VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sociální pohřby na Opavsku: město většinou zařídí jen to nejnutnější

Nejčastěji se jedná o bezdomovce, v některých případech i o staré lidi bez rodiny. Pokud skonáte a není nikdo, kdo by za vás pohřeb zaplatil, učiní tak město. Bohatý obřad si však většinou dovolit nemůže.

30.10.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv VLP

Opavský magistrát většinou ohledně zařízení pohřbu kontaktuje Slezská nemocnice, popřípadě některý z domovů důchodců.

„Pohřeb je zajištěn v rozsahu nejnutnějších nákladů. Jedná se o kremaci bez obřadu. Cena, za kterou pro nás tyto služby vykonává pohřební služba Marie je 4.741 korun," uvedla tisková mluvčí opavské radnice Lada Dobrovolná s tím, že počet takto pohřbených bývá vždy několik desítek za rok. V loňském roce jich bylo sedmačtyřicet, v tom letošním zatím čtyřiačtyřicet.

V Hlučíně se zpravidla v těchto případech nejedná o bezdomovce, ale o starší lidi, kteří už nemají nikoho blízkého. „Například jednou přišel oznámit občan, že jeho starší kamarád se delší dobu neukázal. Pán se našel mrtvý v bytě. Protože neměl žádné příbuzné, město zajišťovalo pohřeb," uvedla tisková mluvčí Hlučína Ivana Gračková s tím, že stejné je to v případě, pokud zemře někdo, kdo nemá nikoho blízkého v domově důchodců. Město pak pohřeb zajišťuje u pohřební služby.

„Objednáváme vyřízení pohřbu, pohřeb bez obřadu, zpopelnění v krematoriu. Popel poté zůstává uložen v urně v krematoriu po dobu jednoho roku. Pokud se za tuto dobu nepřihlásí žádný příbuzný, Technické služby zajistí uložení, vesměs rozptýlení na rozptylové loučce. Stalo se ale, že se po nějaké době ozval vnuk zemřelého, který si přijel vyzvednut urnu ještě před uplynutím roční lhůty," vysvětluje Jitka Klímková z hlučínské radnice. V Hlučíně ale sociální pohřby nejsou nijak časté. Loni ani letos nemusela tamní radnice zajišťovat žádný, v roce 2013 byly celkem tři.

V Budišově nad Budišovkou jsou zesnulí bez příbuzných většinou bezdomovci nebo občané, kteří zemřou bez prostředků a nikdo se k jejich pozůstalosti nehlásí. Musí mít ale trvalý pobyt ve městě. „V roce 2013 a roce 2015 jsme objednávali po jednom sociálním pohřbu. Cena byla do deseti tisíc. Objednávali jsme papírovou rakev, zpopelnění a uložení ostatků do společného hrobu," informoval místostarosta Budišova nad Budišovkou Patrik Schramm.

Kravaře: I bez rodiny pohřeb se vším všudy

Pokud jste občanem Kravař a zemřete bez rodiny, město udělá vše proto, abyste i tak měli pohřeb se vším všudy. „Sociální pohřby se snažíme dělat co nejdůstojněji. Je provedena kremace nebo ukládání do hrobu," uvedla vedoucí odboru sociálních věcí v Kravařích Irena Uličková. Veškeré sociální pohřby jsou zde prováděny v kostele a zesnulému občanu je také vyvěšeno parte. Za takový pohřeb dává město sedm a půl tisíce.

Na Opavsku jsou ale i taková města, kde se uložení ostatků obyvatele bez rodiny řešit nemusí. „Za poslední dobu jsme neměli ani jeden takový případ. Město je akorát opatrovníkem jedné paní, za kterou řeší skoro veškeré úkony, ale to je výjimka. V případě pohřbů se vždy postarala rodina nebo někdo blízký," uvedl za Dolní Benešov místostarosta Jiří Krömer.

Autor: Klára Jarošová

30.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Cyklostezka. Ilustrační foto.

Cyklostezka má spojit Kravaře s Benešovem

Veřejné prostranství v okolí Červeného kostela v Hlučíně. Ilustrační foto.

Červený kostel se dočká změn

Souhrn fotbalového víkendu

/VÝSLEDKY, FOTOGALERIE/ Přinášíme vám výsledkový servis víkendových fotbalových zápasů na Opavsku a Hlučínsku.

Festival Hrady přilákal do Hradce tisíce návštěvníků

/VELKÁ FOTOGALERIE/ Na dvou pódiích se vystřídala dvacítka kapel a interpretů

V pondělí začíná rekonstrukce jedné z hlavních opavských dopravních tepen

Od Domu kultury Petra Bezruče v Opavě až po obchodní centrum na konci Kateřinek se bude pokládat nový asfalt.

AKTUALIZOVÁNO

II. LIGA: Opava – Sokolov 0:0

/VIDEA, FOTOGALERIE/ Po střeleckých hodech přišel půst. Opavští fotbalisté v sobotu na domácím trávníku uhráli se Sokolovem pouze bezbrankovou remízu. Slezané přitom v prvním poločase měli několik šancí, ani jednu ale neproměnili.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení