VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co bude se školním statkem?

Opava – Co se děje se Školním statkem v Opavě? Brousí si na něj „mocní lidé z krajského úřadu" zuby? Ti, kteří tyto otázky vznášejí, však odmítají vystoupit z anonymity, protože se podle svých slov bojí postihu shora. Jejich jména jsou však redakci známa.

4.5.2012
SDÍLEJ:

Školní statek v Opavě.Foto: DENÍK / Zuzana Urbánková

Stávající ředitel této krajské příspěvkového organizace Milan Novotný, který kromě toho zastává i post vedoucího odboru investičního a majetkového krajského úřadu, informace o vlivných lidech z kraje komentuje takto: „Nezabývám se tím." Jinými slovy: tyto zprávy považuje za hloupé řeči čtvrté cenové skupiny.

Milan Novotný usedl do ředitelského křesla Školního statku v lednu tohoto roku po odvolání dlouholetého předchozího ředitele Jaromíra Benešla. Toho krajští radní podle slov Novotného odvolali pro jeho manažerské selhání, kdy statek neprosperoval a spoléhal se jen na dotace z kraje. Nicméně to je už minulostí.

Nyní je v čele statku Milan Novotný a také druhý muž. Jiří Zálešák, kterého si ředitel s sebou přivedl jako provozně technického ředitele, a o němž hovoří jako o agroodborníkovi, který je schopen rychlého a účinného jednání.

Jak dlouho oba muži na svých postech zůstanou a kam statek pod jejich vedením směřuje? Odpověd na první otázku je snazší. Milan Novotný chce odejít ihned po výběrovém řízení na nového ředitele, které bude nejpozději do 31. srpna tohoto roku. A Jiří Zálešák? „Myslím, že do výběrového řízení poslal přihlášku," míní Novotný s tím, že jakékoliv otázky týkající se Jiřího Zálešáka zodpoví sám, protože si ho také sám za svého nejbližšího spolupracovníka vybral.

Ředitel: Školní statek zůstane kraji

Ředitel Školního statku v Opavě Milan Novotný je také vedoucím odboru investičního a majetkového Krajského úřadu v Ostravě.

Je to velký a lukrativní majetek. Školní statek v Opavě v Englišově ulici, který je příspěvkovou organizací krajského úřadu. Má sto dvacet milionů aktiv a rozloha jeho pozemků činí sedm set hektarů. Podle stávajícího ředitele Milana Novotného (na fotografii) je opavský školní statek mezi dvěma stovkami škol, které kraj spravuje, bílá vrána, která by měla být i podnikatelskou institucí, a podle toho se také chovat.

Když se Novotného zeptáte, co se se statkem děje, že se mohly vynořit spekulace, odpoví: „Co se děje? Děje se to, že se tu léta nedělo nic." Ředitel tím naráží na dvacetiletou éru svého předchůdce Jaromíra Benešla. „Statek neprosperoval. Pět milionů ročně mu dával kraj, čtyři a půl milionu ročně činily dotace z pozemkového fondu a předchozí vedení z toho udělalo nulu. V roce 2009 dokonce ztrátu," vypočítává Novotný, který po svém příchodu udělal ekonomický rozbor a mimo jiné pořídil i fotografie z opuštěného „detašovaného pracoviště" statku, farmy ve Stěbořicích.

„Zastavil se tu čas. Říká se, že když chcete vědět, jak zemědělství nemá vypadat, jeďte se podívat do Opavy na školní statek," říká Novotný, který chce podle svého tvrzení statek přivést k prosperitě tak, aby se nemusel spoléhat na dotace z kraje. Na otázku, zda tato organizace zůstane kraji i po výběrovém řízení, kdy do jeho čela usedne nový ředitel, Milan Novotný odpovídá: „Ano, i po konkurzu kraji zůstane. Proč jinak by to kraj dělal? Stejně tak zůstane oporou studentům zemědělské školy, kteří zde vykonávají praxi."

Milan Novotný odpověděl rovněž na dotaz, jak se dá jeho funkce na postu vedoucího odboru investičního a majetkového zvládnout s ředitelováním statku: „Dá se to zvládnout. Řídil jsem firmu, která byla obratem stonásobně větší. Také mám dobrý tým lidí." Milan Novotný byl například v devadesátých letech generálním ředitelem a předsedou představenstva Galeny a. s. Opava, řediteloval MSA, a. s. Dolní Benešov, Arako s. r. o. Opava, působil i v dalších společnostech. Je Opavan.

Autor: Zuzana Urbánková

4.5.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tyčkařská exhibice na Dolním náměstí v Opavě.
46

Další ročník tyčkařské exhibice zaplnil Dolní náměstí v Opavě

Parkování pomocí SMS například zavedly velká nákupní centra v Praze či v Brně už na přelomu let 2010 a 2011. Například v Olomouci lze platit parkovné pomocí SMS od letošního července.

SMS parkovné v Opavě se může zpožďovat

Dočká se hřiště s umělým povrchem rekonstrukce?

Kylešovice - Zastupitelé města se v období letních prázdnin výjimečně sešli na svém zasedání, na kterém se shodli, že budou stejně jako v minulém roce žádat o dotaci  z programu vyhlášeného Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

Bolatice ožijí oslavami dožínek

/POZVÁNKA/ Tradiční oslavy dožínek jsou v Bolaticích na programu zítra. Zahájí je průvod, který vyjde od hasičárny směrem ke kostelu ve 13.45.

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, trest jí asi nehrozí

Arogantní a značně pod vlivem. Taková je podle všeho žena, která odmítá v restauracích platit

Fanoušky odveze na festival kyvadlovka z Opavy

Další zastávka festivalu Moravské hrady.cz bude v Hradci nad Moravicí. Na prostranství pod zámkem u hotelu Belaria už dnes vyroste stanové městečko, VIP kemp a také dvě pódia, na kterých se během pátku a soboty 19. srpna vystřídá celá řada jak českých, tak i slovenských interpretů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení