VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šilheřovičtí usilovně hlasují pro dub v zámeckém parku

V anketě Strom roku to zatím vážně vypadá na to, že letošním vítězem se stane dub zimní, který roste v šilheřovickém zámeckém parku. Místní pro to dělají, co mohou.

26.9.2015
SDÍLEJ:

Mezi dvanáctkou finalistů v celostátní anketě Strom roku 2015 je také jeden ze zámeckého parku v Šilheřovicích.Foto: Martina Ličková

Podle starosty Šilheřovic Radka Kani se v jeho obci strhlo malé šílenství. Místní totiž 460 let starý dub podporují ze všech sil. Odráží se to také na průběžných výsledcích hlasování.

K pátečnímu poledni měl 1758 hlasů, přibližně o dvě stovky více než druhý v pořadí, kterým je bělolhotský baobab. Zhruba dva týdny před koncem soutěže se jedná o velmi solidní náskok.

„Musím přiznat, že v Šilheřovicích se momentálně vše točí okolo našeho dubu. Hlasy se sbírají na každé obecní akci. Naše hotelovka například zanedlouho uspořádá golfový turnaj, na němž chce získat ještě více hlasů," popisoval Radek Kaňa, jenž absolutně nečekal, že se okolo klenotu šilheřovického parku strhne takový poprask. „Je to opravdu velké překvapení," připustil.

Před vstupem do soutěže přitom připadal v úvahu ještě jeden strom, který roste na šilheřovickém území a v anketě by dost možná obstál. „Jde vlastně o solitér, také dub, který se nachází v blízkosti osady Paseky. Vede tudy cyklostezka na Ztracený kout, což je taková oblast poblíž obce.

Nakonec jsme velmi rádi, že jsme si vybrali strom z našeho zámeckého parku," mínil dále čelní představitel Šilheřovic.

Přihláška do soutěže přitom vzešla z iniciativy studentů místní střední školy hotelnictví, gastronomie a služeb. Za každý hlas, respektive podpis, na hlasovací archy se platí tři koruny. Jakmile jich je dvacet, odesílají se i s částkou šedesáti korun organizátorům ankety.

Výtěžek pak navrhovatelé finalistů použijí například ke zviditelnění stromů, novým výsadbám a podobně. Konkrétně v případě šilheřovického dubu by byly vynaloženy na odborné ošetření dalších stromů v obci.

Uzávěrka ankety připadá na 10. října.

Na závěr připomeňme ještě několik statistických údajů. Dub zimní ze šilheřovického parku se z původní sedmdesátky navrhovaných dřevin dostal do finálové dvanáctky. Jedná se přitom o jediného zástupce Moravskoslezského kraje v soutěži, dosáhl stáří 460 let a obvod kmenu měří 588 centimetrů ve výšce 130 cm nad zemí.

Jedná se o ozdobu místního golfového hřiště a vůbec celého zámeckého parku, který v první polovině 19. století nechali vybudovat majitelé panství z rodu Eichendorffů. Tou dobou zde už nějaké stromy měly růst, tento konkrétní dub je jedním z nich. Kdo přesně strom zasadil, se ale v současnosti už nedozvíme.

„Pro Šilheřovice je doslova chloubou. Nachází se v bezprostřední blízkosti zámku a Neptunovy kašny. Když se díváte na tyto dva objekty, musíte se koukat i na něj. Je to významná dominanta parku," zakončil Radek Kaňa.

Na závěr ještě dodejme, že šilheřovický klenot můžete hlasem podpořit prostřednictvím DMS zprávy ve tvaru DMS STROM12 poslanou na telefonní číslo 87 777.

Autor: Petr Dušek

26.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto z ostravské fakultní nemocnice

Pro šestiletou dívku letěl do Hlučína vrtulník

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Přisedněte k Františkovi z Assisi. Sedí na začátku křížové cesty v Ludgeřovicích

/FOTOGALERIE/ Socha světce sedícího na schodech. Takový obrázek se naskytne těm, kteří zavítají do Ludgeřovic. Konkrétně pak na nově zrekonstruovanou farskou cestu. Zmíněným svatým je Fratišek z Assisi, který se tak stal v Ludgeřovicích počátkem křížové cesty.

Běh Opavou s Karolinou Mališovou a Jakubem Šiřinou se kvapem blíží

Také letos se v Opavě poběží Breda City Trail. Na jeho startu přitom nebudou chybět ani známé osobnosti.

Úřady zjišťují, kolik pětiletých dětí se nezapsalo do školek

Předškoláci z Opavska musejí letos poprvé od září do mateřských škol povinně, za nedodržení hrozí rodičům pokuta do výše až pěti tisíc korun.

Filmaři operují na Opavsku. Natáčí komedii

Režisér Pavel Vaňásek po pohádce s názvem Čertova skála v příštím roce do kinematografického světa přispěje svým dalším dílem. Tentokrát půjde o filmovou komedii Honza dědí mlýn.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení