VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový rektor Slezské univerzity se ujal funkce

Reprezentanti akademické obce Slezské univerzity se ujali svých funkcí na slavnostní inauguraci v kostele sv. Václava.

27.5.2015
SDÍLEJ:

Reprezentanti akademické obce Slezské univerzity se ujali svých funkcí na slavnostní inauguraci v kostele sv. Václava.Foto: DENÍK / Pavel Kubný

Program kromě stanovení nového rektora zahrnoval také uvedení nových prorektorů a děkanů. Nejvyšší ocenění Slezské univerzity, Zlatou medaili, převzal emeritní rektor Rudolf Žáček.

„Na návrh nastupujícího rektora Pavla Tuleji mu byla udělena Vědeckou radou Slezské univerzity jako výraz ocenění nejen osobního přínosu k rozvoji Slezské univerzity v Opavě, ale také jako uznání jeho podílu na zkvalitňování podmínek studia a výukového procesu a v neposlední řadě také za jeho dlouholetou pedagogickou činnost," okomentoval ocenění pracovník pro vnější vztahy Slezské univerzity Martin Kůs.

Na inauguraci měl být přítomen také ministr školství, tělovýchovy a mládeže Marcel Chládek, vzhledem k aktuálnímu dění na půdě poslanecké sněmovny jej zastoupil jeho náměstek Jaromír Veber. Ten krátce promluvil o stavu vysokého školství obecně, u řečnického pultu jej pak vystřídal Rudolf Žáček.

Emeritní rektor poděkoval svým kolegům jak z opavské univerzity, tak akademikům z jiných vysokých škol. „Pro mne se jedná o moment, kdy se zamýšlím nad chybami, ale také nad tím, kde jsem nechal otevřené dveře svým nástupcům tak, aby mohli pokračovat v rozvoji," pronesl Žáček.

Jeho nástupce, Pavel Tuleja, v sobě nezapřel ekonoma a v číslech shrnul vývoj vysokoškolského vzdělávání.

Zcela konkrétně však nastínil jeho postoj k vedení Slezské univerzity. „Nemá cenu si nic nalhávat. Situace kolem univerzity není růžová. Slýchávám také často o supech, kteří krouží nad opavským akademickým prostorem a čekají, kdy si budou moci z oběti něco vzít," pronesl nový rektor Pavel Tuleja.

„Nejsem si jistý, zda se jedná o pesimismus celého národa, nebo o lokální vzedmutí negativní vlny, každopádně této skepsi nepodlehnu. Kdybych byl Winston Churchill a měl jeho pravomoci, tak bych mohl slíbit stejně jako on pouze krev, dřinu, slzy a pot. Takové pravomoci ovšem nemám, přesto doufám, že za čtyři roky budu moct prohlásit, že Slezská univerzita je rozvíjejícím se kulturním a vědeckým centrem regionu."

Poté nově inaugurovaný rektor uvedl do svých funkcí nové prorektory Slezské univerzity. Miroslava Engliše, Gabriela Töröka, a Tomáše Gongola. Funkce převzali také děkani Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě Zdeněk Stuchlík a Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné Daniel Stavárek.

Pavel Tuleja

1989-1994: Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava, Ekonomická fakulta, inženýrské studium, obor: Národohospodářství, diplomová práce: „Dilema tvorby hospodářské politiky v etapě transformace čs. ekonomiky"

1995-2001: Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava, Ekonomická fakulta, doktorské studium, studijní program: Ekonomické teorie, obor: Ekonomie, doktorská disertační práce: „Komparace ekonomické výkonnosti zemí Visegrádské skupiny a vybraných zemí Evropské unie v letech 1993-1999"

2008: Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava, Ekonomická fakulta, habilitační řízení, obor: Ekonomie, habilitační práce: „Makroekonomický model České republiky"

Autor: Pavel Kubný

27.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Pátek bude na Horním náměstí ve znamení sportu

Slezská univerzita. Ilustrační foto.

Workshop o běhu času

Hana Gráfová: Roste zájem o maturitní přípravné kurzy

/ROZHOVOR/ Celé roky učí cizí jazyky. Umí perfektně německy i rusky. Mimo jiné pak realizuje projekty se zahraničními studenty. Řeč je o manažerce vzdělávání Jazykového a vzdělávacího centra Faktum v Opavě Haně Gráfové.

V Opavě točili film o metanolové aféře

Hlavní roli hraje Lukáš Vaculík. Kompars dělali zdravotně postižení a zdravotně znevýhodnění zaměstnanci opavské firmy Fros.

Představujeme prvňáky ZŠ Mařádkova

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

AKTUALIZOVÁNO

Zborcená zeď u Hrabyně: nikdo neví, co se stalo

Řidiči musí jezdit kolem Hrabyně po hlavním tahu mezi Ostravou a Opavou zúženou vozovkou. V pondělí se tu zřítila podpěrná zeď a stále není jasné, proč se tak stalo. To teď vlastně netuší nikdo.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení