VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V soutěži o stavbu kraje Opava znovu bodovala

Opava - Na slavnostním galavečeru byli oznámeni vítězové a další ocenění účastníci soutěže Stavba Moravskoslezského kraje 2011. Kategorie Průmyslové stavby vynesla opavskému architektonickému Atelieru 38 čestné uznání za stavbu výrobně-správního objektu Ausys IT v Ostravě-Vítkovicích.

28.6.2012
SDÍLEJ:

Ocelová konstrukce výrobní haly Ausys IT kontrastuje s bílou kancelářskou budovou.Foto: archiv Atelieru 38

Budova byla za Česko už dříve nominovaná na evropskou cenu za architekturu Ecola award 2012. Nezískala ji, ale velkým úspěchem byla už samotná nominace. „Naše práce byla porovnávaná s takovými velikány světové architektury jako je například architekt Steven Holl," říká Tomáš Bindr z opavského Atelieru 38.

V případě tohoto objektu šlo o skutečně zajímavý a neotřelý architektonický záměr. Stavba, složená ze dvou kontrastních částí, byla inspirovaná motivem základní počítačové desky a vsazených komponentů. Koncept byl založený na sousedství Vítkovických železáren s plochami fasád výrobních hal, navzájem propojených ocelovými příhradovými mosty.

Jen namátkově přiblíženo má kancelářská budova v exteriéru antracitově zbarvenou ocelovou nosnou konstrukci a sjednocuje ji pozinkovaný rošt, bránící průniku nežádoucích osob do objektu. Hala má ocelovou nosnou konstrukci uvnitř a kontrast s kancelářskou budovou tvoří jednoduchá bílá hmota. Kancelářská budova má okna a vstupní dveře dřevěné, hala plastové. Vytápění a chlazení zajišťují klima jednotky s tepelným čerpadlem vzduch vzduch.

Ocenění objektu Ausys IT však nebylo jediným opavským úspěchem soutěže Stavba Moravskoslezského kraje. Hlavní cena v kategorii Rekonstrukce byla udělená rekonstrukci Domu umění a čestné uznání ve stejné kategorii dostala rekonstrukce výstavní budovy Slezského zemského muzea, kterou hlasováním ocenila také laická veřejnost.

Přihlášené stavby posuzovala porota podle stanovených kritérií. Její členové kladli důraz především na celkový stavebně-architektonický výraz a zakomponování stavby do okolního prostředí, na kvalitu stavebních prací, na vhodnost užitých materiálů a výrobků a také na splnění funkčního a koncepčního řešení.

Při posuzování brali porotci ohled i na zvláštní přednosti přihlášených staveb například z hlediska originálního řešení, energetické úspornosti nebo ekologických zásad.

Autor: Jitka Hrušková

28.6.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Festival Hrady.cz v Hradci nad Moravicí.
AKTUALIZOVÁNO
38

Moravské hrady.cz aneb Festivalový Hradec je v plném proudu

Ilustrační foto.

Opavsko: medu je málo, někde zdraží

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Opavské chytré zastávky už jsou ve zkušebním provozu

Celkem na čtyřech zastávkách městské hromadné dopravy v Opavě byly během uplynulých dní nainstalovány takzvané inteligentní zastávky.

Převrácený náklaďák zablokoval silnici ze Skřipova do Staré Vsi

Dvě jednotky hasičů zasahovaly v pátek 18. srpna 2017 u dopravní nehody nákladního automobilu u Skřipova na Opavsku. Vůz se převrátil na bok a zablokoval celou komunikaci.  

Letní měsíce zastavily pokles nezaměstnanosti v okrese

Pokles nezaměstnanosti se na Opavsku zastavil a počet uchazečů o práci velmi mírně stoupl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení