VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stanice u Vikštejna: stát chce peníze

Opavsko – Stát versus Český svaz ochránců přírody (ČSOP) v Opavě. To jsou dvě strany ve sporu o terénní stanici v těsné blízkosti zříceniny hradu Vikštejn na Vítkovsku.

1.5.2010
SDÍLEJ:

Terénní stanice u Vikštejna v roce 2009.Foto: ČSOP

Stát ochráncům přírody odebral právo trvalého užívání této terénní stanice, a navíc na nich vymáhá zpětné nájemné. A to je pro ČSOP likvidační.

Co říkají fakta?

Spolek ČSOP byl založen roku 1979. Roku 1985 mu byl státem předán do bezplatného trvalého užívání zcela rozpadlý objekt v těsné blízkosti hradu Vikštejn. Podle odhadu v té době činila veškerá hodnota areálu necelých dvě stě tisíc. Tuto chatu si však členové prakticky převzali až roku 1989, kdy už ani tato částka nebyla dávno reálná.

Na vlastní náklady a svými silami ji tedy zrenovovali a začali využívat pro plnění ochranářských aktivit, programů a ekologickou výchovu. Od té doby zde proběhlo nespočet akcí různého druhu – oslavy Dne Země, školní výlety, kurzy a další kulturní činnosti. V průběhu let se okresní vedení ČSOP změnilo na regionální, resp. opavské.

A konečně v listopadu 2009 došlo k nedobrovolnému ukončení celého projektu Ekocentra Vikštejn a jeho zabavení.

Dluh 257 555 korun

Za vším stojí Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Byli to totiž právě jeho úředníci, kdo zničehonic přišli s myšlenkou, že zmiňovaná ekologická organizace již vlastně není tou, které byl majetek do užívání dán. A tak jim byly zpětně od prvního června 2003 vyměřeny poplatky spojené s užíváním objektu.

V celkovém úhrnu se pak tato částka vyšplhala až na sumu 257 555 korun.

Kolik a za co?

Podle dokladů samotného úřadu se má jednat o nájemné za zastavěnou plochu a nádvoří. Nádvořím se v tomto případě pravděpodobně míní veřejně přístupný les a komunikace vedoucí k hradu. Poplatek byl stanoven na pět korun za metr čtvereční ročně. Výměra celého pozemku pak činí 1 402 metrů čtverečních. Ať počítáme, jak chceme, tady nám to nějak nevychází.

Jak se brání ochranáři?

Vzhledem k tomu, že ani samotní členové ČSOP nevědí přesně, čím se vlastně měli provinit a kde se vzala stanovená výše peněz, jež je nyní na nich vymáhána, snaží se už dlouhou dobu o dopátrání se odpovědí a spravedlnosti. Využívají služeb advokáta, který předává jejich dotazy a připomínky přímo ÚZSVM.

Reakce úřadníků jsou ovšem sporadické, zaštiťují se v nich mořem novel zákonů a předpisů a jakékoli námitky a předkládané doklady odmítají uznat. Namísto toho hodlají vymáhat údajný dluh soudně a neberou v potaz, že se chystají žalovat neziskovou organizaci.

Jako ironie potom působí fakt, že vzápětí, když došlo k zabavení terénní stanice, byla na tu, a potažmo na stát, uvalena exekuce.

Tomáš Pustka, Marek Strmiska

Terénní stanice u Vikštejna v roce 1989.

Terénní stanice u Vikštejna v roce 2009.

1.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto z ostravské fakultní nemocnice

Pro šestiletou dívku letěl do Hlučína vrtulník

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Přisedněte k Františkovi z Assisi. Sedí na začátku křížové cesty v Ludgeřovicích

/FOTOGALERIE/ Socha světce sedícího na schodech. Takový obrázek se naskytne těm, kteří zavítají do Ludgeřovic. Konkrétně pak na nově zrekonstruovanou farskou cestu. Zmíněným svatým je Fratišek z Assisi, který se tak stal v Ludgeřovicích počátkem křížové cesty.

Běh Opavou s Karolinou Mališovou a Jakubem Šiřinou se kvapem blíží

Také letos se v Opavě poběží Breda City Trail. Na jeho startu přitom nebudou chybět ani známé osobnosti.

Úřady zjišťují, kolik pětiletých dětí se nezapsalo do školek

Předškoláci z Opavska musejí letos poprvé od září do mateřských škol povinně, za nedodržení hrozí rodičům pokuta do výše až pěti tisíc korun.

Filmaři operují na Opavsku. Natáčí komedii

Režisér Pavel Vaňásek po pohádce s názvem Čertova skála v příštím roce do kinematografického světa přispěje svým dalším dílem. Tentokrát půjde o filmovou komedii Honza dědí mlýn.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení