Právě dnes žije Štítina svou tradiční Mládeneckou. Přijímání do Cechu svobodných mládenců tu probíhá každoročně již od roku 1850, a letos tedy slaví svých 157 let. Koná se po štítinském posvícení třetí neděli v červenci, kdy se připomíná svátek Máří Magdalény, patronky zdejší kapličky. „Jedná se o každoroční slavnostní přijímání nových členů do Cechu štítinských mládenců. Věková hranice pro přijetí je sedmnáct let. Mládenec pak zůstává v Cechu do doby, než se ožení,“ říká Jiří Zdrálek, který stál v čele výboru mládenců v loňském roce.

Tradici vytvořili mladí lidé, kteří chtěli mít svůj svátek. Původně se odehrávala na tvrzi s pivovarem. Po jejím zbourání pak ve slavné hospodě U Stuchlíků, posléze ve škole a nyní na hasičském hřišti. „V roce 1965, na 115. Mládenecké, byl křtěn dnes nejstarší, šedesátiletý mládenec Jiří Holeš. V té době se U Stuchlíků křtilo hořčicí, kaly a polilo se vodou a nakonec ještě pošlehalo kopřivami. Od té doby se rozdávaly památeční glejty na důkaz členství v Cechu štítinských mládenců,“ uvádí Zdrálek.

Památná byla 120. Mládenecká. Tenkrát se poprvé zpívala mládenecká hymna, kterou složil Eduard Schiffauer. Tradiční Mládenecká pokaždé začínala slavnostní mší svatou v kapli Máří Magdalény. Po ní byli mládenci zbaveni svých kravat na znamení volnosti a pak museli prokázat statečnost na housenkové dráze. Průvod pak pokračoval na hřbitov k pomníku padlých v 1. a 2. světovéválce a k pomníku vojína Ivana Kubince. Po křtu mládenců následovalo zvedání zasloužilých ženáčů na historickém dřevěném koníkovi. Museli na koni vypít štamprli a pak věnovat mládencům nějaký finanční obnos. Každý pohoupaný měl pak nárok na mládenecký guláš, který roznášely místní svobodné dívky.

Mezitím, co mládence v trenýrkách jejich starší kolegové polévali vším možným, sebraly jim dívky svršky i boty. Všechno svázaly do dlouhého hada a za úplatu, nejčastěji čokoláda, jim je po částech vracely. Večer pak patří taneční zábavě. Všichni přišli v tmavých oblecích, bílé košili s černým motýlkem a bílým karafiátem v klopě. V průvodu potom odešli za doprovodu hudby a zpěvu do starého pivovaru na tradiční taneční zábavu.

„Ve Štítině je v současné době kolem devadesáti mládenců. Každý rok je ustanovena tzv. porota, která se pravidelně stará o organizaci a zábavu v průběhu Mládenecké. Má vždy kolem deseti členů. Nejdůležitější člen poroty je tzv. Šebesta. Vykonává ceremonie jako stříhání kravat, koordinuje činnost poroty a svolává její schůze. Schůze probíhají měsíce dopředu - nejčastěji u někoho na zahradě nebo v hospodě. Vymýšlejí se na nich scénky pro Mládeneckou. Porota pořádá pro vesnici různé společenské a sportovní akce i v průběhu roku,“ uvádí Jiří Zdrálek.