Čekání na Godota. Tak by se dala nazvat situace ohledně revitalizace Stříbrného jezera. Přestože už se řeší několik let, její rozuzlení je stále v nedohlednu. A tak největší opavské přírodní koupaliště zůstává i nadále bez převlékacích kabin i záchodů.

Tedy ne doslova a do písmene. Převlékací kabiny se na jedné z pláží nacházejí, připomínají spíš ale pomník minulého režimu. Proto jej město už před nějakou dobou uzavřelo s tím, že jejich užívání je v rozporu s hygienou. Nenahradilo je ale ani provizoriem.

Revitalizace je na státu

„Toalety ani šatny v letošním roce na Stříbrném jezeře bohužel ještě nebudou. Stát, který revitalizaci jezera financuje, by měl v letošním roce vyhlásit soutěž na výběr zhotovitele stavby, teprve poté se začne stavět. Kdy to bude, dnes neumíme odhadnout, zřejmě ale až příští rok," vysvětlil za oddělení pro vnější vztahy opavské radnice Roman Konečný.

Příliš alternativ se občanům nenabízí, pokud nechtějí zvolit k převlečení i vykonání potřeby přírodu nebo zdejší restauraci. Pokud je ovšem majitel do ní pustí, je pouze na něm, město žádnou dohodou o užívání místního WC veřejností nedisponuje.

„Pokud někdo potřebuje zázemí jako jsou šatny či WC, doporučíme mu nedaleké městské koupaliště, kde má komfortní zázemí k dispozici. Restauraci má v pronájmu soukromý subjekt, za který se vyjadřovat nemůžeme," dodává Konečný.

Opavanům chybí spíše toalety

Přestože Stříbrné jezero v tomto ohledu neposkytuje dostatečný komfort, na nepřízeň návštěvníků si nemůže nikdo stěžovat. Jejich názory na tento problém se různí.

„Já osobně chodím na Sádrák už převlečený a moc velkou hlavu si s tím nedělám. S WC už je to horší. Netuším zda vás pustí do tamní restaurace na WC, když nejste zákazník jejich restaurace. Určitě je lepší mít postaveno pár záchodových budek, než se koukat na močící lidi někde v přírodě. Nedej bože, aby močili přímo do vody," domnívá se například mladý barman Lukáš Gebeš.

Studující Lucie Obrtelová vidí problém ve stejné věci. „Na Sádráku se koupu málokdy, dávám přednost koupalištím, ačkoli možná je to právě z důvodu nedostatečného zázemí. Na převlékání v kabince si sice nepotrpím, ale toalety jsou určitě nutnost," říká.

Oproti tomu jsou ale lidé, kteří to neřeší třeba vůbec a kabinky i toalety pro ně nejsou nezbytností. „Je to zbytečné. Lidé se mohou převléct mezi stromy a na WC si zajít taky do přírody," domnívá se Michal Kunze.