V praxi to znamená požadavek na zrušení dvou oddělení – kožního a ortopedického.

„Kožní oddělení má být zrušeno bez náhrady a další je až v Ostravě. Tím může vzniknout problém, že se nastupující lékaři se zájmem o kožní obor nebudou mít pro malý počet kožních středisek v kraji kde prakticky vzdělávat,“ upozorňuje ředitel opavské nemocnice Milan Cvek.

V areálu nemocnice by zůstala pouze kožní ambulance, ale pravděpodobnější je, že by lékaři raději odešli do soukromé sféry. Ortopedie má být z Opavy převedená do krnovské nemocnice a tam by opavští pacienti s bolavými těly museli v případě potřeby za ošetřením dojíždět.

Opavské ortopedické oddělení je vybavené moderní technikou a tým odborníků v něm provádí veškeré operace hrazené pojišťovnami. Ročně je v Opavě provedeno kolem 250 umělých kloubních náhrad a ortopedi ve spolupráci s chirurgy zajišťují i úrazovou péči.

Pokud by tato péče byla chirurgicky prováděná v Opavě a ortopedicky v Krnově, dost by se zřejmě prodražila. Z Krnova by do Opavy mělo přejít zase urologické oddělení, které však už v opavské nemocnici funguje.

K představě o dalším působení zpracovalo vedení Slezské nemocnice své stanovisko a zaslalo ho zřizovateli. O jeho obsahu budou krajští radní jednat na některém ze svých zasedání.

Další požadavek se týká lůžkové kapacity a kraj požaduje její redukci ve všech svých nemocnicích. Pro opavskou by to znamenalo snížení počtu lůžek o deset na neurologii a patnáct na chirurgii. „Snažíme se pro Opavu uhájit jak ortopedické oddělení, tak i zachování stávajícího počtu lůžek. Ten máme v současné době bezkonkurenčně nejnižší v kraji a možná i v republice,“ upozorňuje ředitel Cvek.

Počty lůžek snižovala Slezská nemocnice v posledních sedmi letech neustále a v současnosti jich má pro všechna oddělení jen zhruba 560. Další z možných řešení finančního problému nemocnic vidí kraj ve vytvoření holdingu. Budoucnost krajských nemocnic je stále otevřená a dosud prochází diskusemi.

Jasněji by v ní mělo být nejdříve koncem tohoto týdne.