpovědi na této stránce zveřejňujeme.

5.12.2008
SDÍLEJ:

Zpomalovací ostrůvky. Ilustrační foto.Foto: DENÍK / Milan Freiberg

V následujícím dotazu upozorňuje čtenář Jiří Jačmenka z Opavy na dopravní problémy na Hlučínské ulici v Opavě-Kateřinkách. Jeho dotaz uvádíme ve zkrácené podobě, k tématu se budeme na stranách Opavského a hlučínského deníku vracet.

„Jsem majitelem domu na Hlučínské ulici, která je vlastně pokračováním ulice Ratibořské směrem na Ostravu. Pro ochranu občanů a snížení rychlosti provozu byly na ulici Ratibořské instalovány zpomalovací ostrůvky, snížením počtu jízdních pruhů ze dvou na jeden v každém směru se dosáhlo, že provoz je tam zpomalen a opravdu bezpečný.

Předpokládal jsem, že totéž bude pokračovat i na ulici Hlučínské, která se oproti Ratibořské vyznačuje tím, že obytné domy dělí od vozovky jen chodník o šířce cca 1,3 metru a ne jak na ulici Ratibořské, kde je od obytných domů k vozovce cca 50 m. K našemu rozčarování však úprava vozovky skončila ulicí Ratibořskou a v letošním roce byla upravena ulice Rolnická a Vrchní a naše Hlučínská zůstala opět jako výsměch radnice nám, majitelům domů, čtyřproudá,“ uvádí Jiří Jačmenka.

Jak dále z dotazu vyplývá, největším problémem je, že řidiči ve směru z Opavy ven, ale také v opačném směru, překračují celou řadu dopravních předpisů, jako je nejvyšší povolená rychlost, dvojí předjíždění, zákaz jízdy po chodnících a podobně. Neukázněnou jízdou také trpí statika domů, stejně jako jejich estetická stránka. Problémy přináší hustý provoz i cyklistům nebo obyvatelům domů při vyjíždění zdomůa dvorů.

Čtenář dále vyzývá prostřednictvím našeho listu zodpovědné činitele města Opavy k zodpovězení těchto otázek: „Je ponechání ulice Hlučínské v délce cca 350 metrů jako čtyřproudé bez omezení provozu výsměchem radnice občanům bydlícím na této ulici? Kdo má chránit majetky a zdraví občanů v tomto městě, když ne námi volení zástupci do vrcholových orgánů města?

Co dělá a kde se pohybuje městská a státní policie, když se na ulici Hlučínské dnes a denně páchají přestupky v provozu na komunikaci. I ty nejmenší vesničky celé české republiky dnes bojují s nekázní řidičů a pro bezpečnost svých občanů mají na vjezdech umístěny radary s upozorněním na rychlost jízdy, jen v Opavě ani jeden?“

V úpravách Hlučínské ulice se bude pokračovat

K dotazu čtenáře nám poskytl předběžné stanovisko odbor dopravy opavského magistrátu: „Město Opava dále bude pokračovat v úpravách i na ulici Hlučínské tak, jak jsou v současné době provedeny úpravy ulice Ratibořské, tj. včetně vyznačení cyklostezky, ochranných bezpečnostních ostrůvků i na přechodech pro chodce, apod.

To znamená, že budou, dá se říci, provedeny ty úpravy, které čtenář popisuje ve svém dotazu, a tím dojde ke sjednocení úprav provozu v celém úseku silnice včetně napojení na budoucí spojnici Kaufland – Globus, tzv. S 1“.

K danému problému se také vyjádřila i vedoucí odboru investic opavského magistrátu Jana Onderková: „Ulice Hlučínská je silnice I. třídy, to znamená, že není ve vlastnictví města, ale ve vlastnictví státu čili Ředitelství silnic a dálnic České republiky. I tady město požadovalo vybudování ostrůvků, ale bylo nutno dohodnout podmínky s vlastníkem, což není nic jednoduchého.

V současné době k dohodě došlo a město má realizaci tří nových ostrůvků pro chodce, včetně osvětlení, připravenou na rok 2009. Zároveň bude provedeno i vyznačení cyklostezky na silnici I. třídy v daném úseku.“

Vážení čtenáři, také vy máte možnost klást na této straně své dotazy jak primátorovi Opavy a vedení opavské radnice, tak i různým dalším osobnostem Opavy a Opavska. Dotazy lze zasílat na adresu Opavský a hlučínský deník a týdeník Region, Na Rybníčku 56, Opava, nebo na emailovou adresu: milan.freiberg@denik.cz.
5.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Souhrn fotbalového víkendu

/3 x FOTOGALERIE, VÝSLEDKY, TABULKY/ Přinášíme vám výsledkový servis víkendových fotbalových zápasů na Opavsku a Hlučínsku.

Cyklostezka do Hradce je přetížená, v příštím roce by mohla vzniknout další

Někdy to na ní vypadá spíše jako na dálnici v době dopravní špičky. Řeč je o cyklostezce, která spojuje Opavu s Hradcem nad Moravicí.

Bobři vyvolávají emoce. Mnozí rybáři je vidí neradi

Před lety mnozí vítali návrat bobra do přírody, dnes bývá často trnem v oku zejména rybářům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení