VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Devět z deseti Opavanů je spokojených se životem ve městě

Opava - Přes šedesát terénních pracovníků pod patronátem Fakulty veřejných politik Slezské univerzity zjišťovalo, jak se žije Opavanům v jejich městě.

3.10.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Bílek Michal

Podle sociologické studie, která zpracovává pohled bezmála sedmi set respondentů, se Opava stále drží na poměry České republiky na předních místech spokojenosti obyvatel mezi městy srovnatelné velikosti, i když míra spokojenosti s porovnáním se situací před dvěma lety nepatrně klesla.

Přesně je se životem ve městě spokojeno devět z deseti obyvatel Opavy (91,4 procent).

„Zajímavým zjištěním je posun k větší polarizaci názorů. Na jedné straně přibylo obyvatel, kteří vyjadřují jednoznačnou spokojenost, ale i těch, kteří vyjadřují jednoznačnou nespokojenost. Příčiny tohoto rozdělení jsou námětem k další analýze dat a pravděpodobně souvisí s hlubšími společenskými proměnami, než je dění v samotné Opavě," hodnotí vedoucí realizačního týmu ze Slezské univerzity Dušan Janák.

Z výzkumu vyplynulo, že obyvatelé Opavy vidí jako problematickou prezentaci Opavy v rámci České republiky a nemyslí si, že by Opava byla atraktivní pro absolventy vysokých škol. Nedůvěra také panuje v otázce vzájemné spolupráce a domluvy obyvatel Opavy mezi sebou navzájem.

Respondenti dále nesouhlasili s tím, že by Opava byla centrem cestovního ruchu v regionu, a s tím, že by v Opavě byla dostupná kvalitní zdravotní péče.

Obyvatelé Opavy jsou naopak spokojeni s dobrou dostupností centra Opavy, a to jak veřejnou dopravou, tak na kole. Jsou zároveň přesvědčení, že Opava je pohostinným a přátelským městem a dobře se zde žije rodinám s dětmi. Silnou stránkou Opavy je její kulturní život.

„Letošní zkoumání například ukázalo také to, že nejvíce investic z městské kasy by lidé nejraději vložili do oprav místních komunikací, na dobudování cyklostezek a výstavbu domova pro seniory, zatímco například ohledně výstavby krytého bazénu byla detekována kontroverznost názorů. Přestože parkování ve městě Opavané vnímají jako problémové, investici do parkovacího domu si přálo jen 17,2 procent dotázaných," shrnul Janák studii, jejíž výstup je pro vedení města pozitivní.

„Je potěšitelné, že se Opavanům dle průzkumu v Opavě dobře žije, nespokojenost v některých oblastech zavazuje k tomu, aby vedení města podniklo konkrétní kroky, jež z hodnocení dotazníků vyplynuly," komentuje výsledky analýzy primátor Zdeněk Jirásek.

Autor: Pavel Kubný

3.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Pátek bude na Horním náměstí ve znamení sportu

Slezská univerzita. Ilustrační foto.

Workshop o běhu času

Hana Gráfová: Roste zájem o maturitní přípravné kurzy

/ROZHOVOR/ Celé roky učí cizí jazyky. Umí perfektně německy i rusky. Mimo jiné pak realizuje projekty se zahraničními studenty. Řeč je o manažerce vzdělávání Jazykového a vzdělávacího centra Faktum v Opavě Haně Gráfové.

V Opavě točili film o metanolové aféře

Hlavní roli hraje Lukáš Vaculík. Kompars dělali zdravotně postižení a zdravotně znevýhodnění zaměstnanci opavské firmy Fros.

Představujeme prvňáky ZŠ Mařádkova

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

AKTUALIZOVÁNO

Zborcená zeď u Hrabyně: nikdo neví, co se stalo

Řidiči musí jezdit kolem Hrabyně po hlavním tahu mezi Ostravou a Opavou zúženou vozovkou. V pondělí se tu zřítila podpěrná zeď a stále není jasné, proč se tak stalo. To teď vlastně netuší nikdo.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení