VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slezské gymnázium v Opavě hostilo návštěvu z Islandu

Do Slezského gymnázia (SGO) tento týden dorazila vzácná návštěva. Na to, jak funguje místní studentský parlament, se přijeli podívat lidé nejen z Polska, ale také až z Islandu.

23.10.2015
SDÍLEJ:

Na Slezské gymnázium v Opavě dorazila zahraniční návštěva z Polska a z Islandu, aby se podívala, jak funguje zdejší studentský parlament. Foto: Deník/Petr Dušek

Celá skupina se sešla v jedné z učeben, kde studenti v angličtině zahájili vyprávění o tom, co všechno má studentská rada, která na SGO funguje pod zkratkou ZIP (Zainteresovaná inteligentní parta), na starosti a co může změnit.

„Nejčastěji se řeší přezůvky, zrcadla na toaletách, kantýna, školní jídelna… Jsou to věci okolo školy. Jestli si studenti chtějí vymalovat třídu jinou barvou nebo změnit zvonění jinak, než je obvyklé, a tak dále. Zajímají se také o to, jaké mají množství volitelných předmětů a jestli je mohou nějakým způsobem změnit. Je toho hodně. Škola je laboratoří demokracie a chceme, aby to žáci zažili v té ryzí podobě," vysvětloval Jan Froněk z Centra pro demokratické učení.

Právě pod záštitou této organizace se zahraniční návštěva přijela podívat i do Opavy. „Zabýváme se žákovskými radami a studentskými parlamenty. Snažíme se pro ně vytvářet nějaké metodické materiály, aby jejich práce měla hlavu a patu a byla podporována i ze strany učitelů. Spolupracujeme také s kolegy ze zahraničí. A to třeba z Anglie, Polska a nyní už i z Islandu," pokračoval Jan Froněk s tím, že pokud školy splní osm kritérií, CDU jim udělí certifikát. Vzhledem k velkému zájmu se možná tento model v budoucnu rozšíří i do zahraničí.

Český model inspirací pro Islanďany

Návštěva Slezského gymnázia byla velmi inspirující například pro Islanďany. Na této opavské střední škole se totiž může stát členem ZIPu kterýkoliv student, na Islandu naopak musí být zvolen.

„Nacházím tam velké podobnosti, ale na druhou stranu vidím, že bychom se v Česku mohli mnohé naučit. Na Islandu fungují výbory, které mají různá akční témata. Studenti v těchto výborech jsou velmi blízkými přáteli, ale neumožní k nim vstupovat dalším," uvedla naší redakci Arnhilour Lily Karlsoóttir z Reykjaviku, která je koordinátorkou v organizaci s názvem Samband Íslenskra Framhalosskóla, což je tamní středoškolská unie. Právě v tom, že jsou zástupci studentské rady na islandských školách voleni, může být jeden problém. „Je to tak. Skupina se může zapouzdřit a dál v něčem pokračuje společně. Možná si přitom neuchovává v paměti, že však je zapotřebí určitá pestrost a otevřenost vůči novým přístupům," mínila Arnhilour Lily Karlsoóttir.

Zainteresovaná inteligentní parta SGO je činná už několik let. Má pravidelné schůze v učebně, která byla právě k těmto účelům speciálně vyhrazena.

Ředitelka Milada Pazderníková se studenty diskutuje o tom, co by se dalo zlepšit popřípadě změnit. „Chci, aby studenti měli pocit, že jsou s učiteli rovnoprávní. Právě proto se scházíme. Vždycky mi dají vědět deset dní předem, následně si společně sedneme a vše probereme," poznamenala čelní představitelka Slezského gymnázia a vzápětí dodala: „Samozřejmě ne všechny věci jsem schopna vyřešit, ale snažím se. Poměrně nedávno jsme řešili například možné úpravy v jídelníčku školní jídelny. V tomto ohledu jsme ale nemohli nic změnit, protože k nám jsou jídla dovážena z Matiční. Studenti byli se vším obeznámeni. Oproti tomu jsme ovšem vyřešili spoustu jiných záležitostí." Členem ZIPu je také Lukáš Piwowarski, jenž chodí do třetího ročníku a informace o studentském parlamentu zahraniční návštěvě spolu se svou kolegyní zprostředkovával v angličtině: „Pro mě byla nejpřínosnější závěrečná diskuze o tom, jak fungují studentské parlamenty na školách v jiných zemích. Ožehavé téma proběhlo ohledně toho, zda do studentských parlamentů mají být členi voleni anebo nikoliv. Náš ZIP je poměrně úspěšný. Podařilo se nám změnit spoustu věcí souvisejících s prostředím ve škole tak, abychom se zde cítili ještě lépe."

Autor: Petr Dušek

23.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tyčkařská exhibice na Dolním náměstí v Opavě.
46

Další ročník tyčkařské exhibice zaplnil Dolní náměstí v Opavě

Parkování pomocí SMS například zavedly velká nákupní centra v Praze či v Brně už na přelomu let 2010 a 2011. Například v Olomouci lze platit parkovné pomocí SMS od letošního července.

SMS parkovné v Opavě se může zpožďovat

Dočká se hřiště s umělým povrchem rekonstrukce?

Kylešovice - Zastupitelé města se v období letních prázdnin výjimečně sešli na svém zasedání, na kterém se shodli, že budou stejně jako v minulém roce žádat o dotaci  z programu vyhlášeného Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

Bolatice ožijí oslavami dožínek

/POZVÁNKA/ Tradiční oslavy dožínek jsou v Bolaticích na programu zítra. Zahájí je průvod, který vyjde od hasičárny směrem ke kostelu ve 13.45.

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, trest jí asi nehrozí

Arogantní a značně pod vlivem. Taková je podle všeho žena, která odmítá v restauracích platit

Fanoušky odveze na festival kyvadlovka z Opavy

Další zastávka festivalu Moravské hrady.cz bude v Hradci nad Moravicí. Na prostranství pod zámkem u hotelu Belaria už dnes vyroste stanové městečko, VIP kemp a také dvě pódia, na kterých se během pátku a soboty 19. srpna vystřídá celá řada jak českých, tak i slovenských interpretů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení