„Měl jsem staré rodiče a právě na seniory se prodejci soustředí. Mé mámě jedna žena snědé pleti nabízela hrnce. Když ji odmítla, vulgárně na ni zaútočila. Jsou neomalení a neskutečně dotěrní, klidně vám bez souhlasu vstoupí na pozemek.

Jednou jsem je odsud vyháněl vidlemi. Zákaz takového prodeje je to nejlepší, co mohlo naši obec potkat," poznamenal obyvatel Služovic Petr Kubášek, který má s podomními prodejci nepříjemné zkušenosti.

Podobně na tom je také jeho soused Pavel Nosek: „S vyhláškou jsem zajedno. Rozhodně nesouhlasím s tím, aby se takoví lidé pohybovali na území naší obce a klamali občany."

V nebezpečí byli hlavně senioři

Už několik postřehů služovických obyvatel jasně hovoří o tom, že podomní prodej byl pro obec poměrně velký problém. A to především v letních měsících.

„Přesně nelze říct, kolikrát Služovice navštívili. Během léta to však bylo minimálně čtyřikrát nebo pětkrát. Ve většině případů nabízejí elektřinu, plyn a tak dále. Především senioři si je častokrát pustí do domu, kde pak třeba něco ukradnou nebo s nimi podepíšou nevýhodnou smlouvu," uvedl místní starosta Petr Weczerek.

„Máme řadu občanů v pokročilém věku a také mnoho vdov. Problémům hodláme předcházet, proto jsme to zavedli. Setkali jsme se sice i s názorem, že hlavně starší občany připravujeme o možnost vyslechnout si tyto nabídky, ale podle mého, pokud někdo bude stát o změnu dodavatele energií a podobně, zájem projeví sám, popřípadě se obrátí na vnoučata, dcery, syny, aby mu s tím pomohli," dodal služovický starosta.

Hrozí tučné pokuty

Cedule při vjezdu do obce byl čistě nápad starosty, který inspiraci hledal na internetu. „Není to tak, že bych si něčeho takového všiml v okolí, ale projížděl jsem internet a „googlil", až jsem na to narazil.

Má to hlavně psychologický efekt. Pro podomní prodejce je to jasný signál, aby se v naší obci nijak nezdržovali," pokračoval Petr Weczerek. A skutečně by neměli, protože dle vyhlášky jim hrozí poměrně tučné pokuty. Fyzická osoba může za její porušení zaplatit až 30 tisíc korun, právnická pak rovných 200 tisíc.

„Žádná osvěta proti těmto lidem neproběhla, ale věřím, že naši občané vědí, jak se při kontaktu s prodejci zachovat. Mohou kontaktovat obecní úřad anebo policii," mínil služovický starosta s tím, že místní někdy mohli dojít k mylným domněnkám.

„Pamatuji si na případ, kdy tři nebo čtyři takoví prodejci stáli u nás na návsi a rozdělovali si obec, kdo kam půjde. Lidé nám pak celí vystrašení volali a ptali se, jestli jsme je poslali my a podobně. Takovým situacím má zákaz předejít."

Naše redakce ve Služovicích oslovila hned několik obyvatel a všichni novou vyhlášku jenom vítali. „Je to záležitost snad až posledních dvou let. Předtím jsme tady nikdy takové problémy neměli. Jde o dobrou věc. Vím, že jedné paní tady bylo přímo z domu ukradeno asi 80 tisíc," usuzoval Rudolf Halfar ze Služovic.

V Bolaticích už zákaz funguje

S podomním prodejem neudělali krátký proces pouze ve Služovicích. Před časem ho zavedli také na jiných místech opavského okresu, například v Bolaticích. Zákaz podomního prodeje zde platí už dva roky a místní si tento krok nemohou vynachválit.

„Naši občané jsou několikrát do roka informováni. Pokud by se s takovým případem setkali, vědí, že se mohou ozvat nám na obecní úřad anebo přímo na policii, která věc začne okamžitě řešit," poznamenal bolatický starosta Herbert Pavera.

Po zavedení zákazu se podomní prodejci Bolaticím vyhýbají obloukem, i když nějací se občasně přece jenom najdou. Dobrým preventivním opatřením jsou cedule. „Nemáme to na dopravních značkách, ale na našich cedulích, které jsou u vjezdu, respektive výjezdu z obce. Máme tam nápis Vítejte v Bolaticích a pak i další ceduli se zákazem podomního prodeje a upozorněním, že obec je monitorována kamerovým systémem," doplnil Herbert Pavera.

Někde to tedy již úspěšně praktikují, jinde se Služovice staly zdrojem inspirace. Ukázkovým příkladem je třeba sudický starosta Petr Halfar, který se s kolegou ze Služovic na téma zákazu podomního prodeje bavil.

„Už v minulosti jsem dostal nabídku na výrobu cedulí s podobným nápisem, jaký můžeme vídat ve Služovicích. V obci máme řadu starších občanů, proto jsem na únorovém zastupitelstvu navrhl, abychom se touto problematikou zabývali. Zatím to neprošlo," popisoval už zmíněný Petr Halfar.