VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Akademický senát schválil rozpočet Slezské univerzity

S novým rektorem přicházejí i změny v rozdělování peněz na půdě Slezské univerzity. Akademický senát pozměněný systém podporuje.

3.6.2015 3
SDÍLEJ:

Budova rektorátu Slezské univerzity v Opavě.Foto: DENÍK

Akademický senát Slezské univerzity schválil rozpočet školy pro rok 2015. Senátorům jej předložil nový rektor se zpožděním. Jedním z důvodů byla dílčí změna pravidel pro rozdělování finančních prostředků.

„Metoda pro výpočet financování součástí v kvalitativním ukazateli byla diskriminační, protože špatně aplikovala metodiku ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Výsledky tak neodpovídaly reálné situaci. Tím docházelo ke zkreslení a některé součásti získávaly více peněz, než kolik jich univerzitě přinesly.

Po změně tak peníze půjdou skutečně za těmi, kteří si je vydělali," obhajoval mimo jiné kroky vedení univerzity rektor. Právě toto zkreslení bylo důvodem, proč se hledala cesta, jak situaci narovnat. Došlo tak k úpravě metodiky.

„Rozhodli jsme se odstranit všechny nespravedlnosti. Novou metodiku jsme nejprve konzultovali se zástupci součástí, tedy děkany a tajemníky. Z jejich strany byl vysloven souhlas," konstatoval rektor.

Dalším důvodem zpoždění byl nedávný vznik dvou samostatných pracovišť Slezské univerzity. „Přesněji řečeno šlo o osamostatnění dvou celouniverzitních pracovišť centra informačních technologií a univerzitní knihovny. Také tyto změny ve struktuře univerzity, které akademický senát schválil teprve před měsícem, bylo nutno v rozpočtu zohlednit," říká Martin Kůs, pracovník pro vnější vztahy.

V závěru diskuse doprovázející schvalování rozpočtu pak rektor navrhl, aby se za minulostí udělala tlustá čára a nadále se při tvorbě rozpočtu a stanovování financí jednotlivým součástem postupovalo podle nové, spravedlivější metodiky.

Akademický senát změnu pravidel uvítal a až na jednoho představitele zvedli pro návrh ruku všichni jeho členové. „Je to pro univerzitu zlomový okamžik nejen proto, že jsme dostali tak propracovaný, a přitom i pro neekonoma pochopitelný návrh rozpočtu, což v minulosti nebylo pravidlem, ale současně dochází i k spravedlivému dělení peněz. Díky za to," pronesl Werner Bernartík.

Konkrétní čísla definující hospodaření univerzity pro letošní rok ovšem univerzita zatím neposkytla.

Autor: Pavel Kubný

3.6.2015 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Cyklostezka. Ilustrační foto.

Cyklostezka má spojit Kravaře s Benešovem

Veřejné prostranství v okolí Červeného kostela v Hlučíně. Ilustrační foto.

Červený kostel se dočká změn

Souhrn fotbalového víkendu

/VÝSLEDKY, FOTOGALERIE/ Přinášíme vám výsledkový servis víkendových fotbalových zápasů na Opavsku a Hlučínsku.

Festival Hrady přilákal do Hradce tisíce návštěvníků

/VELKÁ FOTOGALERIE/ Na dvou pódiích se vystřídala dvacítka kapel a interpretů

V pondělí začíná rekonstrukce jedné z hlavních opavských dopravních tepen

Od Domu kultury Petra Bezruče v Opavě až po obchodní centrum na konci Kateřinek se bude pokládat nový asfalt.

AKTUALIZOVÁNO

II. LIGA: Opava – Sokolov 0:0

/VIDEA, FOTOGALERIE/ Po střeleckých hodech přišel půst. Opavští fotbalisté v sobotu na domácím trávníku uhráli se Sokolovem pouze bezbrankovou remízu. Slezané přitom v prvním poločase měli několik šancí, ani jednu ale neproměnili.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení