„Jako každý rok se kupují aktovky, pastelky, školní boxy na sešity, popisovače, kapsáře, pytlíky, gumy, tornáda, propisující podložky pro žáky do vyšších tříd,“ řekla vedoucí papírnictví For shop and office s.r.o. na Ostrožné ulici v Opavě Eva Grygarová a doplnila, že sešity a obaly se začnou prodávat až příští týden poté, co děti dostanou seznamy ze školy.

Od poloviny září začínají nakupovat středoškoláci technické pomůcky, kružítka, šablony, technické popisovače. „Záleží na školách, každá má seznam, záleží na typu školy, ať už průmyslovka nebo stavebka, každá má svůj seznam,“ uvedla dále Eva Grygarová se slovy, že se snaží přizpůsobit nákup zboží jednotlivým seznamům, aby vyhověli co nejvíce zákazníkům.

Také v papírnictví Koh-inor Hardtmuth, které se nachází o pár metrů výše rovněž na Ostrožné ulici, jdou nejvíc na odbyt batohy, pytlíky na lavice, pouzdra, psací a malířské potřeby, sešity a obaly. Co se týče nákladů na školní rok, částka se různí. „Dnes lidé nechávají u pokladen pět set až šest set korun, samozřejmě bez aktovky a pytlíku,“ informovala prodavačka Marie Bednářová z papírnictví Kaspa v ulici Na Valech.

Průměrně utratí rodiče v rozmezí od pěti set do dvanácti set korun, záleží na tom, zda kupují i aktovku, cena je potom vyšší. „Pokud je v košíku i batoh, cena je tisíc až patnáct set, jestliže mají jen školní potřeby, pohybuje se mezi pěti sty až osmi sty korunami,“ konstatovala prodavačka Jarmila Nemethová.

Na kolik peněz vyjde prvňáček? Přibližně od patnácti set do tří tisíc. V ceně jsou zahrnuty tužky, pastelky, barvy, desky, pytlík na přezůvky, aktovka, pouzdro, skicáky, zkrátka základní vybavení. Cena se odvíjí od toho, zda si rodiče pořizují dražší vybavení, nebo se snaží ušetřit. Lidé kupují jak drahé, tak i levnější potřeby.

„Dá se nakoupit za tisíc, ale i za patnáct set. Někdo se nedívá na ceny, chtějí aktovku s Barbie, desky také. Kdo chce ušetřit, sleduje ceny, záleží na finanční situaci rodiny,“ konstatovala Eva Grygarová z papírnictví For shops and office s.r.o. Jarmila Nemethová z papírnictví Koh-i-nor Hardtmuth se setkala s opačným přístupem.

„Lidé kupují spíš levnější zboží, dívají se na ceny z letáku, je to pro ně rozhodující. Když má někdo dvě až tři děti, kupuje levnější výrobky,“ uvedla. Podle názoru Evy Grygarové by rodič rozhodně neměl šetřit na aktovce. Ty kvalitní se dají pořídit už od sedmi set korun, ale mají také za dvanáct set.

„Aktovky vyhovují směrnicím, mají zpevněná tvarovaná záda, jsou hodně kvalitní. Nedoporučuji levné aktovky, v pozdějším věku může dítě narazit na problém se zády, rodiče už si pak neuvědomí, že je to kvůli nekvalitní aktovce,“ dodala. Začátkem září zaznamenávají všechna papírnictví zvýšené tržby. V některých o třicet procent, jinde dokonce o padesát. Každý školní rok je však jiný a nedá se přesně odhadnout, o kolik procent se prodej zvýší.

Kolik rodiče nyní utratí za své děti? Od pěti set do čtyř tisíc korun

Jaké množství finančních prostředků vynaloží rodiče za pomůcky do školy pro své děti? To jsme zjišťovali necelý týden před začátkem školního roku. Částky, které rodiče utratí za školní potřeby, se pohybují přibližně od pěti set do čtyř tisíc korun.

Pětatřicetiletá Lenka Konečná z Opavy zmínila obnos pět set korun a dodala: „Nejdražší jsou sešity, přezůvky a oblečení na tělesnou výchovu.“

Čtyřiatřicetiletá Pavlína pracující v potravinářství má velké náklady na začátku školního roku z důvodu, že musí nakupovat pro dvě děti. „Za obě děti zaplatím tři až čtyři tisíce, začátek je nejhorší, všechno musíme koupit najednou,“ konstatovala se slovy, že kupují jen to nejlevnější.

Někteří zatím nemají přehled o finanční zátěži. „Teprve zjistíme, ale prozatím nemám ani odhad, kolik mě to bude stát,“ prozradila nám pětatřicetiletá prodavačka Gabriela z Kobeřic. „Letos jsme ještě nic nekupovali, takže nevím, ale nejvíc peněz poputuje za školní poplatky SRPŠ a výlety,“ uvedla šestatřicetiletá prodavačka Petra Kučerová z Opavy a doplnila, že nejvíc kupují barvy, sešity a školní věci.

Nejnutnější vybavení, které rodiče svým ratolestem pořizují, jsou hlavně pastelky, pera, aktovky, batohy, barvy, sešity, tužky, oblečení a další. „Nejvíce kupujeme temperové a vodové barvy do výtvarné výchovy, pouzdra a do tělocviku obutí. Děti musí mít dvoje boty, jedny do tělocvičny a druhé botasky na ven,“ řekla čtyřiatřicetiletá Petra Obrusníková ze Strahovic a doplnila, že škola jim přispívá na sešity, což vyjde o něco levněji.

Zdražení pociťují všichni dotázaní. Nárůst cen vidí oproti loňskému roku o dvacet až třicet procent. Zvýšily se ceny obalů, sešitů, pastelek, vodových barev a školních pomůcek obecně.

Podle osmatřicetileté Žanety Hlaváčové z Opavy je drahé všechno. „Sešity, tužky stojí moc peněz, dále platíme poplatky do školy SRPŠ, kroužky pro děti, třídní fondy,“ zmínila s tím, že nejdražší jsou učebnice angličtiny a pracovní sešity, které se musí dokupovat.

(luc)