VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slezská univerzita a Opava se představují v Bambergu

Opavský měsíc v německém Bambergu. I tak by se dal nazvat letošní duben. Od 3. dubna až do 3. května totiž v historickém městě Bamberg probíhá výstava s názvem Gruss aus Troppau

8.4.2017
SDÍLEJ:

Opavu v Bambergu připomíná i tato pamětní stéla.Foto: Martin Kůs

Staré pohlednice z domoviny ve velkoformátu, která byla Slezskou univerzitou a Institutem tvůrčí fotografie představena ke konci minulého roku v opavském Domě umění. Pohlednice, jejichž autorem je Richard Assman, pocházejí ze sbírky opavského sběratele Rudolfa Dybowicze.

Součástí této výstavy bude také prezentace, připomínající 25. výročí založení Slezské univerzity v Opavě. „Univerzita se v německém univerzitním městě představuje expozicí, která duchovně vychází z výstavy 25. let Slezské univerzity v Opavě, kterou Opavané mohli navštívit loni od 20. října v Historické výstavní budově Slezského zemského muzea," uvedl tiskový mluvčí Slezské univerzity Daniel Martínek.

Původní texty této expozice byly ve spolupráci s Ústavem cizích jazyků Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě přeloženy do němčiny a opět je doprovodí fotografické dokumenty, které obyvatele Bambergu seznámí jak s historií, tak současností vysokého učení v Opavě a v Karviné.

Instalace výstavy se účastnil také náměstek primátora Opavy Dalibor Halátek. „Bamberg je městem, kde žije velký počet Němců vysídlených právě z Opavy. Jejich domovinu připomíná například stéla se znaky Opavy a Bamberku s historickými daty obou měst," doplnil náměstek.

Při příležitosti výstavy se uskuteční dne 22. dubna v Městském archivu Bamberg seminář historiků na téma vysídlení Němců z Opavska, kterého se zúčastní i zástupci Slezské univerzity v Opavě, Slezského zemského muzea a Muzea Hlučínska. Pro účastníky semináře a pozvané hosty z měst Bamberg a Opavy, Otto-Friedrich-Universität Bamberg a Slezské univerzity bude na závěr uveden filmový koncert.

Jedná se o sestřih z dokumentu Maxmiliána Kubného, studenta oboru Audiovizuální tvorba na Slezské univerzitě, o dosud žijících pamětnících poválečného vysídlení z Troppau/Opavy za doprovodu živě hrané hudby v podání opavských hudebníků Dominika Fajkuse a Jana Hanouska.

Výstavu a seminář historiků v Bambergu pořádá opavský kulturní spolek Kulturgesellschaft Troppau Kulturní společnost Opava s patronací Slezské univerzity a za podpory měst Bamberg, Opava a německého spolku Heimatkreisgemeinschaft Troppau.

Autor: Milan Freiberg

8.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Základní školu Englišova v pondělí dopoledne navštívila atletická hvězda první velikosti – polská kladivářka Anita Wlodarczyková. Ta sem zavítala před úterním závodem, který absolvuje v rámci Zlaté tretry Ostrava.
4

OBRAZEM: Světová rekordmanka navštívila ZŠ Englišova

Když budete procházet Olomouckou ulicí v Opavě, uvidíte spoustu prázdných výloh. Proč odsud v posledních letech mizí jedna prodejna za druhou?
10

Vítejte na shromaždišti prázdných výloh

OBRAZEM: Handicapovaní absolvovali maraton

Centrum sociálních služeb (CSS) v Hrabyni uspořádalo druhý ročník Štafetového maratonu na kolečkách. Hrabyňské CSS na dálku souběžně soupeřilo s podobnými zařízeními ze Zbůchu u Plzně, Tloskova u Benešova, CSS Brno-Chrlice a Centrem Kociánka Brno.

Některé obce mají své vrty zdrojů pitné vody

Jeden nový přibude ještě letos v Bolaticích. Například vrt v Třemešné pak zásobuje vodou široké okolí.

Na zámku zahájí novou výstavu

/POZVÁNKA/ Velká galerie Bílého zámku v Hradci nad Moravicí bude od zítřka hostit zajímavou fotografickou výstavu s názvem Jindřich Štreit …a život jde dál…

Při charitě se vybraly desítky tisíc

Fotbalový turnaj Ceca Cup, který se v sobotu konal v opavském areálu na Minervě a na jehož organizaci se podílel nyní už bývalý útočník Aston Villy Libor Kozák, měl dvě roviny. Kromě té sportovní šlo především o tu charitativní.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies