Školní bufety s usměvavou paní prodavačkou již brzy budou na některých školách patřit minulosti. Důvodem je vyhláška o požadavcích na potraviny, které lze prodávat ve školách. Takzvaná „pamlsková" vyhláška začne platit od 20. září.

„Důvodem k jejímu předložení je potřeba snížení nezdravého prostředí ve školách. Prodávat bude možno jen potraviny, které svým výživovým složením odpovídají zásadám zdravé výživy. Úprava se týká žáků do splnění povinné školní docházky," vysvětlila Andrea Štenclová z opavského magistrátu.

Zmizet tak musí třeba potraviny s větším obsahem cukru, umělými sladidly, kofeinu, zakázány budou některé ingredience na obložených bagetách. Jednoduše řečeno jediné, co v bufetech nebude tabu, je neslazená voda a některé druhy pečiva.

Jen pár posledních dní mohou žáci a zaměstnanci navštěvovat bufet v Základní škole Otická v Opavě. „Ty podmínky jsou tak striktní, že další provoz je neúnosný. Musela bych změnit celý sortiment, a stejně bych si pak nejspíš nic nevydělala. Jediné, co bych tu mohla z nynějších potravin mít, jsou neslazené vody a celozrnné pečivo. Po deseti letech tak musím bufet zavřít a budu bez práce," uvedla provozní školního bufetu Doris Chalupová.

Podle ní není vyhláška nic jiného, než paskvil. „Když si děti ty údajné nezdravé potraviny nekoupí tady, zajdou si vedle do obchodu či do pekárny. Jaký to tedy má smysl?" posteskla si.

Kromě potravin si u ní žáci mohou koupit i školní pomůcky, tedy zatím.

„Bufet tady a myslím, že mohu mluvit za žáky i za zaměstnance školy bude moc chybět. Paní Chalupová je velmi vstřícná a shovívavá, děti i my si s ní vždy rádi popovídáme. Sama vyrábí třeba kelímky s ovocem, opravdu to tady vede moc dobře. Nerozumím tomu, proč taková vyhláška vůbec vznikla," sdělila zaměstnankyně školy Iveta Granzerová.

V Základní škole T. G. Masaryka bufet sice nemají, ale na chodbách školy stojí automaty. Podle vyjádření ředitele školy Aleše Moravce budou nejspíš zrušeny. Důvody jsou stejné jako jinde nebylo by co prodávat.

VÝJIMKU NEMÁ ANI VÍCELETÉ GYMNÁZIUM

Středních škol se vyhláška netýká. Jinak je to už ale u víceletých gymnázií, které kromě starších žáků navštěvují i ti, kteří ještě povinnou školní docházku neukončili.

„Ptám se, co je to vlastně zdravá výživa. Když žákům něco zakážu koupit, koupí si to vedle v obchodě. Nikomu by se nemělo nic nařizovat," zhodnotil vyhlášku ředitel Mendelova gymnázia v Opavě Petr Pavlíček.

Osvětu o nezdravých potravinách by podle něj měla dělat nejen škola, ale především rodiče svou výchovou. Sortiment bufetu měnit nebudou, už před časem z něj však vyřadili například chipsy. Jak ale poznají, jestli už má žák povinnou školní docházku ukončenou?

„Po těch jedenácti letech, co už tady pracuji, to myslím poznám. Nad bufet také vyvěsíme speciální tabuli. Stejně to dopadne tak, že mladší žák zajde za roh a poprosí někoho staršího, aby mu to či ono koupil. Absolutně to nemá žádný smysl," řekla zaměstnankyně školního Bufetu Patrik Alice Holleschová.

Na dodržování nových pravidel bude dohlížet Česká školní inspekce.

Někteří námi oslovení rodiče se k vyhlášce staví zamítavě, jiní ji naopak kvitují. „Myslím, že je to dobře. Když si dítě zapomene doma svačinu s tím, že si v bufetu něco koupí, přesně vám řenu, co to bude. Tyčinky, brambůrky a další. Já své devítileté dceři pravidelně dělám svačiny doma a snažím se jí vysvětlovat, co je zdravé a co ne. Ani v obchodě jí třeba kolu nekoupím," uvedla Jana Beranová.