VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Daň z nemovitosti se pro Opavu v roce 2011 sníží

Opava - Usnesení bylo schváleno. To konstatoval opavský primátor Zbyněk Stanjura (ODS) po úterním hlasování zastupitelů o výši daně z nemovitosti pro rok 2011.

20.4.2010 5
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ Petr Šilar

Nejdiskutovanějším bodem úterního zasedání Zastupitelstva města Opavy byl jednoznačně ten, který byl nejvíce očekáván. Stanovení výše daně z nemovitosti pro rok 2011 ve městě Opavě a jeho městských částech.

Hned v úvodu se ujal slova opavský primátor Zbyněk Stanjura, který přítomným zastupitelům shrnul celou záležitost, popsal situaci, která okolo daně z nemovitosti vznikla, informoval je, jak probíhala podpisová akce a co následovalo po jejím skončení.

Poté volně přešel k návrhu usnesení, o kterém se měli zastupitelé dohodnout: „V zásadě má město čtyři nástroje, které může vzájemně kombinovat. Jedná se o velikostní koeficient u stavebních pozemků, velikostní koeficient obce – ze zákona je pro Opavu definován koeficient 3,5, a zastupitelstvo má pravomoc ho o jeden stupeň zvýšit nebo až o tři stupně snížit.

Dalším nástrojem je koeficient pro stavby určené k podnikání a posledním je takzvaný místní koeficient,“ seznámil primátor s principy tvorby daně z nemovitosti.

Dále seznámil přítomné s tím, jak se legislativní změny v uplynulém období promítaly do výběru a výnosnosti této daně. Není bez zajímavosti, že přímo v Opavě zůstává ze všech vybraných daní přibližně jedna tisícina. Pokud zůstaneme ještě u čísel, podle primátora Stanjury lze v současné době celkově předepsat občanům a podnikatelským subjektů minimální daň ve výši 30 milionů korun a maximálně 213 milionů korun.

„V tak velikém rámci se můžeme pohybovat a jako zastupitelé se rozhodovat,“ zdůraznil primátor.

Zastupitelé dostali k posouzení celkem deset různých variant daně z nemovitosti, které by různými cestami vedly k úrovni roku 2009. Rada města pak doporučila zastupitelům jako nejvhodnější variantu s číslem deset, která znamená snížení koeficientu pro bytové domy z 3,5 na 2,0, u staveb pro podnikání snížení z 1,5 na 1,0 a stejně také u garáží, a současně zachovat místní koeficient ve výši dva.

To však nebylo ještě vše. Primátor také vznesl jeden pozměňující návrh, a to, aby městská část Držkovice měla velikostní koeficient obce snížený na hodnotu 1,6. „To zdůvodnění je jednoduché, Držkovice jsou nejméně chráněné před povodněmi a tato situace se nezmění ani vybudováním přehrady. Takto jsou postaveny plány povodí,“ vysvětlil primátor důvody a připomněl, že se jedná o sto dvacet obyvatel v přibližně třiceti domcích.

Podobně jako předtím zástupci všech městských částí i zastupitelé tuto dílčí úpravu následně schválili. Po opavském primátorovi dostala slovo jedna z iniciátorek podpisové akce Kamila Blafková. Ta nakonec na jednání přišla i přes svoji zdravotní indispozici a apelovala na zastupitele, kterým znovu popsala situaci mezi občany.

„Chtěla bych ještě říct, abyste si vy zastupitelé uvědomili, že jsme vás volili my občané a ne vaše strana, a že tento problém se týká nás lidí,“ pronesla ještě Blafková.

V následující diskusi vystoupilo několik zastupitelů. Rudolf Chamráth (KDU-ČSL) mimo jiné navrhl pozměňující návrh, ke kterému dodal: „Jedná se o dvě změny textu a vlastně návrh na změnu celé vyhlášky. Můj návrh vlastně znamená, že těch dvacet pět milionů, které letos vybereme navíc, příští rok vlastně poplatníkům vrátíme.“

S navrženou variantou se ve svém vstupu ztotožnil jak předseda finančního výboru Oldřich Malota (ODS) i Miroslav Opálka, který také řekl: „Respektuji návrh tak, jak je projednán s jednotlivými starosty městských částí,“ stejně jako Vladimír Javorský (KSČM), který návrh označil jako velice dobře připravený.

Naopak Vojtěch Turek (KDU-ČSL) připomněl, že celá záležitost okolo daně z nemovitosti vůbec nemusela být, a svůj monolog ukončil slovy: „Pozdě, ale přece. Došlo k napravení chyby, ke které došlo z důvodu nenaslouchání hlasu oponentů.“

V podobném duchu mluvila i Pavla Brady (CHZ-VM): „Jsem ráda, že tu dnes chystáme snížení daně z nemovitosti,“ a na adresu opavského primátora pokračovala: “Je ale škoda, že vás k tomu přiměly až blížící se volby a nečekaný nápor občanů. Škoda, že jakákoli změna je možná až pod takovým tlakem.“

K dani se vyjádřil také Daniel Žídek (ČSSD), starosta městské části Komárov, který kolegům připomněl: „Dnes tady rozhodujeme zhruba o dvou stech milionech korun, kdy rozdíl mezi minimalistickým a maximalistickým výběrem je zhruba dvě stě dvacet milionů.

A jestliže budeme vybírat zhruba padesát milionů, tak nám sice sto padesát milionů někam utíká. Otevřenou otázkou ale zůstává, co naši občané za těch padesát milionů, které od nich vybereme, mohou dostat.“

Nakonec tedy nejvíce spokojeni mohou být občané Opavy. A hlavně obě iniciátorky podpisové akce, která vlastně, tak trochu s pomocí Opavského a hlučínského deníku, celou kauzu daně z nemovitosti odstartovala.

„Jsem ráda, že naše akce splnila svůj plánovaný účel. Důležité bylo, že se k nám přidali i občané Opavy a společně jsme iniciovali změnu. Není přece možné, aby lidé za své vlastní pozemky a domy platili neúměrné, až desetitisícové částky. A když vám dojde složenka na pět, deset, patnáct i dvacet tisíc, pro řadu lidí to může být dokonce likvidační.

Jsem opravdu ráda, že se to podařilo,“ konstatovala Kamila Blafková, jedna z iniciátorek podpisové akce.

Autor: Martin Kůs

20.4.2010 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto vypadal areál na Mariánský loukách po vystoupení rockové kapely Smrtislav.
2

Moravské hrady.cz aneb Festivalový Hradec je v plném proudu

Roman Skuhravý

Opava chce potvrdit výhru z Ústí

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Opavské chytré zastávky už jsou ve zkušebním provozu

Celkem na čtyřech zastávkách městské hromadné dopravy v Opavě byly během uplynulých dní nainstalovány takzvané inteligentní zastávky.

Převrácený náklaďák zablokoval silnici ze Skřipova do Staré Vsi

Dvě jednotky hasičů zasahovaly v pátek 18. srpna 2017 u dopravní nehody nákladního automobilu u Skřipova na Opavsku. Vůz se převrátil na bok a zablokoval celou komunikaci.  

Letní měsíce zastavily pokles nezaměstnanosti v okrese

Pokles nezaměstnanosti se na Opavsku zastavil a počet uchazečů o práci velmi mírně stoupl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení