VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Neznáte slona, neznáte Kylešovský kopec

Opava – Někdo zná, ale drtivá většina Opavanů bude jenom kroutit hlavou. Když scházíte Kylešovský kopec po Gudrichově ulici směrem dolů do Kylešovic, po levé straně si musíte všimnout velké zdi slavné Vogelovy vily. Pokud dobře zaostříte, možná pohledem zavadíte i o podobiznu slona vyrytou do jednoho z kamenů.

1.12.2013 1
SDÍLEJ:

Za zdí, na níž je i vyrytý slon, se v prostorách Vogelovy vily nachází současné sídlo metrologického ústavu. Ani tam však o původu slona nemají potuchy.Foto: DENÍK / Petr Dušek

 Jakmile zhruba padesát centimetrů vysokou a asi dvacet centimetrů širokou sloní hlavu objevíte, patrně si položíte otázku, co tam vlastně dělá.

Minimálně v minulém týdnu ji nebylo těžké najít, protože někdo všechny rysy slona obtáhl bílou křídou. Všechno tedy dobře razilo. Jaký je ale vlastně smysl a původ této rytiny? V tomto ohledu se naše redakce skutečně otáčela, co to jen šlo, ale nezískala jedinou informaci, která by vedla na správnou stopu.

.„Slona známe, ovšem nic bližšího o něm nevíme. V domě o něm žádné informace rozhodně nejsou," přiznala nám ve dveřích Vogelovy vily pracovnice metrologického ústavu, jenž má právě zde své sídlo.

Zkoušeli jsme oslovit i některé opavské odborníky, kteří jsou zběhlí v architektuře nebo historii, ale téměř jsme se nedostali ani ke spekulacím. Zkrátka nikdo o slonovi z Kylešovského kopce nic neví.

„Reliéf, spíše rytina, s vyobrazením slona je drobnou, ale milou zajímavostí a trochu záhadou. Stavební kámen a místo, kde je vytvořen, neukazuje na to, že by se jednalo o původní myšlenku, již při stavbě plotu, ale spíše na druhotné dotvoření," zamyslel se známý opavský restaurátor Tomáš Skalík a ještě doplnil:

„Mohlo to být i tak, že po stavbě plotu si daného bloku kamene všiml někdo s výtvarným citem a siluetu slona v kameni viděl, proto ji potom zvýraznil. Ale to samozřejmě jen domýšlím a nemám to ničím podložené."

Kdy rytina vlastně vznikla?

Jediná otázka, na niž se v tuto chvíli dá alespoň zčásti odpovědět, je doba, kdy podobizna slona už musela být vytesána na zmíněné zdi. Vila, a tudíž i zeď byla postavena mezi lety 1929 a 1930. Stavbu měl na starosti známý opavský architekt Otto Reichner, který se po pobytech v Berlíně, Hamburku a také Vídni usadil ve své rodné Opavě.

A je to právě dům strojního inženýra Bruna Vogela, jenž se stal prvním významnějším architektonickým počinem Reichnera. V knize Slavné vily Moravskoslezského kraje, která vyšla v roce 2008, autoři tvrdí, že objekt byl vybudován v duchu moderního neoklasicismu, respektive romantického regionalismu. Žádná zmínka o záhadné rytině však nepadla.

Je však dost pravděpodobné, že zeď byla slonem ověnčena od samého začátku. Podle svědectví jednoho z pamětníků, který v současnosti už bohužel není mezi námi, byl slon na svém místě minimálně od poloviny čtyřicátých let minulého století.

Výzva pro čtenáře

O autorovi rytiny a jejím smyslu se momentálně dá asi jen spekulovat. Jedná se o nějakou kratochvíli jednoho z dělníků, kteří se podíleli na stavbě Vogelovy vily, anebo umístění hlavy slona není náhodné a nese v sobě hlubší myšlenku? Ti, kteří se v lokalitě Kylešovského kopce dobře orientovali či stále orientují, často zaměstnávají v terénu ne tak zběhlé partnery při procházce a nutí je slona hledat.

Tato činnost se zde po léta aplikovala. Kdysi prý platilo pravidlo: Když neznáte slona, tak neznáte ani Kylešovský kopec.

Naše redakce by chtěla okolnosti vzniku, původ a také stáří slona na zdi Vogelovy vily objasnit, a proto prosí čtenáře, kteří by o sloní hlavě něco věděli, aby se ozvali na e-mailovou adresu: petr.dusek@denik.cz anebo telefonní číslo: 724 474 835.

Petr Dušek

Autor: Redakce

Místo události:
1.12.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto z ostravské fakultní nemocnice

Pro šestiletou dívku letěl do Hlučína vrtulník

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Přisedněte k Františkovi z Assisi. Sedí na začátku křížové cesty v Ludgeřovicích

/FOTOGALERIE/ Socha světce sedícího na schodech. Takový obrázek se naskytne těm, kteří zavítají do Ludgeřovic. Konkrétně pak na nově zrekonstruovanou farskou cestu. Zmíněným svatým je Fratišek z Assisi, který se tak stal v Ludgeřovicích počátkem křížové cesty.

Běh Opavou s Karolinou Mališovou a Jakubem Šiřinou se kvapem blíží

Také letos se v Opavě poběží Breda City Trail. Na jeho startu přitom nebudou chybět ani známé osobnosti.

Úřady zjišťují, kolik pětiletých dětí se nezapsalo do školek

Předškoláci z Opavska musejí letos poprvé od září do mateřských škol povinně, za nedodržení hrozí rodičům pokuta do výše až pěti tisíc korun.

Filmaři operují na Opavsku. Natáčí komedii

Režisér Pavel Vaňásek po pohádce s názvem Čertova skála v příštím roce do kinematografického světa přispěje svým dalším dílem. Tentokrát půjde o filmovou komedii Honza dědí mlýn.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení