VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soutěž o obětech totality: hlavními postavami jsou Josef Veselý a bývalý letec Antonín Zelenka

Opava - Vítězství v soutěži Bojovníci proti totalitě pohledem dětí. To vynesl žákům a absolventům Základní školy Opava na Tyršově ulici videodokument o bývalém opavském děkanovi a básníkovi Josefu Veselém.

3.10.2008
SDÍLEJ:

Žáci Základní školy na ulici Boženy Němcové si odnesli z prvního ročníku soutěže nejen bohaté zkušenosti, ale také za odměnu dostali i týdenní pobyt na vojenské zotavovně v Bedřichově.Foto: DENÍK / Milan Freiberg

Jak se k soutěži vlastně dostali? „S nápadem přišla paní ředitelka, která soutěž objevila a oslovila nás. Vytipovali jsme několik dětí z osmých a devátých tříd, které o soutěž měly zájem, a snažili jsme se vybrat jim podle povahy a charakteru odpovídající roli v realizačním týmu,“ uvedla učitelka Pavla Sitmalidisová.

Ta měla v projektu na starost obsahovou stránku a její kolegyně Kristina Musilová zase věci technického rázu.

Nejprve účastníci projektu pozvali na besedu pamětníky, o kterých buď sami věděli nebo které jim pomohli vytipovat známí a přátelé. „Potom nás vyškolili v Brně. Hlavní práci měly dělat děti, ale my jsme je měly navést,” říká Pavla Sitmalidisová.

Nakonec vyučující společně s dětmi vybrali Josefa Veselého a bývalého letce Antonína Zelenku.

Práce na dvou dokumentech začaly někdy zkraje roku 2008. „Chodili jsme natáčet, psali jsme a občas jsme se také trápili,“ vzpomíná Pavla Sitmalidisová. Realizační tým pracoval na videodokumentu o Josefu Veselém a audiodokumentu o životě Antonína Zelenky. Video vyneslo žákům první místo a audiodokument obsadil v celostátní soutěži místo druhé.

„První ročník byl náročný, proškolovací kurzy začaly později než se plánovalo a všechno se zdrželo a tak byl jarní finiš dost náročný,” vzpomíná Kristina Musilová. Z chyb se už s kolegyní poučily a příští ročník by podle nich měl vypadat jinak.

„Plánujeme vyhlásit konkurz na obsazení různých rolí v realizačním týmu. Chceme, aby to mělo jiný spád,“ uvedla Pavla Sitmalidisová. Jak na ně práce s pamětníky působila? „Oba pánové se nám zdáli pozitivně naladění, na některé věci vzpomínali hezky a měli mladé generaci co sdělit. Špatnou zkušeností postoupili výš,“ uvedla Pavla Sitmalidisová.

Jak hodnotí tuto novou a zajímavou zkušenost sami žáci? „Jsem ráda, že jsme se projektu účastnili. O tomto období se budeme učit. Nejtěžší bylo najít společný čas na to sejít se a pracovat a sladit své představy,“ uvedla Anna Kekeláková, která měla v projektu roli moderátorky.

Co bylo pro děti nejtěžší? „Největší problém asi byl, když se zavirovaly školní počítače,“ vzpomíná s úsměvem Michal Jarnot, který byl redaktorem. „Chtěli bychom poděkovat také paním učitelkám, že nás občas nakoply, když se nám nechtělo,“ uzavírá Alice Petlachová.

Vítězný tým tvořili Markéta Palcerová (komentátorka), Martin Hřivnáč (technik), Jakub Juha (režisér), Ondřej Šípek (zvukař), David Štěpaník (kameraman), Ondřej Šumbera (střihač) Vendula Čermáková a Alice Petlachová (scenáristky), Dalibor Thiel (osvětlovač), Michal Jarnot (redaktor), Kateřina Hulvová (produkční) a Anna Kekeláková (moderátorka).

Soutěžní dokumenty si můžete poslechnout nebo zhlédnout na internetové adrese: www.bojovniciprotitotalite.cz. Jako odměnu za vítězství dostaly děti pobyt ve vojenské zotavovně v Bedřichově, kde prožily týden adrenalinových sportů a relaxace.

Autor: Milan Freiberg

3.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto z ostravské fakultní nemocnice

Pro šestiletou dívku letěl do Hlučína vrtulník

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Přisedněte k Františkovi z Assisi. Sedí na začátku křížové cesty v Ludgeřovicích

/FOTOGALERIE/ Socha světce sedícího na schodech. Takový obrázek se naskytne těm, kteří zavítají do Ludgeřovic. Konkrétně pak na nově zrekonstruovanou farskou cestu. Zmíněným svatým je Fratišek z Assisi, který se tak stal v Ludgeřovicích počátkem křížové cesty.

Běh Opavou s Karolinou Mališovou a Jakubem Šiřinou se kvapem blíží

Také letos se v Opavě poběží Breda City Trail. Na jeho startu přitom nebudou chybět ani známé osobnosti.

Úřady zjišťují, kolik pětiletých dětí se nezapsalo do školek

Předškoláci z Opavska musejí letos poprvé od září do mateřských škol povinně, za nedodržení hrozí rodičům pokuta do výše až pěti tisíc korun.

Filmaři operují na Opavsku. Natáčí komedii

Režisér Pavel Vaňásek po pohádce s názvem Čertova skála v příštím roce do kinematografického světa přispěje svým dalším dílem. Tentokrát půjde o filmovou komedii Honza dědí mlýn.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení