Kromě toho, že jsou na snímcích zachyceny známé české osobnosti, velkou měrou se na něm podílela i Opava. Jak konkrétně? Bylo osloveno Slezské zemské muzeum v Opavě.

„Muzeum poskytlo k fotografování zoologické preparáty z oddělení přírodních věd, např. krkavce velkého, sovici sněžní, krokodýla nilského, plameňáka karibského a další,“ uvedla tisková mluvčí muzea Lada Truparová s tím, že na listech kalendáře lze nalézt řadu známých osobností a jejich děti.

Každá fotografie představuje výjev z pohádky nebo příběhu pro děti. „Na jedné z fotografií na nás shlíží majestátní Ledová královna – Ivana Chýlková – se sovicí sněžní, Arnošt Goldflam právě zkrotil draka-lidožrouta (krokodýla nilského), lodnímu kapitánovi Dominiku Haškovi sedí na rameně papoušek (ara ararauna) a kolem pochodují racci chechtaví, Martinu Dejdarovi coby Kocourovi v botách dělají společnost veverky, zajíci, ale i potkan,“ doplnila Truparová a poznamenala, že ačkoliv snímky vypadají velmi autenticky, jedná se o fotomontáže.

„Každý z exponátů byl nafocen samostatně a následně počítačově upraven. Jelikož se jedná o sbírkové předměty Slezského zemského muzea, musel být při pořizování snímků zajištěn odpovídající ochranný režim,“ upozornila tisková mluvčí.

Exkluzivní obrazová část je dílem velké naděje české fotografie Dity Pepe, která je držitelkou několika cen v České republice i v zahraničí. Dita Pepe navíc vyučuje na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě.

Kalendář je možné sehnat v Rodinném knihkupectví nebo na webu projektu www.celeceskoctedetem.cz.