VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dnes začíná štítinská Mládenecká

ŠTÍTINA - Tradiční slavnost přijímání mladých mužů do Cechu štítinských mládenců vstupuje do svého 157. ročníku.

23.7.2007
SDÍLEJ:

Tradiční křest nových členů Cechu štítinských mládenců se provádí hořčicí, kaly a dalšími ingrediencemi.Foto: Jiří Zdrálek

Právě dnes žije Štítina svou tradiční Mládeneckou. Přijímání do Cechu svobodných mládenců tu probíhá každoročně již od roku 1850, a letos tedy slaví svých 157 let. Koná se po štítinském posvícení třetí neděli v červenci, kdy se připomíná svátek Máří Magdalény, patronky zdejší kapličky. „Jedná se o každoroční slavnostní přijímání nových členů do Cechu štítinských mládenců. Věková hranice pro přijetí je sedmnáct let. Mládenec pak zůstává v Cechu do doby, než se ožení,“ říká Jiří Zdrálek, který stál v čele výboru mládenců v loňském roce.

Tradici vytvořili mladí lidé, kteří chtěli mít svůj svátek. Původně se odehrávala na tvrzi s pivovarem. Po jejím zbourání pak ve slavné hospodě U Stuchlíků, posléze ve škole a nyní na hasičském hřišti. „V roce 1965, na 115. Mládenecké, byl křtěn dnes nejstarší, šedesátiletý mládenec Jiří Holeš. V té době se U Stuchlíků křtilo hořčicí, kaly a polilo se vodou a nakonec ještě pošlehalo kopřivami. Od té doby se rozdávaly památeční glejty na důkaz členství v Cechu štítinských mládenců,“ uvádí Zdrálek.

Památná byla 120. Mládenecká. Tenkrát se poprvé zpívala mládenecká hymna, kterou složil Eduard Schiffauer. Tradiční Mládenecká pokaždé začínala slavnostní mší svatou v kapli Máří Magdalény. Po ní byli mládenci zbaveni svých kravat na znamení volnosti a pak museli prokázat statečnost na housenkové dráze. Průvod pak pokračoval na hřbitov k pomníku padlých v 1. a 2. světovéválce a k pomníku vojína Ivana Kubince. Po křtu mládenců následovalo zvedání zasloužilých ženáčů na historickém dřevěném koníkovi. Museli na koni vypít štamprli a pak věnovat mládencům nějaký finanční obnos. Každý pohoupaný měl pak nárok na mládenecký guláš, který roznášely místní svobodné dívky.

Mezitím, co mládence v trenýrkách jejich starší kolegové polévali vším možným, sebraly jim dívky svršky i boty. Všechno svázaly do dlouhého hada a za úplatu, nejčastěji čokoláda, jim je po částech vracely. Večer pak patří taneční zábavě. Všichni přišli v tmavých oblecích, bílé košili s černým motýlkem a bílým karafiátem v klopě. V průvodu potom odešli za doprovodu hudby a zpěvu do starého pivovaru na tradiční taneční zábavu.

„Ve Štítině je v současné době kolem devadesáti mládenců. Každý rok je ustanovena tzv. porota, která se pravidelně stará o organizaci a zábavu v průběhu Mládenecké. Má vždy kolem deseti členů. Nejdůležitější člen poroty je tzv. Šebesta. Vykonává ceremonie jako stříhání kravat, koordinuje činnost poroty a svolává její schůze. Schůze probíhají měsíce dopředu - nejčastěji u někoho na zahradě nebo v hospodě. Vymýšlejí se na nich scénky pro Mládeneckou. Porota pořádá pro vesnici různé společenské a sportovní akce i v průběhu roku,“ uvádí Jiří Zdrálek.

23.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Petr Zapalač
AKTUALIZOVÁNO
50

Petr Zapalač: Chtěl jsem už první střelu proměnit v gól

Zápas 5. kola Fortuna národní ligy SFC Opava - FC MAS Táborsko 22. srpna 2017 v Opavě.
AKTUALIZOVÁNO
1 50

II. liga: Opava - Táborsko 2:1

Tak už jsme na světě

Vážení čtenáři, prostřednictvím našeho Deníku se opět můžete podívat na miminka narozená v opavské porodnici. Tentokrát přivítáme pět holčiček a jedenáct chlapečků.

Do Kateřinek se po roce vrací prestižní Velká cena Opavy

/POZVÁNKA/ Do areálu Jezdeckého klubu Opava-Kateřinky se budou tuto středu sjíždět závodníci se svými koňmi na čtyřdenní parkurový maraton. 

Doma jsem dlouho nebyl, přiznal elitní tyčkař Balner, odchovanec Sokola Opava

/ROZHOVOR/ Odchovanec opavského Sokola a elitní český tyčkař Michal Balner říká: "Když to půjde, budu skákat dále."

Organizátor běhu Breda city trail Jan Krejčíř: V sobotu může běžet celá rodina

/ROZHOVOR/ Už v sobotu odstartuje druhý ročník běhu Breda city trail. Na startu akce, která je určena pro celou rodinu, nebude chybět Česká Miss Earth pro rok 2015 Karolína Mališová nebo český basketbalový reprezentant a kapitán BK Opava Jakub Šiřina. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení