VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Manželé Grigarczikovi jsou spolu sedmdesát let. Slaví platinovou svatbu

Štěpánkovice - Chvilku byli Němci, pak zase Češi. Ona na něj čekala šest let, zatímco byl ve válce, on o chloupek unikl smrti. Přesto spolu vydrželi. Dokonce by si prý společnou cestu životem klidně zopakovali.

14.7.2012
SDÍLEJ:

Manželé Grigarczikovi. Pořád spolu a pořád šťastní. Fotografie je pořízena letos v únoru u příležitosti pětadevadesátých narozenin Viléma Grigarczika, kdy dostal také pamětní medaili jako nejstarší žijící hasič ve Štěpánkovicích.Foto: archiv manželů Grigarczikových

Marii Grigarczikové bude 92 let, Vilému Grigarczikovi 96 let. Mají za sebou sedmdesátiletou cestu manželstvím, které dnes, v sobotu 14. července, zpečetí platinovou svatbou. O tom, jak se poznali a co všechno spolu prožili, nám vyprávěla Marie Grigarcziková, která je navzdory svému věku vitální a pamatuje si dokonce podrobnosti z doby dávno minulé.

„Svého muže jsem potkala, když jsem šla pěšky z Kravař do Štěpánkovic. Byla jsem zde navštívit sestřenici," začala paní Grigarcziková vyprávět jejich příběh. Tenkrát jí nejel vlak, tak se do Štěpánkovic vydala šestnáctiletá Marie pěšky.

„Viliho jsem spatřila, jak jel od Štěpánkovic na nové závodničce. Když kolem mě projel, párkrát se ohlédl, otočil kolo a jel za mnou. Štěpánkovice nejsou velká obec, ale přesto jsme se do té doby neznali," svěřila se Marie Grigarcziková. Tenkrát se jí mladý Vilém zeptal, jestli by k ní mohl přijít na návštěvu. A tak odstartoval řadu středečních a nedělních setkání.

Nerozdělila je ani válka

Krátce před druhou světovou válkou Vilém Grigarczik dostal povolávací rozkaz do Prahy. „Přišli ale Němci, kteří o tom věděli. Tak dostal povolávací rozkaz do Berlína, kde ho dali k tankům, protože byl automechanik," vzpomíná paní Marie. Tenkrát ani jeden z nich netušil, že se natrvalo do Štěpánkovi vrátí až za šest let.

Během války byl v Jugoslávii, Francii ale také v Rusku. U tanků byl ale nedocenitelný, jelikož učil všechny ostatní vojáky řídit a jako jeden z mála uměl taky tank opravit. „Když jsem zasílala ve dvaačtyřicátém papíry s žádostí o sňatek, na jednotku do kanceláře nedorazily. Až později manžel zjistil, že je založili schválně, protože by se bez něj neobešli. Já mu je ale poslala do jeho vlastních rukou," smála se Marie Grigarcziková.

Nakonec Vilém Grigarczik přijel a dvanáctého července dvaačtyřicátého roku se vzali na úřadě, o dva dny později v kostele.

.

Manželé Grigarczikovi krátce po svatebním obřadu v dvaačtyřicátém roce. foto: archiv manželů

Zmeškal letadlo, mohl skončit s kulkou v hlavě

Krátce nato měl čerstvě ženatý Vilém štěstí v neštěstí. O vlásek unikl smrti. Jednou měl letět pro součástky. Na letišti ale potkal své přátelé, které dva roky neviděl, a opil se s nimi. Když zjistil, že zaspal letadlo, jímala ho hrůza.

„Manžel měl obrovskou hrůzu vrátit se na velitelství, obával se, že skončí s kulkou v hlavě. Tenkrát se s tím nemazali," uvedla Marie Grigarcziková. Když ale přijel na velitelství, koukali na něj jako na ducha. „Řekli mu, že jsou moc rádi, že letadlo nestihl. Tu noc ho totiž sestřelili," dodala paní Marie.

Celý život ve Štěpánkovicích

Dnes je jejich rodina opravdu rozrostlá. Mají tři syny – Waldemara, Richarda a nejmladšího Viléma. Radost jim dělá také sedm vnoučat a šest pravnoučat. Celý život strávili ve Štěpánkovicích. „Dostali jsme pozemek od manželových rodičů, tak jsme si tam postavili domek," řekla paní Marie.

Kuriozitou je například fakt, že několikrát měli německé občanství. „Když jsme přešli pod Němce, nikdo se nás na nic neptal," kroutila nad tím hlavou. Může se zdát paradoxní, že za společných sedmdesát let manželství se prý manželé nikdy nepohádali. „Kdybych řekla, že nikdy nebyly starosti, tak bych lhala. Vždycky jsme ale všechno spolu vyřešili v klidu. Ani mi nepřijde, že jsme spolu tak dlouho, jsme opravdu oba dva moc spokojení," uzavřela Marie Grigarcziková.

Za dlouhých a šťastných sedmdesát let poděkují manželé při slavností mši ve štěpánkovickém kostele sv. Kateřiny dnes v půl jedenácté dopoledne. Poté bude následovat krátký obřad na obecním úřadě ve Štěpánkovicích. Slavnostní tabule bude připravena v místní restauraci U Lípy. K platinové svatbě manželům Grigarczikovým gratuluje také redakce Deníku.

Autor: Klára Jarošová

14.7.2012
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto z ostravské fakultní nemocnice

Pro šestiletou dívku letěl do Hlučína vrtulník

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Přisedněte k Františkovi z Assisi. Sedí na začátku křížové cesty v Ludgeřovicích

/FOTOGALERIE/ Socha světce sedícího na schodech. Takový obrázek se naskytne těm, kteří zavítají do Ludgeřovic. Konkrétně pak na nově zrekonstruovanou farskou cestu. Zmíněným svatým je Fratišek z Assisi, který se tak stal v Ludgeřovicích počátkem křížové cesty.

Běh Opavou s Karolinou Mališovou a Jakubem Šiřinou se kvapem blíží

Také letos se v Opavě poběží Breda City Trail. Na jeho startu přitom nebudou chybět ani známé osobnosti.

Úřady zjišťují, kolik pětiletých dětí se nezapsalo do školek

Předškoláci z Opavska musejí letos poprvé od září do mateřských škol povinně, za nedodržení hrozí rodičům pokuta do výše až pěti tisíc korun.

Filmaři operují na Opavsku. Natáčí komedii

Režisér Pavel Vaňásek po pohádce s názvem Čertova skála v příštím roce do kinematografického světa přispěje svým dalším dílem. Tentokrát půjde o filmovou komedii Honza dědí mlýn.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení