V našem regionu je to takřka malý ornitologický zázrak. Výjimečná situace způsobila rozruch mezi ornitology. Jejich radost zkalil pouze jediný fakt. Jeden z ptáků byl brzy po příletu do Hlučína zraněn.

„U štěrkovny byl hon a jedna z bernešek se po průletu nad lovci oddělila z prolétajícího hejna a usedla na hladinu jezera. Vzhledem k tomu, že není schopna letu, je velmi pravděpodobné, že byla postřelena některým z lovců, a to i přesto, že bernešky není povoleno u nás lovit. Ornitologové doufají, že je postřelena pouze lehce a že zásah nezodpovědného lovce přežije," říká ornitolog Jiří Šafránek.

A proč je výskyt těchto ptáků v našich končinách tak vzácný? Normálně hnízdí v tundře na pobřeží a na arktických ostrovech. Zimuje na západoevropském pobřeží a jen ojediněle se některé z jednotlivých bernešek nebo jejich malá hejna zatoulají až do hlubokého vnitrozemí starého kontinentu.

Když se objeví v České republice, je to výjimečné a koncentrují se jen a pouze na rybnících v Poodří. Dosud největší pozorované hejno v Česku mělo dvacet kusů a vyskytlo se v roce 2010 na Břeclavsku. Na Hlučínské štěrkovně se jich přitom usídlilo patnáct.

Není tedy divu, že si tuto příležitost nenechala ujít celá řada ornitologů, ochránců přírody a pozorovatelů ptactva, aby přijela a viděla tuto ptačí návštěvu z dalekých krajů na vlastní oči.