VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Univerzita si na knihovnu počká o něco déle

Rekonstrukce budovy Slezské univerzity na adrese Bezručovo náměstí 14 a vystavění nové přilehlé knihovny jsou v plném proudu. Datum dokončení se ale posunulo.

31.3.2015 4
SDÍLEJ:

Opravu zdržují geologické podmínky nebo aktualizace technického vybavení.Foto: DENÍK / Petr Dušek

Opravy, které budovy Slezské univerzity ještě nezažily. Takto by se dala popsat nejrozsáhlejší investiční akce v historii opavské vysoké školy. Celkový rozpočet na rekonstrukci i přístavbu činí 225 milionů korun.

Staveniště převzal dodavatel 2. ledna 2014. Přestože měla původně stavebně-inženýrská společnost Syner předat dílo 15. listopadu 2015, datum se posunulo na 15. února příštího roku. Termín dokončení novostavby knihovny, umístěné ve dvorním traktu budovy, je aktuálně stanoven na 28. srpna letošního roku, místo původního května.

„Důvodem pro prodloužení této fáze výstavby jsou dodatečné stavební práce a dodávky, zapříčiněné jednak geologickými podmínkami při zakládání stavby a dodatečnými hydroizolacemi spodní stavby původní budovy, tak také aktualizací technického vybavení, zejména aktivních síťových prvků, audiovizuální techniky apod., které byly navrženy projektem již v roce 2011," uvedl vedoucí rektorátního investičního oddělení Jiří Štefek.

Po dokončení stavby bude ovšem následovat ještě vybavení knihovny nábytkem, výpočetní technikou a zejména knižním fondem, který bude nutné přizpůsobit novému elektronickému systému ochrany a identifikace knižního fondu.

„Až poté bude možné knihovnu zpřístupnit studentům. Jelikož se bude jednat o časově náročnou činnost, je dokončení celého projektu plánováno do konce roku 2016," doplnil Jiří Štefek.

Konečný smluvní termín dokončení a předání ze strany dodavatele, zahrnující i rekonstrukci, je v tuto chvíli stanoven na 15. února příštího roku. Ani poté však nebude budova plně v chodu. Následovat bude vybavení stavby potřebným prvotním vybavením.

Přes probíhající stavební práce studenti nijak nestrádají. Jejich výuka je v tuto chvíli přesunuta do jihozápadního křídla budovy, kde rekonstrukce zatím neprobíhá. Po dokončení první fáze, kterou je rekonstrukce severovýchodního křídla, dojde k přestěhování výuky do nově zrekonstruovaných prostor a bude zahájena rekonstrukce jihozápadního křídla.

„V nových prostorách by se tedy mělo provizorně učit od příštího školního roku 2015/2016. Definitivně by měl provoz bez omezení v celé budově nastat od školního roku 2016/2017," informoval Jiří Štefek.

S tím, že se stavba zdrží, se tak trochu počítalo, a to především kvůli rázu budovy. „Jelikož se jedná o kompletní rekonstrukci objektu z počátku 20. století, problémy technického rázu se čas od času objevují.

Souvisejí zejména se špatným technickým stavem zejména venkovních omítek, podlahových konstrukcí, hydroizolací stavby apod.," vysvětluje vedoucí rektorátního investičního oddělení s tím, že byť se jedná o problémy vcelku běžné a technicky řešitelné, je nutné změny projednat s poskytovatelem dotace.

A administrativní postup je nejen striktní, ale i časově náročný. Dalším důvodem zdržení jsou i změny technického a technologického vybavení, které byly navrženy v projektové dokumentaci z roku 2011. Od té doby navržené zařízení zastaralo, ale i tato obměna se musí prodiskutovat s poskytovatelem dotace.

„Uvedené okolnosti pak mohou mít a mají vliv na termíny realizace," zakončil Jiří Štefek.

Autor: Klára Jarošová

31.3.2015 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Pátek bude na Horním náměstí ve znamení sportu

Slezská univerzita. Ilustrační foto.

Workshop o běhu času

Hana Gráfová: Roste zájem o maturitní přípravné kurzy

/ROZHOVOR/ Celé roky učí cizí jazyky. Umí perfektně německy i rusky. Mimo jiné pak realizuje projekty se zahraničními studenty. Řeč je o manažerce vzdělávání Jazykového a vzdělávacího centra Faktum v Opavě Haně Gráfové.

V Opavě točili film o metanolové aféře

Hlavní roli hraje Lukáš Vaculík. Kompars dělali zdravotně postižení a zdravotně znevýhodnění zaměstnanci opavské firmy Fros.

Představujeme prvňáky ZŠ Mařádkova

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

AKTUALIZOVÁNO

Zborcená zeď u Hrabyně: nikdo neví, co se stalo

Řidiči musí jezdit kolem Hrabyně po hlavním tahu mezi Ostravou a Opavou zúženou vozovkou. V pondělí se tu zřítila podpěrná zeď a stále není jasné, proč se tak stalo. To teď vlastně netuší nikdo.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení