VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slezská nemocnice: zastupitelé varovali před represí kraje

Opava – Oficiálně to nikdo neřekne, ale v kuloárech je to jasná zpráva. Tím, kdo se v posledních týdnech nejvíce zasadil o samostatnost Slezské nemocnice, je sociálnědemokratický zastupitel a poslanec Václav Klučka.

6.5.2011 1
SDÍLEJ:

'Kapitán' Václav Klučka se svým mužstvem o přestávce, kterou si zastupitelé vyžádali při jednání o Slezské nemocnici.Foto: Vladimír Meletzký

„Využil svého vlivu a kontaktů k tomu, aby kraj a hejtman Palas dostali přes prsty,“ řekl člověk obeznámený se situací. Své jméno však zveřejnit nechce. Ať je to pravda, či nikoli, faktem je, že Klučka na pondělním jednání opavského zastupitelstva vystupoval velmi razantně a vůči vedení Moravskoslezského kraje, které chce nemocnice sloučit, si nebral servítky.

„Můj vztah k hejtmanovi je na bodě mrazu,“ oznámil do mikrofonu Klučka a prohodil větu o nejednotě v krajské ČSSD. Na závěr svého vystoupení pak dodal: „Když bylo zle, šla nemocnice pod křídla města. A když bude nejhůř, vezmeme si ji pod město zas.“

Téma nemocnice však hýbe všemi zastupiteli bez ohledu na politickou příslušnost. Opozice, především ODS, připomněla, že nedávno ukončenou petici za samostatnost nemocnice podepsalo za třináct dní 23 500 obyvatel Opavska.

„Byl jsem 28. dubna přítomen jednání krajského zastupitelstva, kdy byl bod týkající se nemocnic stažen, a byl jsem zděšen nedemokratičností jednání. Ze strany vedení kraje lze očekávat represivní kroky. Není jasné, kdo tam zdravotnictví řídí,“ řekl za petiční výbor zastupitel Václav Vlček (ODS). K Vlčkovi se přidal jeho stranický kolega a primář Marian Staňo: „Očekáváme represivní kroky ze strany zaměstnavatele.“

Opozice rovněž upozornila na další nebezpečí spojené se sloučením nemocnic: ovládnutí finančních toků a jejich přesměrování, ohrožení obyvatel Opavska přesunutím ortopedie do Krnova a údajně účelový audit, který si kraj nechal ve Slezské nemocnici udělat. Pak se výtky občanských demokratů obrátily k vedení radnice, jíž vyčítali, že jasně neprojevila svůj názor a nemocnice se příliš nezastala.

„Zdravotníci měli pocit, že ze strany vedení města byli hozeni přes palubu,“ vyjádřil se primář a zastupitel Jiří Hájek (ODS) směrem k primátorovi Zdeňku Jiráskovi (ČSSD). Ten se ohradil slovy, že jeho stanovisko je známo z tisku i z jednání rady města, která žádá zabezpečení komplexní péče v opavské nemocnici. Upozornil rovněž, že petice za samostatnost se podepisovala i v podatelně Hlásky.

Zastupitelé se nakonec přeli o znění usnesení. Zbyněk Stanjura (ODS) ho žádal jednoznačnější a jednodušší. Chtěl v něm slova o zachování samostatnosti nemocnice, zachování všech oborů a výstavbě pavilonu interny. To však zastupitelé neschválili a přijali usnesení, v němž se praví, že jsou proti sloučení nemocnic, ale současně žádají vedení kraje o další informace ohledně jeho záměru.

Tím však podle Stanjury pootevřeli kraji zadní vrátka. Vzkaz Opavanů by tak v Ostravě mohli číst i takto: Jsme sice proti sloučení, ale dejte nám ještě další informace a uvidíme…

Co řekli o Slezské nemocnici

Příběh, který nekončí. I taková slova zazněla na pondělním opavském zastupitelstvu na téma samostatnost Slezské nemocnice v Opavě. Přinášíme vám některá další zajímavá vyjádření, která zde zazněla.

ředitel Slezské nemocnice Milan Cvek
- Slezská nemocnice má kromě Fakultní nemocnice v Ostravě–Porubě jako jediná v kraji spektrum všech oborů.
- loňský zisk nemocnice činil šest milionů, které jsme zdanili, takže čistý zisk je 4,5 milionu.
- to, zda jsme ve ztrátě či zisku, je otázka použité metodiky.

zastupitel Václav Vlček (ODS)
- audit byl účelový, fakta zkreslená. V čí prospěch? Pochybuji, že ve prospěch Slezské nemocnice.

zastupitel Jiří Hájek (ODS)
- kraji jsem poskytl řadu údajů a ty byly poté záměrně zkreslené. Uvedl jsem, že využití ortopedických sálů je 87procentní, ve zprávě krajským zastupitelům se však objevilo číslo 67 procent.

zastupitel Marián Staňo (ODS)
- interna je v havarijním stavu, aktivita o její nápravu nyní zhasla, město by se mělo zasadit o to, aby projektové práce a investice na rekonstrukci pavilonu nepřišly vniveč.

zastupitel Zbyněk Stanjura (ODS)
- město v minulém období věnovalo nemocnici 13 milionů.
- chceme nemocnici samostatnou, úplnou, moderní.
- není to konec příběhu.

zastupitel Miroslav Opálka (KSČM)
- jen blázen by šel proti vůli lidu.

Autor: Zuzana Urbánková

6.5.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Festival Hrady.cz v Hradci nad Moravicí.
AKTUALIZOVÁNO
38

Moravské hrady.cz aneb Festivalový Hradec je v plném proudu

Ilustrační foto.

Opavsko: medu je málo, někde zdraží

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Opavské chytré zastávky už jsou ve zkušebním provozu

Celkem na čtyřech zastávkách městské hromadné dopravy v Opavě byly během uplynulých dní nainstalovány takzvané inteligentní zastávky.

Převrácený náklaďák zablokoval silnici ze Skřipova do Staré Vsi

Dvě jednotky hasičů zasahovaly v pátek 18. srpna 2017 u dopravní nehody nákladního automobilu u Skřipova na Opavsku. Vůz se převrátil na bok a zablokoval celou komunikaci.  

Letní měsíce zastavily pokles nezaměstnanosti v okrese

Pokles nezaměstnanosti se na Opavsku zastavil a počet uchazečů o práci velmi mírně stoupl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení