VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slezský ústav slaví šedesáté výročí založení

Opava - Šedesát let trvání. Právě toto výročí si připomíná v letošním roce Slezský ústav Slezského zemského muzea v Opavě.

3.11.2008
SDÍLEJ:

Slezské muzeum v Opavě.Foto: Archiv

Kulaté výročí oslaví ve spolupráci se Slezskou univerzitou v Opavě mezinárodní vědeckou konferencí, nazvanou Slezský ústav SZM: profil – výzkum – perspektivy ve dnech 4. a 5. listopadu.

„Cílem letošní konference je připomenout jubileum instituce, která se výrazně zasadila o rozvoj české vědy nejenom ve Slezsku, ale také v širším středoevropském prostoru,“ uvedla pořadatelka konference Olga Šrajerová.

Podle jejích slov se konference bude snažit přehledně a stručně rekapitulovat dosavadní výzkumné zaměření, prezentovat výzkumné otázky a projekty řešené v minulosti i v současnosti a nastínit perspektivy společenskovědního výzkumu nejenom obecně, ale rovněž ve Slezském ústavu SZM.

Účast na konferenci přislíbilo více než šest desítek vědeckovýzkumných pracovníků z odborných pracovišť a vysokých škol z České republiky, Polska, Slovenska a Maďarska, vysokoškolští studenti a širší odborná veřejnost. S referáty vystoupí současní pracovníci ústavu podle svého výzkumného zaměření, zástupci spolupracujících institucí a jednotlivci.

Referáty, koreferáty a diskusní příspěvky budou řazeny do čtyř tematických okruhů podle zaměření výzkumu a jednotlivých oddělení ústavu. Zazní například referáty na téma Slezsko, národnostní vztahy a menšiny, mechanismy perzekuce a oběti totalitních režimů, a také příspěvky z oblasti hospodářských, sociálních a kulturních dějin.

„Předpokládáme, že vystoupení odborníků přinesou nové pohledy na všechny sledované okruhy, vytvoří prostor pro diskusi a přispějí k formulování úvah o dalším vývoji výzkumu řešených otázek. Všechny příspěvky přednesené na konferenci budou publikovány v samostatném sborníku,“ uvedla Olga Šrajerová.

Po skončení odborné části konference se uskuteční společenské setkání, na které jsou pozváni všichni bývalí pracovníci Slezského ústavu SZM. Konference začíná v úterý 4. listopadu v 9 hodin v budově Slezského ústavu.

Autor: Milan Freiberg

3.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tyčkařská exhibice na Dolním náměstí v Opavě.
46

Další ročník tyčkařské exhibice zaplnil Dolní náměstí v Opavě

Parkování pomocí SMS například zavedly velká nákupní centra v Praze či v Brně už na přelomu let 2010 a 2011. Například v Olomouci lze platit parkovné pomocí SMS od letošního července.

SMS parkovné v Opavě se může zpožďovat

Dočká se hřiště s umělým povrchem rekonstrukce?

Kylešovice - Zastupitelé města se v období letních prázdnin výjimečně sešli na svém zasedání, na kterém se shodli, že budou stejně jako v minulém roce žádat o dotaci  z programu vyhlášeného Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.

Bolatice ožijí oslavami dožínek

/POZVÁNKA/ Tradiční oslavy dožínek jsou v Bolaticích na programu zítra. Zahájí je průvod, který vyjde od hasičárny směrem ke kostelu ve 13.45.

Blondýna dál okrádá opavské restaurace, trest jí asi nehrozí

Arogantní a značně pod vlivem. Taková je podle všeho žena, která odmítá v restauracích platit

Fanoušky odveze na festival kyvadlovka z Opavy

Další zastávka festivalu Moravské hrady.cz bude v Hradci nad Moravicí. Na prostranství pod zámkem u hotelu Belaria už dnes vyroste stanové městečko, VIP kemp a také dvě pódia, na kterých se během pátku a soboty 19. srpna vystřídá celá řada jak českých, tak i slovenských interpretů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení