VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starostové: O bezpečnost svých obyvatel se staráme

Opavsko - Co děláte pro to, aby se lidé ve vaší obci cítili bezpečně? Takovou otázku položila redakce představitelům některých obcí na Opavsku. Tady přinášíme jejich odpovědi.

16.1.2011
SDÍLEJ:

Zpomalovací prahy. Ilustrační snímek.Foto: DENÍK/ Petr Holubář

„V poslední době se v okolí i u nás rozmohly krádeže třeba měděných okapů. Zrovna před pár dny zjistil pan farář, že mu chybí část měděného okapu a skoro přímo u vchodu na faru. Také se rozmohli takzvaní opisovači či vraceči přeplatků, kteří se tak vloudí do domu, kde pak občany okradou. Nebo i obtěžování dětí,“ vyjmenoval sudický starosta Petr Halfar a dodal:

„Co můžeme udělat pro bezpečnost našich občanů? Tady pomůže jedině osvěta, informovat občany na možná nebezpečí. Důležité je, aby byli všichni všímaví, když se něco děje, třeba v noci.“ Jak zmínil, policie nemá na nic peníze, a tak se do obcí vzdálených od obvodních oddělení hned tak nedostane, a to darebákům vyhovuje.

„A ta bezpečnost je pak znát třeba i na cestách, kde těch policejních hlídek také ubylo. Nevím, jestli se šetření státu v tomto směru nám obyčejným lidem vyplatí,“ zdůraznil.

Instalují zpomalovací retardéry

A jak to mají s bezpečností ve Štěpánkovicích? „Z hlediska bezpečnosti silničního provozu nám Městská policie Kravaře a státní policie měří v obci rychlost. Někteří už to pocítili na peněženkách. Dále instalujeme na vytipovaných komunikacích zpomalovací retardéry a budeme upravovat jednu nebezpečnou křižovatku,“ nechal se slyšet místostarosta Štěpánkovic Jaromír Nevřela.

„V letních měsících se stará o bezpečnost občanů a majetku najatá bezpečnostní agentura,“ doplnil.

Spolupracují s městskou i státní policií

Co se týká Hlučína, ten úzce spolupracuje nejen s městskou policií, ale také s Policií České republiky. „S tou v červnu roku 2009 podepsal smlouvu o spolupráci, jejímž účelem bylo zvýšit bezpečnost ve městě. Účelem této smlouvy bylo, aby se lidé ve městě cítili lépe chráněni.

O bezpečnost obyvatel Hlučína se stará rovněž kamerový systém,“ uvedla mluvčí města Lada Dobrovolná.

V Rohově zřídili školní dozor

Jak redakci řekl starosta Rohova Daniel Procházka, pro bezpečnost na silnicích, ať už státních či místních, se snaží obec dělat vše, co je v jejích silách. „Jelikož naše školou povinné děti dojíždí do školy již od první třídy do sousední obce, realizovali jsme několik projektů zaměřených na zvýšení bezpečnosti jejich, ale i ostatních občanů,“ řekl.

Konkrétně se podle něj jednalo o zřízení pěti přechodů pro chodce, které splňují veškeré současné parametry včetně speciálního nasvětlení. „Dále jsme rozšířili síť veřejného osvětlení v místech, kde bylo nepřehledno, a další technické zařízení v podobě ochranných zábradlí u silnic,“ uvedl s tím, že v minulém roce také zřídili školní dozor, který dohlíží v ranních hodinách na školáky u autobusových zastávek.

„V letošním roce hodláme realizovat další technické zařízení na zklidnění dopravy na silnici první třídy, která obcí prochází a která je velmi frekventovaná, neboť je to mezinárodní silnice vedoucí do Polska,“ pokračuje starosta. „Co se týče bezpečnosti v obci z pohledu dalšího, tak mne osobně mrzí, že jsme se obecně řečeno dostali do stavu, kdy pomoc státní policie je velmi omezená a ani preventivní pochůzky příslušníků policie nejsou v obci prováděny,“ podotkl.

Nakonec dodal, že jsou obcí poměrně klidnou, avšak preventivní pochůzky by čas od času nebyly marné. „V minulosti jsme v rámci Sdružení obcí mikroregionu Hlučínska – západ jednali o možnosti zřízení kamerových systémů v obcích mikroregionu, avšak prozatím jsme o ničem konkrétním nerozhodli,“ uzavřel.

Větřkovičtí si koupili radar

Také Větřkovice se snaží o to, aby bylo v obci bezpečno. „Tak z hlediska dopravy jsme zakoupili radar, který je umístěný při vjezdu do obce, u základní školy. Snažíme se rozšiřovat síť chodníků po celé obci,“ uvedl starosta Dušan Lederer.

Jak doplnil, z hlediska kriminality to je asi dáno dobou, ve které žijeme. „Zatím to nevypadá nijak problematicky, ale už i u nás se objevují některé nešvary civilizace, jako jsou drobné krádeže, ničení obecního majetku a podobně. Věřím, že to jsou jen výjimky, které se nestanou pravidlem,“ dodal závěrem starosta Lederer.

Veronika Schindlerová, Lucie Orbanová

16.1.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Vzniká nová učebnice přírodopisu Hlučínska

Národní památník II. světové války v Hrabyni. Ilustrační foto.

Po stopách neznámého plukovníka Viléma Dvořáka aneb zkuste zachránit Hrabyni!

Mzdy v dopravním podniku by mohly vzrůst od příštího roku

Po řidičích meziměstských linek se zvýšení mezd domáhají také řidiči dopravních podniků. Ani řidiči Městského dopravního podniku Opava (MDPO) nejsou výjimkou.

V Děhylově muže srazil vlak

Ve středu, krátce před jednou hodinou ranní, vyjížděli záchranáři k železnici do Děhylova. Vlak se zde střetl s jednatřicetiletým mužem.

Co nevíte o Švédské kapli?

/POZVÁNKA/ Gotickou kapli sv. Kříže nechal vybudovat vévoda Přemek Opavský v roce 1390. Přízvisko „švédská“ získala v souvislosti s událostmi třicetileté války.

Pustá Polom skládá tým na novou sezonu

Po ročním účinkování v divizi se Pustá Polom opět vrací do krajského přeboru. Novým trenérem se stal Petr Souček, jemuž se pod rukama mění i kádr. Někteří fotbalisté totiž nižší soutěž hrát nechtěli a odešli.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení