Do soutěže se letos opět s chutí zapojili s vědomím, že by měli loňský úspěch alespoň obhájit. Minulý rok skončili Opavané v projektu s tématem Škola mých snů ve finále na šestém místě a třetí místo získali na mezinárodní konferenci Stavox.

„Na základě tohoto výsledku byli dva naši studenti přijati na Stavební fakultu VUT Brno bez přijímacího řízení," konstatuje ředitelka opavské stavební průmyslovky Karla Labudová. Letos udělají jejich následovníci všechno pro to, aby byli stejně úspěšní nebo ještě úspěšnější.

Dva opavské týmy už začínají na zadání pracovat. Jejich úkolem je vyrobit kopii existujícího mostu nebo navrhnout originál. Každopádně však musí jít o most řešící situaci v regionu školy. „Úsilí našich studentů už teď představuje hodiny a hodiny přemýšlení, vymýšlení a pečlivé práce. Z obou návrhů vybereme ten lepší a model s fotografiemi přihlásíme do 24. května," říká Karla Labudová, která si aktivity i schopností obou školních týmů velmi váží.

Doufá, že vybraný model bude natolik zajímavý, že ho organizátor letos už mezinárodní soutěže i přes velmi silnou konkurenci pošle do finále.

Podmínkou k účasti je použití výhradně vlnité lepenky, kterou školy dostaly od pořadatele, ale využít mohou i jakoukoliv běžnou lepenkovou krabici. „Pro první česko-slovenský ročník projektu jsme vybrali téma mostu, protože je symbolem spojení a spolupráce," přibližuje zadání předseda českého Svazu výrobců vlnitých lepenek Martin Hejl. Do letošního ročníku se přihlásil rekordní počet dvaatřiceti škol dvacet českých a dvanáct slovenských.

Vítězný tým zajistí své škole 30 000 korun, druhé místo představuje 15 000 a třetí 10 000 korun. Cílem projektu je ukázat ekologické přednosti vlnité lepenky, používané k výrobě obalů. Soutěž pořádá Český a slovenský svaz výrobců vlnitých lepenek.